حذف ۴ صفر از پول ملی و تغییر واحد از ریال به تومان تصویب شد

پس از شنیدن اخبار و تحلیل‌های مختلف طی یک سال اخیر، در نهایت هیئت دولت در جلسه‌ی امروز خود، حذف ۴ صفر از پول ملی و تغییر واحد پول از ریال به تومان را تصویب کرد. 

هیئت دولت لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند. هیئت دولت در جلسه امروز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور، لایحه‌ی پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند.

این تصمیم با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته است، اتخاذ شد.

کاهش هزینه‌ی چاپ و نشر اسکناس و سکوک و نیز رفع مشکلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسکناس و سکه و خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی کشور، از دیگر اهداف لایحه یاد شده است.

ایران اولین کشوری نیست که برای اصلاح نظام مالی خود اقدام به حذف صفر از پول ملی خود خواهد کرد. چنانچه پیش از این در زومیت در مقاله‌ای به بررسی جوانب و اثرات حذف صفر از پولی ملی پرداختیم، لزوما این اقدام به‌تنهایی قادر نیست تا اوضاع اقتصادی را بهبود بخشد و باید در کنار حذف صفر از پول ملی اقدامات دیگری نیز انجام شود. 

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید