AMD‌ مادربوردهای جدید خود را با سوکت AM4 معرفی کرد

ای‌ام‌دی (AMD) مادربورد‌های سوکت AM4 خود را معرفی کرد تا به عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن این شرکت نزدیک‌تر شویم.

AMD روز به روز، به عرضه‌ی پردازنده‌های جدید سری رایزن (Ryzen)‌ خود نزدیک می‌شود. این شرکت در رویداد CES 2017 با معرفی ۱۶ مادربورد از برندهای مختلف شرکای تجاری خود با سوکت AM4 مخصوص سری رایزن، به روند عرضه‌ی نسل جدید پردازنده‌های خود سرعت بیشتری بخشیده است. این شرکت همچنین ۱۷ سیستم رایانه‌ای کامل را که شرکت‌های مختلف با استفاده از پردازنده‌های جدید ای‌ام‌دی طراحی و تولید کرده بودند، به نمایش گذاشت.

مادربورد ای ام دی / amd

ای‌ام‌دی پیش از این چیپست‌های B350، A320 و Z/B/A300 را که در مادربورد‌های رده‌پایین و میان‌رده استفاده می‌شوند، معرفی کرده بود. حال این شرکت مطرح تولید‌کننده‌ی پردازنده، چیپست‌های جدید X370 و X300 را نیز در معرض نمایش قرار داده است. 

X370 به عنوان پرچم‌دار چیپست‌های مادربورد‌های AMD به کار خواهد رفت. امکان اورکلاک و استفاده از چینش چند کارت گرافیک، در این مادربورد‌ها در دسترس خواهد بود. چیپست X300 نیز برای مادربورد‌های mini-ITX (مناسب کیس‌های کوچک) به کار گرفته خواهد شد. چیپ‌ست‌های جدید از قابلیت‌هایی اعم از حافظه‌ی دو کاناله DDR4، NVMe، M.2 SATA SSDs، USB 3.1 نسل یک و دو و نسل سوم PCIe بهره می‌برد. 

شرکت‌های MSI، AsRock، بایواستار، ایسوس و گیگابایت مادربوردهای خود با سوکت AM4 و انواع مختلفی از چیپ‌ست‌های سری X، A و B را در CES 2017 به نمایش گذاشتند. 

سیستم ای ام دی

AMD‌ در کنار نمایش مادربورد‌های جدید و سازگار با پردازنده‌های سری رایزن خود، از ۱۷ سیستم یکپارچه‌ی کامل و توسعه یافته با سری رایزن نیز رونمایی کرد. سیستم‌های مذکور توسط تولید‌کنندگان متفرقه و نه چندان نام‌آشنا طراحی شده‌اند که البته جلوه‌ی زیبایی به غرفه‌ی ای‌ام‌دی بخشیده بودند. به زودی با عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن به بازار، شاهد توسعه‌ی نمونه‌های بیشتری از شرکت‌های مطرح سخت‌افزاری خواهیم بود.

AMD‌ در نهایت به معرفی چند سیستم خنک‌سازی پرداخت. سیستم‌های خنک‌کننده‌ی H110i، H60، H100i شرکت کرسیر (Corsair) که از آب برای خنک‌سازی بهره می‌برند، در کنار محصولات هوا خنک NH-L9x65، NH-U12s و D15 شرکت Noctua، توسط ای‌ام‌دی برای علاقه‌مندان به این حوزه به نمایش درآمدند. 

سیستم خنک سازی ای امی دی

با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن، اطلاعات بیشتری از این محصولات در کنار لوازم سازگار با آن منتشر خواهد شد. AMD با معرفی مادربورد‌های سوکت AM4، آغاز فروش پردازنده‌های جدید خود را در آینده‌ی نزدیک و در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی تأیید کرد.


منبع tomshardware

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید