رئیس‌کل گمرک: واردات قانونی گوشی ۹۸ درصد افزایش یافت

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرد که میزان واردات قانونی گوشی در ۱۰ ماهه نخست امسال با رشد ۹۸ درصدی همراه شده است.

فرود عسگری در نشست خبری که در گمرک فرودگاه مهرآباد برگزار شد اعلام کرد که واردات تلفن همراه در ۱۰ ماهه‌ی نخست امسال با رشد قابل توجهی همراه بوده و میزان واردات از چین نیز ۲۱ درصد رشد داشته است.

رئیس کل گمرک گفت:

در گمرک ۴۵ قانون مختلف، ۱۵ کنوانسیون بین‌المللی اعمال شده و ۳۳ نوع عوارض وصول می‌شود. ما به دنبال قانون تجمیع عوارض هستیم تا از تعدد عوارض وصولی توسط گمرک جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در زمینه گوشی‌های مسافری معافیت مالیاتی ۸۰ دلاری در نظر گرفته شده است، اعلام کرد که گمرک هیچ برنامه‌ای برای ثبت تلفن‌های همراه قاچاق ندارد. عسگری با اشاره به اینکه تعرفه واردات موبایل ۱۶ درصد است و ترخیص موبایل در صورت اخذ مجوزهای لازم در یک روز و نیم انجام می‌شود، گفت:

حتی برای برندهای مشمول رجیستری این عملیات در کمتر از ۴ ساعت محقق می‌شود.

عسگری اعلام کرد که از زمان اجرای طرح تا به امروز بیشتر از ۱۰ هزار دستگاه تلفن همراه به‌صورت مسافری با پرداخت حق گمرکی ثبت شده است. وی همچنین درباره تخلف برخی شرکت‌های واردکننده لوازم خانگی کره‌ای و جریمه‌ای که گمرک برای یکی از این شرکت‌ها در نظر گرفته بود، گفت:

رسیدگی به این تخلف در گمرک انجام شده و گمرک موارد مربوط را محاسبه کرده است؛ اما در این مورد اختلاف نظری بین ما و وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش آمد که این وزارتخانه خود را متولی طبقه‌بندی کالاها می‌دانست.

بر اساس گزارش عسگری، از نظر گمرک مرجع رسیدگی به این تخلف، کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و درنهایت دیوان عدالت اداری است؛ اما در این مورد اختلافات بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع شد که هنوز نظر قطعی در این مورد داده نشده است. اما در عین حال این معاونت اعلام کرده که تشخیص ماهیت حقوق ورودی و معافیت یک کالا از این حقوق با وزارت صنعت، معدن و تجارت و طبقه‌بندی تعرفه از اختیارات گمرک است که در این زمینه نظر خود را اعلام کرده و منتظر پاسخ است.

وی تأکید کرد:

ما معتقدیم تخلف صورت گرفته و مرجع رسیدگی به این تخلف نیز کمیسیون حل اختلافات گمرکی است.

منبع تسنیم

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید