اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه: مصوبه‌ای درباره فیلتر گوگل پلی نداشته‌ایم

دو نماینده‌ی مجلس عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اعلام کردند تاکنون در جلسات این کارگروه موضوع فیلترکردن پلی‌استور گوگل و رفع فیلتر توییتر مطرح نشده است.

در روزهای گذشته، انتشار نامه‌ای منتسب به جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، مبنی‌بر فیلترکردن گوگل‌پلی واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌همراه داشت. در این نامه، از شرکت‌های ارائه‌‌دهنده‌ی خدمات اینترنت خواسته شده بود در سریع‌ترین زمان ممکن فروشگاه گوگل‌پلی را مسدود کنند.

با اینکه یکی از اپراتورها در تماس زومیت دریافت این نامه را تأیید کرده بود، دو نماینده‌ی مجلس عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه از وجود چنین نامه‌ای ابراز بی‌اطلاعی و تأکید کردند کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تاکنون درباره‌ی فیلتر‌کردن پلی‌استور گوگل مصوبه‌ای نداشته است. رمضان‌علی سبحانی‌فر، درباره‌ی این موضوع گفت:

از سال ۱۳۹۶ که رفع فیلتر توییتر را مطرح کردیم، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برگزار نشده بود؛ ولی در یکی‌دو ماه گذشته سه جلسه برگزار شده است. در این جلسات نیز، نه بحث فیلتر گوگل‌پلی مطرح و نه تصمیمی در‌این‌باره گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور می‌تواند بدون اینکه این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح و تأیید شود، این کار را انجام دهد؟» گفت:

معمولا مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه را این مقام‌ها اعلام می‌کنند. همان‌طورکه گفتم در جلسات کارگروه نیز تاکنون این موضوع مطرح نشده است.

وی همچنین درباره‌ی رفع فیلتر توییتر گفت:

در جلساتی از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که حضور داشته‌ام، تاکنون این موضوع در دستورکار قرار نگرفته و درباره‌ی آن تصمیمی گرفته نشده است.

محمد کاظمی، دیگر عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، نیز تأیید کرد کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه درباره‌ی فیلترکردن پلی‌استور گوگل جلسه‌ای برگزار نکرده است. تاکنون، هیچ‌کدام از مسئولان دستگاه قضایی و دادستانی کل کشور صدور چنین نامه‌ای را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند؛ بنابر‌این، باید دید در روزهای آینده چه تصمیمی در‌این‌باره گرفته خواهد شد.

منبع جماران

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید