کارکنان مایکروسافت اجازه استفاده از اسلک و گوگل داک را ندارند

مایکروسافت کارکنان خود را از به‌کارگیری نسخه‌ی رایگان اسلک، گوگل داکس و سرویس‌های وب آمازون (AWS) منع کرد.

براساس گزارش اخیر وب‌سایت گیک‌وایر، سیاست جدید مایکروسافت، تمامی ۱۰۰ هزار کارمند این شرکت را از به‌کارگیری نسخه‌ی رایگان اسلک (مجموعه‌ی ابزارهای ابری برای همکاری تیمی) منع می‌کند. ظاهرا ردموندی‌ها فهرستی از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های ممنوعه دارند و حتی استفاده از مواردی همچون سرویس‌های وب آمازون (AWS) و گوگل داکس در داخل شرکت را نیز «توصیه نمی‌کنند». ظاهرا ممنوعیت اسلک ارتباط چندانی به وجود تیمز، به‌عنوان رقیب مایکروسافتی آن ندارد. گفته می‌شود که سران مایکروسافت جنبه‌های امنیتی نسخه‌ی رایگان و پلاس اسلک را مدنظر قرار می‌دهند.

بیانیه‌ی درون‌سازمانی مایکروسافت وضعیت را چنین توصیف می‌کند:

نسخه‌های رایگان، استاندارد و پلاس اسلک، قابلیت‌های کنترلی موردنیاز برای محافظت صحیح از حقوق معنوی مایکروسافت را فراهم نمی‌کنند. کاربران کنونی این ابزارها باید تاریخچه‌ی گفت‌وگوها و فایل‌های مرتبط با کسب‌وکار مایکروسافت را به سرویس مایکروسافت تیمز منتقل کنند؛ سرویسی که قابلیت‌های مشابه و یکپارچگی با اپلیکیشن‌های آفیس ۳۶۵ را درکنار قابلیت‌های تماسی و کنفرانسی ارائه می‌دهد. با قابلیت‌های دیگری که تیمز برای گروه کاری شما به‌ ارمغان می‌آورد، آشنا شوید. نسخه‌ی سازمانی اسلک موسوم به Slack Enterprise Grid ملزومات امنیتی مایکروسافت را تأمین می‌کند؛ با‌این‌حال پیشنهاد می‌کنیم که به‌جای نرم‌افزار رقیب، از مایکروسافت تیمز استفاده کنید.

بدین ترتیب کارکنان امکان استفاده از نسخه‌ی سازمانی اسلک را دارند؛ اما باتوجه‌به هزینه‌ی گزاف این سرویس، به‌احتمال بسیار زیاد، گروه‌های کاری مایکروسافت ابزار Microsoft Teams را به‌کار خواهند گرفت. گفته می‌شود که استفاده از سرویس‌های وب آمازون و گوگل داکس مستلزم «یک توجیه کسب‌وکاری» خواهد بود و حتی استفاده از گیت‌هاب به‌عنوان یک سرویس تحت‌تملک مایکروسافت برای «اطلاعات و کدهای فوق محرمانه» توصیه نمی‌شود.

ردموندی‌ها استفاده از Grammarly، اپلیکیشن بررسی نوشتار و دستور زبان با قابلیت پایش کلیدهای فشرده‌شده را نیز غیرمجاز اعلام کرده‌اند. در فهرست ممنوعه‌ای که اخیرا فاش‌ شده، درباره‌ی گرامرلی چنین آمده است:

افزونه‌ی گرامرلی برای مرورگر و آفیس نباید داخل شبکه‌ی مایکروسافت به‌کار رود؛ چرا که این اپلیکیشن به محتوای Information Rights Management داخل اسناد و ایمیل‌ها دسترسی دارد.

انتشار فهرست اپلیکیشن‌های ممنوعه از سوی مایکروسافت باتوجه‌به مسائل امنیتی، منطقی به‌نظر می‌رسد؛ اما کارکنان این شرکت کماکان برای بهبود سرویس‌ها و محصولات‌شان یا پی‌بردن به وضعیت بازار ناچار به استفاده از سرویس‌های رقیب خواهند بود. این موضوع، می‌تواند بخشی کلیدی از تمامی مجوزهای سازمانی برای دسترسی به سرویس‌هایی همچون AWS یا Google Docs‌ باشد.

مایکروسافت رقابت شدیدی با اسلک دارد؛ اما این سرویس پیام‌رسان سازمانی، اخیرا برای پُر کردن شکاف موجود بین خود و مایکروسافت تیمز، امکان یکپارچگی با آفیس ۳۶۵ را نیز برای کاربرانش به‌ارمغان آورده است. از سوی دیگر ردموندی‌ها برای رقابت بهتر با اسلک، اوایل سال جاری میلادی و تنها یک هفته پس از رونمایی قابلیت‌های نوآورانه‌ی مکالمه‌ی کنفرانسی، نسخه‌ی رایگان تیمز را نیز معرفی کردند. 

منبع theverge

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید