اقدامات مثبت دولت برای صادرات تکنولوژی

یکی از راه‌های توسعه اقتصادی، صادرات محصولاتِ دانش بنیان است. در همین راستا دولت برنامه‌ریزی‌های خوبی را کلید زده و به موجب آن، زمینه حضور برخی از شرکت‌های دانش بنیان در بازارهای خارجی فراهم شده است.

جدول محصولات دانش بنیان ایرانی که به کشورهای مختلف صادر شده‌اند نشان از حرکت پررنگ و منسجم ایران برای در اختیار گرفتن بازار فناوری‌های نوین سایر کشورها دارد که می‌تواند در دراز مدت، توسعه اقتصادی کشور را رقم بزند. این محصولات که با استفاده از تکنولوژی‌های روز تهیه می‌شوند روز به روز کاربردهای بیشتری در کشورهای مختلف پیدا می‌کنند و اقتصاد بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با تکیه بر تولید و فروش این محصولات اداره می‌شود. ایران هم روز به روز برای خودکفایی در این زمینه فعال‌تر می‌شود. علاوه بر به دست آوردن دانش فنی بسیاری از محصولات فناوری، اکنون تلاش محققان ایرانی در مراکز علمی و فناوری تولید و صادرات است. محصولاتی در حوزه دارو و قطعات الکترونیکی که توسط محققان داخل کشور ساخته می‌شوند اکنون به جرگه محصولات صادراتی پیوسته‌اند.

هم اکنون در کنار تولید محصولات دانش بنیان که می‌تواند نیاز داخلی کشور را برطرف کند، سیاستگذاری‌هایی از سوی معاونت علمی فناوری رئیس جمهور برای صادرات محصولاتی که توان رقابت در بازارهای جهانی را دارند صورت گرفته است که این اقدامات را می‌توان در 5 گام تقسیم بندی کرد:

  • گام اول؛ راه اندازی دفتر مشاوره بازاریابی صادراتی
  • گام دوم؛ راه اندازی دفتر توسعه کسب و کار بین الملل
  • گام سوم؛ راه اندازی نظام آماری صادرات محصولات دانش بنیان
  • گام چهارم؛ برندسازی برای صادرات محصولات دانش بنیان
  • گام پنجم ؛ بهره مندی از تسهیلات بانکی و گمرکی

خبرگزاری مهر جدول صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی را به این شکل ارائه کرده است:

شرکت دانش بنیانمحصولکشور 
شرکت دانش بنیان اکسیرنانوسیناداروی ضد سرطانسوریه
شرکت دانش بنیان دارو درمان سلفچگانپماد زخم بسترچین و کشورهای اروپایی
پارک علمی و فناوری سمنان

1-مصالح ساختمانی پیشرفته سبک

2-بادامک چرخنده  ماشین آلات  بافندگی

1- عراق، افغانستان، تاجیکستان

2- مصر، اسپانیا

شرکت دانش بنیان سیناژنداروی درمان ام اسsinovexروسیه، ارمنستان، آذربایجان، پاکستان، سوریه
پارک علمی و فناوری خراسان

1- افشانه ها و داروهای گیاهی

2-گیت های امنیتی

3-سیستم موتوربرق

1-خلیج فارس،عمان، تاجیکستان، افغانستان،قزاقستان

2-عراق، اربیل کردستان و کشورهای همسایه

3-چین، کردستان

باریچ اسانسداروهای گیاهیترکیه، سوریه، تاجیکستان
شرکت دانش بنیان نوین اندیش سهند آرامدستگاه های برش لیزری و رزوناتورهای لیزریترکیه

البته موانع مختلفی پیش روی صادرات محصولات دانش بنیان وجود دارد. معاون امور بین الملل و تبادل فناوری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به مشکلات قانونی که برای صادرات محصولات دانش بنیان وجود دارد، اعلام کرد که:

صادرات محصولات دانش بنیان از ایران به سایر کشورها، نیازمند اخذ استانداردهای بین المللی است که این قانون، صادرات محصولات را با پیچیدگی مواجه می‌کند چرا که این استاندارد در ایران وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول، اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای صادرات محصولات دانش بنیان نیازمند 3 تا 4 سال زمان است و از این رو لازم است شرکت‌های دانش بنیان ابتدا در نمایشگاه‌های بین المللی معتبر حضور یابند تا اعتماد برای عقد قرارداد صادرات در کشورهای هدف ایجاد شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید