۶ راهی که پهپادها می‌توانند حوزه‌ی سلامت را تغییر دهند

امروزه از پهپاد به‌صورت گسترده و در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. حوزه‌ی سلامت یکی از بخش‌هایی است که استفاده از پهپاد در آن می‌تواند تلاشی اساسی برای حفظ جان انسان‌ها باشد.

از هواپیماهای بدون سرنشین در زمینه‌های بسیاری می‌توان استفاده کرد؛ از تحویل پیتزا در نیوزیلند گرفته تا تحویل بسته‌ی حاوی کرم ضد آفتاب به کنفرانسی در کالیفرنیا؛ اما از این پرندگان برای اهداف اضطراری نظیر نجات جان انسان‌ها نیز می‌توان استفاده کرد. طبق مقاله‌ی منتشرشده در ژورنال American Medical Association، در پاره‌ای از موارد، پهپادها می‌توانند دستگاه احیای قلب را سریع‌تر از آمبولانس‌ها به قربانیان حمله‌ی قبلی برسانند. محققان با شبیه‌سازی شرایط اضطراری دریافتند که پهپادها می‌توانند به‌طور متوسط ۱۶ دقیقه زودتر از آمبولانس‌ها دستگاه‌های احیای قلب را به صحنه‌ برسانند. آندریاس کلی سون، پرستار، می‌گوید:

اگر حاضران درصحنه مایل باشند و بتوانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند، این واکنش سریع می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد؛ و ما در تلاشیم که نشان دهیم این روش باعث حفظ جان افراد و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در ادامه ۵ راهی را که پهپادها می‌توانند مراقبت‌های حوزه‌ی سلامت را بهبود ببخشند یا متعهد به انجام چنین کاری هستند، بیان می‌کنیم.

تحویل دارو به روستاییان آمریکایی

واگن سلامت، یک مرکز کلینیک در جنوب غربی ویرجینیا، امیدوار است که بتواند از پهپاد به‌عنوان راهی برای تحویل دارو به ساکنان بیمه نشده‌ی آپالاچیا در قالب بسته‌های مجزا استفاده کند. دو سال پیش، این کلینیک با مشارکت محققان ناسا تاریخ‌ساز شد و اولین پهپاد مورد تأیید ادارهی هوانوردی فدرال را برای تحویل دارو به پرواز درآورد؛ اما محدودیت‌های اداره‌ی هوانوردی فدرال مانع از استفاده‌ی منظم کلینیک از این پهپادها شده است.

ارسال بسته‌های پیشگیری از بارداری به جنوب صحرای آفریقا

سازمان ملل پهپادهایی ۱.۵ متری را برای ارسال بسته‌های پیشگیری از بارداری به قسمت‌های حاشیه‌نشین غنا به خدمت گرفته است؛ همچنین کشورهایی نظیر تانزانیا، روآندا، زامبیا، اتیوپی و موزامبیک در نظر دارند از این پهپادها برای ارسال بسته‌هایی که تحویل آن‌ها به‌طور معمول یک روز طول می‌کشد، استفاده کنند.

انتقال نمونه‌های خون آزمایش ایدز به آزمایشگاه‌ها

 از هر ده نفر در مالاوی یک نفر مبتلابه ایدز است؛ اما این کشور تنها ۸ آزمایشگاه برای آزمایش نمونه‌های خون دارد. برای سالیان متمادی، دولت از ارسال نمونه‌های خونی روستاهای اطراف به‌وسیله‌ی موتورسیکلت استفاده کرده است. مرکز کالیفرنیای ماتِرِنت با همکاری یونیسف در تلاش‌اند تا از پهپادها برای رساندن سریع‌تر نمونه‌های آزمایشی به آزمایشگاه استفاده کنند.

ارسال گوگل گلس برای قربانیان حوادث

کالج پزشکی پوکی استخوان دانشگاه ویلیام کری، در حال‌ توسعه‌ی پهپادی است تا بسته‌های دارویی-ارتباطی را برای ارتباط نزدیک پزشکان با قربانیان حوادث طبیعی یا حملات تروریستی، تحویل دهد. پهپاد این بسته را به همراه گوگل گلس به افراد حاضر در صحنه که می‌توانند در شرایط اضطراری به مراقبت از حادثه دیدگان بپردازند، تحویل می‌دهد. برای عملیاتی شدن گسترده‌ی این طرح همانند واگن سلامت، اداره‌ی هوانوردی فدرال باید آیین‌نامه‌های خود را تا سطح مناسبی کاهش دهد.

ارسال واحدهای خون به جراحان حاضر در بخش‌های دوردست روآندا

پاییز گذشته، مرکز کالیفرنیای زیپ لاین، شروع به پرواز دادن پهپادهای تجاری در مرکز خود در ماهانگای روآندا به ۱۲ بیمارستان نزدیک در این کشور پرداخت. فعالان سلامت در کلینیک‌های اطراف می‌توانند محموله‌های خود را به‌وسیله‌ی پیام سفارش دهند و زیپ لاین متعهد است در مدت ۱۵ دقیقه از طریق هوا این بسته‌ها را به مقصد برساند؛ تا پیش‌ازاین ارسال محموله‌ها به‌وسیله‌ی خودرو ساعت‌ها به طول می‌انجامید. زیپ لاین که تا امروز بیش از ۳۵۰ پرواز موفق داشته است، در وب‌سایت خود ادعا می‌کند که در پاره‌ای از مواقع در تابستان، مرکز ماهانگای این شرکت به یکی پررفت‌وآمد‌ترین فرودگاه‌ها تبدیل می‌شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید