احتمال استفاده از حسگر TrueDepth در تمامی آیفون‌های 2018

گزارش مالی منتشرشده توسط یکی از تامین‌کنندگان قطعات حسگر TrueDepth نشان می‌دهد که تمامی آیفون‌های جدید اپل به این حسگر مجهز می‌شوند.

شرکت Lumentum که وظیفه‌ی تولید قطعات مربوط به حسگر TrueDepth را برعهده دارد، گزارش مالی خود را برای سه‌ماهه‌ی منتهی به ماه ژوئن منتشر کرده است؛ در این گزارش، Lumentum موفقیتی فراتر از پیش‌بینی‌ها کسب کرده است. امسال، قرار است اپل از سه مدل مختلف آیفون پرده‌برداری کند و بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، این مسئله احتمالا نشان می‌دهد که هر سه مدل از حسگر TrueDepth بهره خواهند برد.

Lumentum که تولید بخش اعظم تابنده‌های لیزری حسگر TrueDepth در آیفون ۱۰ را برعهده دارد، در گزارش مالی منتشرشده در هفته‌ی جاری اعلام کرده که فروش ابزارهای سنجش سه‌بعدی این شرکت به مشتریان کلیدی، به‌میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است. براساس تحلیل صورت‌گرفته توسط جین مانستر از شرکت Loup Ventures، افزایش در تحویل قطعات حسگر سه‌بعدی و سرعت گرفتن ناگهانی سفارشات در دو فصل مالی آینده، احتمالا با محصولات آتی Apple در ارتباط خواهد بود.

فیس آیدی

Lumentum در سه‌ماهه‌ی پیشین به درآمد ۳۰۱ میلیون دلاری دست یافته؛ این در حالی است که درآمد پیش‌بینی‌شده برای این فصل مالی معادل ۲۸۷ میلیون دلار بود. بخشی از این رقم ۳۰۱ میلیون دلاری به فروش قطعات حسگرهای سه‌بعدی مربوط می‌شد؛ تابنده‌های لیزری نیز بخشی از این قطعات هستند و فروش آن‌ها حدودا ۶۰ تا ۶۵ میلیون دلار از تمام این درآمد ۳۰۱ میلیون دلاری را تشکیل می‌دهد. هرچند به‌دلیل افت فروش فصلی، قیمت تابنده‌های لیزری تغییری افزایش پیدا نکرده است؛ اما احتمالا در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ و با عرضه‌ی مدل‌های جدید iPhone، فروش این قطعات نیز با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو می‌شود.

مانستر معتقد است که فراتررفتن فروش حسگرهای لیزری از میزان پیش‌بینی‌شده، می‌تواند با مشخصات فنی آیفون‌های آتی اپل در ارتباط باشد. در این میان، بیشترشدن حجم سفارشات برای تابنده‌های لیزری به این معنی است که اهالی کوپرتینو در سه محصول مختلف از حسگرهای TrueDepth استفاده خواهند کرد. مانستر در این رابطه می‌گوید:

افزایش زودهنگام سفارش‌ها برای تابنده‌های لیزری، ما را متقاعد می‌سازد که در فصل پاییز شاهد عرضه‌ی سه مدل از آیفون (از جمله آیفون ۱۰) با تابنده‌های لیزری خواهیم بود. علاوه‌بر این، گزارش مالی فعلی Lumentum نیز نشان می‌دهد که تقاضای کنونی برای iPhone 10 نیز در سطح خوبی قرار دارد.

آیفون 10 ایکس / iphone x

پیش از این نیز در خبرها شنیده بودیم که شرکت Finisar، از دیگر تولیدکنندگان تابنده‌ی لیزری برای حسگر TrueDepth، مالکیت کارخانه‌ای به مساحت ۶۵ هزار متر مربع را به‌دست آورده است. Finisar برای خرید این کارخانه از کمک مالی ۳۹۰ میلیون دلاری اپل استفاده کرده بود. با کنارهم‌قراردادن این خبر و خبر افزایش سفارشات برای Lumentum، می‌توان به این نتیجه رسید که کوپرتینونشین‌ها درصدد هستند تا استفاده از حسگرهای TrueDepth را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهند.

بیشینه‌ی شایعات از این حکایت می‌کنند که در سال جاری شاهد عرضه‌ی سه مدل مختلف آیفون خواهیم بود. یکی از این گوشی‌ها، نسخه‌ی به‌روزرسانی‌شده‌ی آیفون ‍۱۰ با نمایشگر ۵.۸ اینچی است. مدل دیگری از نمایشگر ۶.۵ اینچی از نوع OLED استفاده خواهد کرد و یک مدل میانی نیز به نمایشگر ۶.‍۱ اینچی از نوع LCD تجهیز خواهد شد. گفته می‌شود تمام این مدل‌ها از ویژگی FaceID بهره خواهند برد و می‌دانیم که برای به‌کارگیری این ویژگی، لازم است تا گوشی‌ها به حسگر TrueDepth مجهز شوند. این حسگر که به‌منظور سنجش عمق مورداستفاده قرار می‌گیرد، جهت استفاده از ویژگی‌های واقعیت ترکیبی در قالب پلتفرم ARKit اپل هم نقشی حیاتی بازی می‌کند.

آیپد پرو 10.5 / ipad pro 10.5

مانتسر معتقد است که علاوه‌بر آیفون، حسگرهای TrueDepth با دیگر محصولات اپل، از جمله محصولات خانواده‌ی آیپد نیز یکپارچه خواهد شد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که نسل بعدی آیپد پرو به حسگر TrueDepth و ویژگی فیس‌آیدی مجهز خواهد بود. استفاده از سیستم تشخیص هویت فیس‌آیدی به اپل اجازه می‌دهد تا کلید «هوم» را از طراحی iPad Pro حذف کند و این محصول را با حاشیه‌های فوق باریک ارائه دهد. جالب است که حتی در آیکون‌های نسخه‌ی آزمایشی آی او‌اس ۱۲، شاهد استفاده از تصویر یک تبلت با حاشیه‌های فوق باریک بودیم؛ شاید همین مورد نشانه‌ای از طراحی آیپدهای بعدی با حاشیه‌های فوق باریک باشد.

آیفون ۱۱ / آیفون ۱۱ پرو

برای مطالعه‌ی تمام مطالب مرتبط با گوشی‌های جدید اپل شامل مشخصات فنی، قیمت، تصاویر و ویدیوی نگاه نزدیک، به صفحه‌‌های آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون 11 مراجعه کنید.

منبع Apple Insider

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید