مزدا ویژن کوپه، بهترین خودروی مفهومی سال ۲۰۱۸ شد

در جشنواره سالانه‌ی طراحی خودروی سال، مدل ویژن کوپه از مزدا توانست عنوان خودروی مفهومی سال ۲۰۱۸ را در رقابت با کیا پروسید و لامبورگینی ترزو میلنیو، به دست آورد. 

در حاشیه‌ی نمایشگاه خودروی ژنو و به انتخاب داوران جشنواره‌ی سالانه‌ی شب طراحی خودروی سال، مدل مفهومی ویژن کوپه (vision Coupe) ساخت مزدا توانست جایزه بهترین خودروی مفهومی سال ۲۰۱۸ را کسب کند.  

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

 ویژن کوپه برای اولین بار اواخر اکتبر سال ۲۰۱۷ در نمایشگاه خودروی توکیو به نمایش گذاشته شد؛ از آن زمان مفهومی مزدا توانست ماه فوریه در جشنواره بین‌المللی خودروی پاریس ۲۰۱۸، عنوان «زیباترین خودروی مفهومی سال» را به دست آورد و در حال حاضر نیز توانسته است به عنوان بهترین خودروی مفهومی سال دست پیدا کند.

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

هیئت داوران جشنواره بین‌المللی خودروی پاریس ۲۰۱۸ نیز، مثل جشنواره شب طراحی خودروی سال، دارای ترکیبی کامل از افراد برجسته و متخصصان طراحی خودرو است که در زمره مدیران طراحی در خودروسازان جهانی خدمت می‌کنند. در جشنواره بین‌المللی خودروی پاریس امسال در بخش زیباترین خودروی سال، کوپه اسپرت آلپاین A110 توانست رتبه نخست را از آن خود کند. در این بخش خودروهای بی‌ام‌و X2 و DS 7 کراس‌بک به ترتیب عناوین دوم و سوم را به دست آوردند. دیگر فینالیست‌های بخش زیباترین خودروی سال 2018 عبارت بودند از : ولوو XC60، جگوار E-Pace و مزدا MX5 RF. همچنین در بخش زیباترین خودروی سوپراسپرت سال ۲۰۱۸، مک‌لارن 720S به جایگاه اول دست پیدا کرد و استون مارتین V8 ونتیج همراه با فراری پورتوفینو حائز رتبه‌های بعدی شدند. 

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

در بخش زیباترین خودروهای مفهومی سال نیز رقبایی مانند آئودی آیکون، بی‌ام‌و آی ویژن داینامیکس، کیا پروسید، لامبورگینی ترزو میلنیو، مرسدس بنز AMG GT، مرسدس AMG پروجکت وان، ویژن مرسدس میباخ 6 کابریولت، نیسان وی‌موشن و پژو اینستینکت حضور داشتند. با وجود حضور خودروسازان بزرگ و طراحان معتبر در این بخش، اما تنها خودرویی که توانست نظر هیئت داوران را به خود جلب کند، خودروی مفهومی ویژن کوپه مزدا بود.

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

در بخش جایزه اصلی خودروهای شهری آینده‌‌نگر، خودروی مفهومی پاپ‌آپ محصول ایرباس و ایتال‌دیزاین توانست گوی سبقت را از هوندا اوربان الکتریکی، مفهومی اسمارت ویژن EQ و مفهومی سدریک فولکس‌واگن برباید. در بخش جایزه تجربه خلاقانه نیز خودروی مفهومی رنو سیمبیوز پیروز شد؛ در این بخش رقبایی مانند مفهومی هوندا نیوو (Neuv)، اینفینیتی پروتوتایپ 9 و خودروی مفهومی رنو RS 2027 حضور داشتند.

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

جایزه بخش بهترین طراحی داخلی نیز به DS 7 کراس‌بک رسید که در حضور حریفانی مانند آلپاین A110، بی‌ام‌و X2 و ولوو XC60 توانست به این مهم دست یابد. همچنین جایزه بهترین فیلم تبلیغاتی به کیا نیرو رسید، در حالی که جایزه بهترین طراح سال را جری مک‌گاورن از شرکت لندروور کسب کرد. 

Mazda Vision Coupe / خودروی مفهومی مزدا ویژن کوپه

آیکو مائدا، مدیر اجرایی مزدا و مسئول مستقیم طراحی و سبک برند ژاپنی گفت:

خوشحالیم که پس از دریافت جایزه پاریس، بار دیگر نیز ویژن کوپه مزدا جایزه جدیدی دریافت می‌کند و در سطح جهانی به عنوان بهترین خودروی سال شناخته می‌شود. این واقعا افتخار بزرگی برای مدل مفهومی ویژن کوپه به شمار می‌رود؛ هدف از طراحی این خودرو بیان ماهیت زیبایی‌شناسی ژاپنی است که از طرف برخی طراحان خودرو در جهان مطرح می‌شود. ماهیت این خودروی مفهومی طراحی‌شده در نسل بعدی خودروهای مزدا مشهود خواهد بود، که قرار است تا سال ۲۰۱۹ راهی بازار شود.

ویژن کوپه نشان‌دهنده‌ی مرحله بعدی برای طرح کودو (KODO) مزدا است که خلاقیت و پویایی را در دستیابی به حس برجسته زیبایی‌شناسی ژاپنی به تکامل می‌رساند. شکل ساده طراحی "وان موشن" (one Motion) مزدا با دلربایی و ویژگی سیال خود، از ظرافت و کیفیت ساخت خود سخن می‌گوید. مزدا امیدوار است با استفاده از ویژگی‌های جذاب خودروی مفهومی ویژن کوپه، بتواند مدل‌های تولیدی خود را به درجه‌ای از پختگی در ساخت برساند که مورد قبول انواع سلیقه قرار گیرد. موفقیت مزدا در جشنواره‌های جهانی می‌تواند پله صعود این برند ژاپنی به سمت چشم‌انداز‌های جاه‌طلبانه باشد و مسیر جدیدی پیش روی سبک طراحی مزدا بگشاید. 

منبع newatlas newatlas

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید