نیویورک مرکز تحقیق و توسعه بلاک چین تأسیس می‌کند

نیویورک هنوز با قدرت به باور خود بر ارز دیجیتال و بلاک‌چین ادامه می‌دهد. مرکز بلاک‌چین، جدیدترین برنامه شهر در این حوزه است.

باوجود تمام رخدادهای شوکه‌کننده‌ای که سال گذشته در حوزه‌ی ارز دیجیتال و بلاک‌چین رخ داد، شهر نیویورک هنوز به فناروی ساختارشکن قرن ۲۱ اعتقاد دارد. سازمان توسعه‌ی اقتصادی این شهر بزرگ آمریکایی اعلام کرد که مرکز بلاک‌چین این شهر به‌زودی در منطقه‌ی منهتن افتتاح خواهد شد.

پروژه‌ی مرکز بلاک‌چین نیویورک یک همکاری با برنامه‌ی سرمایه‌گذاری خطرپذیر Future/Perfect Ventures و یک سازمان تجاری با نام Global Blockchain Business Council خواهد بود. علاوه‌بر راه‌اندازی این مرکز، برنامه‌های دیگر شهر نیویورک شامل بررسی و تست به‌کارگیری بلاک‌چین در پاییز سال جاری میلادی خواهد بود.

مرکز بلاک‌چین نیویورک در زمانی تأسیس می‌شود که این صنعت حال‌وروز خوشی را طی نمی‌کند. پس از آنکه قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال در سال گذشته سقوطی تا ۹۰ درصد را تجربه کردند، بسیاری از استارتاپ‌های فعال در صنعت به‌خاطر کاهش سرمایه‌گذاری، مجبور به اخراج نیروها یا حتی تعطیلی شدند. برخی شرکت‌ها نیز سعی‌ و خطاها پیرامون به‌کارگیری فناوری را متوقف کرده‌اند. البته، باوجود تمام چالش‌ها، هم‌اکنون از فناوری ساختارشکن قرن ۲۱ توسط شرکت‌های بزرگی همچون والمارت استفاده می‌شود.

مدیر ارشد استراتژی مرکز توسعه‌ی اقتصاد نیویورک یعنی آنا آرینو در یک مصاحبه‌ی تلفنی با گاردین درباره‌ی طرح جدید مقامات شهر گفت:

ما در یک بازی طولانی‌مدت شرکت می‌کنیم. این فناوری، یک پدیده‌ی جدید و ناب است و به‌همین دلیل، عدم اطمینان در مسیر تکامل آن، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. از آنجایی که ما هیچ اطلاعی درباره‌ی آینده نداریم، می‌خواهیم در موقعیتی در مسیر ساختن آن باشیم.

بلاک چین / blockchain

شرکت‌های بزرگ همچون مایکروسافت و IBM در این طرح مشارکت می‌کنند

مرکز مورد نظر در شهر نیویورک، مساحتی حدود ۳۷۰ متر مربع خواهد داشت که در خیابان ۲۱ منطقه‌ی Flatiron، به‌نوعی در مرکز سیلیکون‌ولی این شهر، تأسیس می‌شود. همه‌ی خدمات از کلاس‌های برنامه‌نویسی تا سخنرانی و آموزش توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای عموم را عرضه می‌کند. ساکنان ساختمان ۱۲ طبقه‌ی این مرکز، شرکت Quovo فعال در حوزه‌ی علوم داده، شرکت سرمایه‌گذاری Palm Drive Capital و چند شرکت دیگر هستند.

مقامات شهر نیویورک، سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار دلاری را برای طرح مرکز بلاک‌چین در نظر گرفته‌اند، اما افزایش سرمایه با طرح‌هایی همچون هزینه‌‌های ثبت‌نام در مرکز و شرکای تجاری نیز در برنامه‌های آتی قرار دارد. به‌عنوان مثال شرکت‌هایی همچون مایکروسافت و IBM اکنون به‌عنوان شرکای مهم پروژه در آن حضور دارند.

جلاک جوبانپوترا یکی از مدیران Future/Perfect Ventures درباره‌ی طرح مرکز بلاک‌چین نیویورک و مشارکت شرکتش در آن می‌گوید:

مرکز مورد نظر، یک موقعیت بی‌طرف محسوب می‌شود. هیچ شرکت یا سازمانی، تأثیر مستقیم روی آن ندارد. ما می‌خواهیم کارآفرینان این حوزه، با اطمینان خاطر و انتخاب خودشان، پروژه‌های مرتبط را پیش ببرند.

سال گذشته، استارتاپ‌های حوزه‌ی بلاک‌چین در نیویورک، بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های وی‌سی دریافت کردند. رشد سرمایه‌پذیری نسبت‌به سال ۲۰۱۷، افزایش ۵۰۰ درصدی داشت. این آمار توسط سازمان توسعه‌ی اقتصادی نیویورک منتشر شد. بسیاری از بزرگ‌ترین کارفرمایان حوزه‌ی بلاک‌چین در جهان مانند IBM، R3 و Coinbase، با سرعت در حال رشد در شهر نیویورک هستند. سال گذشته، شهروندان نیویورک بیش از ۲۲۰۰ موقعیت شغلی پیرامون صنعت بلاک‌چین مشاهده کردند که نسبت‌به سال قبل، ۸۰ درصد افزایش داشت.

مرکز بلاک‌چین نیویورک، اولین سازمان و مؤسسه‌ی رسمی مرتبط با این فناوری در آن شهر نیست. Bitcoin Center NYC، مرکز دیگری است که از سال ۲۰۱۳ در نیویورک فعالیت می‌کند. مرکز بیت‌کوین نیویورک یک مؤسسه‌ی عمومی است که هر روزه، رویدادهای مرتبط با صنعت را برگزار می‌کند. بنیان‌گذار آن نیک اسپانوس است که با سرمایه‌ی شخصی، مرکز را راه‌اندازی کرد.

منبع bloomberg

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید