محبوب ترین ها

شاخه: موبایل

نگاه ویژه به گوشی جدید نوکیا با دوربین 41 مگاپیکسلی

نویسنده: پنج شنبه, 11 اسفند 1390 ساعت 10:23 دیدگاه (25)
Nokia PureView 808 Nokia PureView 808

نوکیا با معرفی تلفن 808 Pureview و دوربین ۴۱ مگاپیکسلی در کنگره جهانی موبایل بارسلونا ، در کانون توجهات کاربران و خبرنگاران قرار گرفت . نوکیا در مورد دوربین این تلفن می گوید که با فناوری های پیشرفته توانسته است تصویری در اندازه های یک عکس ۵ مگاپیکسلی اما با کیفیتی عالی در اختیار کاربرانش قرار دهد. در این مقاله تلاش داریم راز کیفیت بالای عکس های شکار شده توسط این دوربین را برای شما افشا کنیم. با ما همراه شوید.

نوکیا از عرش تا فرش

در زمان های نه چندان دور وقتی شرکت نوکیا تصمیم می گرفت گوشی موبایل جدیدی را وارد بازار کند، لرزه بر پیکر نیمه جان دیگر تولید کنندگان می افتاد. گوشی هوشمند N95 که یادتان هست! ولی اوضاع همیشه بر وفق مراد نیست. آن هنگام که اپل تصمیم گرفت وارد این رقابت پر سود شود شاید نوکیا حتی یک لحظه تصور این روزهای کم فروغ را برای خودش نمی کرد.

آری اپل با نوآوری های خاص همیشگی اش و ایجاد یک تعریف جدید برای گوشی های هوشمند توانست شرکت بزرگ نوکیا را از عرش به زیر بکشد. بدتر آنکه مدیران این شرکت همچنان در روزهای خوش گذشته غرق بودند و متوجه تغییرات بزرگی که اپل در سلیقه مردم جهان ایجاد کرد نبودند. آن ها همچنان به نسخه بدقلق Symbian حتی بر روی گوشی های لمسی خود اصرار می ورزیدند، انگار که در خواب زمستانی به سر می برند. غفلت نوکیا به حدی رسیده بود که حتی کم مانده بود شرکت های چینی هم در زمینه گوشی های هوشمند از او موفق تر عمل کنند. به هر حال مدت زمان زیادی طول کشید تا نوکیا تصمیم گرفت درصدد جبران برآید و اولین قدم محکم خود را با گوشی N8 و سپس N9 برداشت. گوشی هایی که هر چند هنوز هم از نظر رابط کاربری به پای محصولات اپل و سامسونگ نمی رسیدند ولی مجموعه ای از خلاقیت ها و نوآوریهای تکنولوژیکی در آنها می درخشید.

نوکیا دوباره متولد می شود

بعد از انتشار خبر پرده برداری نوکیا از گوشی PureView 808 با دوربین 41 مگاپیکسلی در کنگره جهانی موبایل بارسلونا، اولین واکنش من بسیار عادی و بدون هیچ گونه توجهی بود. در ابتدا با شنیدن این خبر تصور کردم که باز هم قرار است با یک گوشی فانتزی و با امکاناتی که فقط برای توجه افکار عمومی مناسب است روبرو شویم. هر چه که بیشتر وارد جزییات خلاقیت نوکیا در زمینه دوربین این گوشی شدم، از بی توجهی اولیه خودم پشیمان شدم و به این نتیجه رسیدم که باز هم نوکیا برای متمایز کردن عظمت و بزرگی اش دست به نوآوری بزرگی زده است و به خوبی توانسته است این قدم را با درایت و پختگی بردارد.

هرآنچه در مورد دوربین گوشی PureView 808 نوکیا باید بدانید

nokia-pureview-808-pic-size-1

اولا آن که تصاویر گرفته شده توسط دوربین این گوشی 41 مگاپیکسل واقعی نیستند. البته منظور ما این نیست که نوکیا به دروغ اینچنین گفته است. حال آنکه دوربین های امروزی در بهترین حالت و مدل می توانند تصاویر 38 مگاپیکسلی را به کاربرانشان عرضه کنند و آنچه دوربین این گوشی شکار می کند، تصاویری با کیفیت 3 تا 8 مگاپیکسل واقعی است. بنابراین پشت تصاویر 41 مگاپیکسلی مورد ادعای نوکیا چه رازی نهفته است؟

نوکیا به درستی دریافته است که دوربین هایی در سایز کوچک مثل دوربین های گوشی های همراه چگونه کار می کنند. همانطور که در مقاله های دیگر قبلی هم گفتم، مگاپیکسل بیشتر همیشه به منزله کیفیت بیشتر عکس ها نیست. هرچه مگاپیکسل دوربینی بیشتر باشد، سایز و حجم اشغالی عکس ها بیشتر می شود ولی ممکن است آنچنان که انتظار داریم کیفیت عکس بیشتر نشود و فقط حافظه جانبی زودتر پر شود. این مهم در دوربین های کوچک نمود روشن تری هم پیدا می کند. سنسورهای کوچک گوشی های همراه به همراه لنزهای نامناسب آنها معمولا منجر به تصاویر بزرگ ولی بی کیفیت می شوند ( بلا نسبت آیفون 4S).

sensor-nokia-1

ثانیا همانطور که میدانید سنسورهای نوری مجموعه ای متشكل از هزاران رديف بسيار كوچك از ديودهای حساس به نور هستند كه می توانند فوتونهای نور را به بار الكتريكی تبديل كنند. اين ديودهای يك سويه را Photosite می نامند. هر فوتوسايت به تابش نور حساس است و مسلماً هرچه نور تابيده شده بر آن شدت بيشتری داشته باشد، بار الكتريكی بيشتری در آن انباشته خواهد شد.

 

يکی از معيارهای بررسی ساختار و کيفيت تصوير سنسورها، چگالی پيکسل (Pixel Density) است که از تقسيم تعداد پيکسل مؤثر بر اندازه سنسور به دست می آيد و واحد آن مگاپيکسل بر سانتيمترمربع است، اما از آنجا که مکانيزم جمع آوری نور و کيفيت سلول های نوری سنسور (Photosite) در فناوری های مختلف و در بين توليدکنندگان مختلف سنسور بسيار متفاوت است، نمی توان از آن برای مقايسه کيفيت تصوير دوربين ها استفاده کرد، اما می توان از آن نتايجی را به دست آورد که برای بررسی کيفيت تصوير يک دوربين به کار آيد.

به عنوان مثال، اگر چگالی دوربين دوازده مگاپيکسلی برابر با 28 باشد، و اين عدد در دوربين دوازده مگاپيکسلی دیگری برابر با 7.3 باشد؛ با وجود آن که تعداد پيکسل ها تقريباً برابر است، اما اختلاف زياد چگالی پيکسل اين دو دوربين حکايت از آن دارد که در دوربين اولی به دليل استفاده از سنسور کوچک تر، تعداد زيادی پيکسل در فضای کوچک تری گنجانده شده و اين يعنی سلول های نوری کوچک تر که طبيعتاً قدرت کمتری در جمع آوری نور دارند و در نتيجه باعث افزايش نويز و نيز کاهش کيفيت تصوير می شوند. بنابراين همان طور که مشخص است در اين مقايسه، اندازه سنسور عامل تعيين کننده کيفيت تصوير است.

با وجود آنکه رقم مگاپیکسل در برخی موارد می‌تواند شاخص خوبی برای مقایسه کیفیت تصویر دوربین‌های دیجیتال باشد، این رقم در اکثر موارد می‌تواند گمراه کننده نیز باشد. کیفیت نهایی یک تصویر دیجیتال موثر از متغیرهای بیشتری مانند نوع سنسور، مساحت سنسور، اندازه لنزهای ریز روی هر پیکسل، قدرت تمرکز لنز و غیره می‌باشد. بنابراین همانطور که توضیح دادیم عکس های 41 مگاپیکسلی Purview 808 ممکن است کیفیت خیلی خوبی هم نداشته باشند. برای پی بردن به این مسئله باید سایر موارد در مورد لنز دوربین این گوشی را هم بررسی کنیم.

nokia-pureview-808-back

ثالثا سنسور گوشی 808 نوکیا که ظاهرا توسط توشیبا ساخته شده است به کوچکی رفقایش در دیگر گوشی های هوشمند نیست. با سایز 1/1.2″، سنسور این گوشی چهار یا پنج برابر بزرگتر از سنسور دیگر گوشی های رایج بازار است. حتی بزرگتر از سنسور دوربین های دیجیتال compact امروزی. زمانی که سنسور دوربین بزرگتر در نظر گرفته شود می توان با ثابت نگاه داشتن همان رزولوشن تصویر، فوتوسایت های بزرگتری که وظیفه تشخیص نور و ساخت پیکسل ها را بر عهده دارند، داشته باشیم. یا حتی می توان با ثابت نگاه داشتن اندازه فتوسایت ها ، تعداد آنها را در سنسور افزایش داد که این امر موجب بالا رفتن رزولوشن تصویر می شود. در حقیقت نوکیا در گوشی جدید خود از حالت دومی برای افزایش کیفیت تصاویرش بهره برده است.

البته نوکیا تا حدی این کار را به صورت ناشیانه انجام داده است بدین معنی که افزایش بیش از حد فتوسایت ها نمی تواند به اندازه یک تصویر 41 مگاپیکسلی واقعی موثر باشد و این رقم تا حد زیادی آغشته به بزرگ نمایی های رایج در دنیای تجارت می باشد.

حقیقت آن است که دوربین گوشی هوشمند 808 نوکیا عکس های 41 مگاپیکسلی نمی گیرد بلکه این دوربین اطلاعاتی در حد 41 مگاپیکسل را جمع آوری کرده و از تمام این اطلاعات برای خلق عکس هایی با کیفیت زیاد ولی در اندازه های نه چندان بزرگ استفاده می کند.

از نگاه دیگر

ای وای باز هم Symbian!! یعنی قرار است این دوربین دوست داشتنی با سیستم عامل Symbian نفس بکشد؟ چرا؟

این پروژه از پنج سال پیش شروع شد و تا به امروز ادامه دارد و همانطور که می دانید پنج سال پیش کسی باور نداشت که نوکیا و Symbian برای زنده ماندن و نفس کشیدن باید به این زحمت بیفتند. آن زمانی که آیفون در حال شکل گیری بود و کسی درباره اندروید چیزی نمی دانست. یک نوکیا بود و همه دنیا. همه دنیا بودند با عشق نوکیا!

نوکیا این دوربین را با Symbian هم نشین کرد زیرا برای سیمبین طراحی شده بود و اگر نوکیا تصمیم داشت که از نظر سخت افزاری و نرم افزاری آن را برای ویندوز فون بهینه کند باز هم زمان از چنگش خارج می شد، کاری که نوکیا متاسفانه در آن استاد است. البته آنها قول داده اند که در محصولات مبتنی بر ویندوز هم از این مدل دوربین ها استفاده کنند و این بدین معنا است که تحقیقات پنج ساله نوکیا به رایگان در چنگ مایکروسافت قرار خواهد گرفت. اگر نوکیا و مایکروسافت به درستی به برنامه های مشترکشان ادامه دهند احتمالا با استاندارد جدیدی در دوربینهای گوشی های همراه مواجه خوهیم شد که برای اولین بار در سیستم عامل ویندوزفون ارایه می شود.

بی شک تلفن 808 نوکیا با فروش پایینی مواجه خواهد شد چون سیمبین به پایان کار نزدیک شده ولی دوربین این گوشی می تواند بر روی محصولات مشترک نوکیا و مایکروسافت درخشش خیره کننده ای را به همراه داشته باشد، اگرو تنها اگر نوکیا و مایکروسافت بعد از این همه غفلت در دنیای تلفن های هوشمند تصمیمات عاقلانه تری را اتخاذ کنند.

به هر حال این دوربین باعث شد که اعتماد از دست رفته من به نوکیا تا حدی بازسازی شود و در واقع اصلا انتظار چنین حرکتی را از نوکیا نداشتم مخصوصا به این زودی. احساسم بر این بود که ورود اینچنین دوربین هایی در سال های بعد اتفاق خواهد افتاد.

نظر شما در مورد Nokia PureView 808 چیست؟ آیا تمایل به خرید چنین گوشی دارید؟

منبع: TechCrunch

امتیاز دهید
(4 رای‌)

برای ارسال نظر، باید عضو سایت باشید.

دیدگاه‌ها   

سلشحور دلاور
5 20
لینک سلشحور دلاور 1390-12-11 12:31
نوکیا با این کارش خودش رو مسخره کرده دیگه حالم به شدت از این برند بهم میخوره من برند باز نیستم نه اپل نه سامسونگ نه سونی نه اچ تی سی قبلا خدایش از نوکیا اینقدر بدم نمیومد با زدن این گوشی چی فکر کرده دوربین 41 مگا پیکسل در حد 5 مگا پیکسلی فوق العاده میرفت یه هشت مگاپیکسلی واقعی میزد بعدش رونمایی میکرد بهتر از این بود که اسم 40 مگا پیکسل رو روش بزاره نوکیا با این کارش کیفیت دوربین های حرفه ای رو زیر سوال برد.
Revover
5 21
لینک Revover 1390-12-11 13:02
حالم از این گوشی به هم میخوره.
سوررنا
18 6
لینک سوررنا 1390-12-11 13:56
یه مورد که خیلی ها به اشتباه متوجه شدند
این گوشی در حالت عادی 41 مگاپیکسلی عکاسی می کنه
( در نسبت 3:4 در سایز 38 مگاپیکسلی و در نسبت 16:9 در سایز 34 مگاپیکسلی )
اما در حالت Pureview که نوعی حالت هست تصاویر 5 یا 8 مگاپیکسلی میگیره که با 3برابر زوم هم هیچ افت کیفیتی نداره
راجب سیستم عامل هم من هم امیدوارم به زودی بروی ویندوزفون شاهد این دوربین فوق العاده باشیم
و همونطور هم که اشاره شد روزهای پایانی سیمبین رو شاهد هستیم اما چیزی که هست سیستم عامل این گوشی نوکیا بل ویرایش کارلا از دید کاربر معمولی تفاوت چندانی با اندروید نداره حداکثر یکم لگ بیشتر و گاهی سرعت کمتر و در مقابل امکانات سخت افزاری بیشتری هم نسبت به همرده های اندرویدی خودش ارائه میده مارکت به نسبت غنی هم داره - اینترفیس هم واقعا زیباست حداقل از این تاچ ویزی که من روی گلکسی س2 دارم بهتره .
قصد تعریف از سیمبین ندارم اما در اون حدی هم که دوستان کم لطفی می کنند نیست
seroozz
11 2
لینک seroozz 1390-12-11 14:28
کاملا با شما موافقم .
حمیدرضا رمضانی
7 1
لینک حمیدرضا رمضانی 1390-12-11 15:24
امیدوارم نمونه های عکسش جایی پیدا بشه،
یه نگاهی بندازیم،
من که کنجکاو شدم با توجه به توضیحات آقای شهوازیان ببینم این دوربین سیمنین دار چجوری عکس میگیره.
محمد شهاب شهوازیان
4 0
لینک محمد شهاب شهوازیان 1390-12-11 16:15
سلام دوستان عزیر. من نظزم این هست که باید تلاش کنیم به موفقیت های شرکت ها که همه در نهایت باعث راحتی و لذت کاربران میشه احترام بگذاریم. البته به یکی از دوستان می گم که سنسور این دوربین در واقع یک عکس 41 مگاپیکسلی آنچنان که از یک سنسور 41 مگاپیکسلی واقعی انتظار داریم نمی گیره بلکه اطلاعاتی که جمع می کنه در این حد زیاده. یکی از نظرات این هست که این تلفن عکس 41 مگاپیکسلی نمی گیرد ولی در عوض با ساخت 7 پیکسل مجاور هر پیکسل از تصویر، کیفیت عکس ها را به شکل خارق العاده افزایش می دهد. یا اینکه در واقع فقط یه سنسور فیزیکی 41 مگاپیکسلی وجود داره ولی گوشی عکس های 5 مگا پیکسلی به شما تحویل میده، یعنی یک هفتم اون، یعنی دقیقا با استفاده از این سخت افزار هر 7 پیکسل رو برای کاهش نویز ترکیب می که و یک پیکس خروجی ثبت می کنه، باز هم یعنی یک عکس 5 مگاپیکسلی خیلی با کیفیت و نویز کم می گیره با همون حجم همه ی عکس های 5 مگا پیکسلی.
سعی می کنیم در روزهای آینده نمونه ای از عکس های این دوربین را بگذاریم

پاسخ
behnam
3 1
لینک behnam 1390-12-11 16:37
نمونه عکس ها در یک فایل زیپ موجود است . این لینک : cdn.conversations.nokia.com.s3.amazonaws.com/.../...
مسعود یوسف نژاد
3 1
لینک مسعود یوسف نژاد 1390-12-11 16:59
حمید رضا و بهنام عزیز نمونه عکس ها در صفحه اول سایت یا در این ادرس مشاهده کنید:

zurl.ir/93543
behnam
2 1
لینک behnam 1390-12-11 17:04
مرسی از بروزرسانیه سریع
سورنا
5 3
لینک سورنا 1390-12-11 17:04
آقای شهوازیان همانطور که اشاره شد این گوشی درحالت full res عکس هایی با خروجی 38 و 34 مگاپیکسلی میده و در حالت Pureview عکس هایی با رزولوشن 2 , 5 و 8 مگاپیکسلی با مشخصاتی که در مقاله توضیح دادین
کافیه به ویدئو های hands on و تبلیغاتی این گوشی یک نگاهی بکنید
در قسمت setting و sensore mode دو گزینه داره به نام Full res و pureview
همچنین سمپل هایی که از دوربین این گوشی منتشر شده نگاه کنید رزولوشن 34 و 38 مگاپیکسلی دارند

جدای عکاسی این گوشی مشخصات فیلمبرداری فوق العاده و ضبط صدای عالی داره که اگر ممکنه در اون زمینه هم مقاله ای بگذارید ممنون میشم
محمد شهاب شهوازیان
لینک محمد شهاب شهوازیان 1390-12-11 17:27
علی جان صحبت های شما کاملا درسته نکات جالب دیگری هم وجود داره از جمله:
نکات جالبی درباره چرایی استفاده از این دوربین در گوشی نوکیا وجود داره. اول اینکه نوکیا این ایده را از نحوه گرفتن و پردازش تصاویر ماهواره ای بدست آورده. دوم اینکه نوکیا پشتوانه منطقی جالبی برای استفاده از سنسور 41 مگا پیکسلی داره. این شرکت ادعا می کنه که با توجه به اینکه استفاده از تجهیزات سخت افزاری برای بالا بردن زوم اپتیکال در دوربین گوشی ها تقریبا غیر ممکن است و این شرکت در این زمینه بسیار تحقیق کرده ولی نتوانسته راه چاره ای پیدا کنه در نتیجه دست به ابتکار جالبی زده. اونها با یک روش ابداعی oversamplingتصا ویری در حد عکس پنج مگا پیکسلی یا سنسور فیزیکی 41مگاپیکسلی ایجاد می کنند و از این طریق کاربر می تواند از طریق زوم دیجیتال و هنگام مشاهده عکس از تصاویر با کیفیت لذت ببرد. البته به دلایلی که در مقاله گفتم، نوکیا مجبور شد برای آنکه چگالی دوربینش پایین نیاید و کیفیت عکس ها کاهش نیابد از سنسور بسیار بزرگتری استفاده کند سنسوری که بنا بر گفته های مهندسین این شرکت 50 درصد نور بیشتری نسبت به دیگر سنسورهای رایج به خود جذب می کند. البته استفاده از این مگا پیکسل بالا و نحوه فشرده سازی و یا حتی الگوریتم هایی که نوکیا به منظور oversampling به کار برده است جزیی از اسرار این شرکت به حساب می آید. البته آنچه مشهود است عکس ها در زوم های دیجیتالی بالا کیفیت خوبی از خود نشان می دهند ولی در کل قرار نیست کیفیتی که از رنگ و نور یک تصویر گرفته شده با دوربین حرفه ای حتی ده مگا پیکسلی انتظار داریم در عکس های این دوربین مشاهده کنیم.
ma
4 2
لینک ma 1390-12-11 20:04
بابا ما اخرش نفهمیدیم 41 مگا پیکسلی هست یا نه چرا اینقدر پیچیدش می کنید جواب یا اره هست یا نه خواهشن این سایتتونو درست کنید با اینکه ما ثبت نام کردیم بازم می خواد نام و ایمیلمونو بنویسم
محمد شهاب شهوازیان
1 2
لینک محمد شهاب شهوازیان 1390-12-11 20:26
اره سنسور این دوربین از نظر فیزیکی 41 مگا پیکسل است ولی قدرت و نوآوریش زمانی هست که با این سنسور و در حالت pureview عکس های 5 مگا پیکسلی می گیرد که حجم کمی دارند ولی می توان به خوبی بر روی آنها زوم کرد. البته نحوه بالا رفتن رزولوشن تصویر در این سنسور در مقاله توضیح داده شد. قبول دارم کمی پیچیده شد ولی همیشه درمورد فناوری های جدید پیچیدگی های زیادی وجود دارد و تا زمان عرضه خیلی از موارد مبهم باقی می مونه
محمد شهاب شهوازیان
1 2
لینک محمد شهاب شهوازیان 1390-12-11 20:28
راستش به نظرم بین دوربین های کامپکت و دوربین های گوشی های همراه این دوربین از همه بهتر ه. البته نوکیا قول داده زمان عرضه دوربین این گوشی باز هم بهتر بشه چون سخت افزار که ثابته و همه اسرار کار به الگوریتم پردازشی هست. خیلی از منتقدین به نوکیا خرده گرفتند که با اینهمه پیکسل تامین نور سخته و همچنین تصاویر نویزی می شه ولی نوکیا ادعا کرده که راه حل پردازشی خاصی برای این قضیه پیدا کرده ضمنا سنسور را هم بزرگ گرفته. ولی باور کنید یک سنسور 41 مگا پیکسلی خیلی سنسور گرانیه و نوکیا با این کارش دست و دلبازی کرده تا باز مطرح بشه. من معتقدم دوربین های حرفه ای به خاطر استفاده از سنسورهای بزرگتر و لنزهای پیشرفته تر و... بسیار از نظر کیفیت و زیبایی بهتر از این دوربین عمل می کنند. ولی این دوربین تمام قدرتشو هنگام زوم کردن تصاویر نشون می ده با اینکه عکس های این دوربین حجم کوچکی را اشغال می کنه.
محسن ا
0 4
لینک محسن ا 1390-12-12 00:02
البته اندروید و ios فقط زرق و برق خوبی دارن و البته اینترفیس عالی. به نظر من تمام برنامه های پرکاربرد روی همشون کار میکنه. و جنبه مثبت سیمبیان اینه که مدت زیادی مردم با این سیستم کار کردن و کلی برنامه براش نوشتن و به اصطلاح سیمبیان جا افتاده. و فقط به یه رابط کابری بهتر نیاز داره.
حمیدرضا رمضانی
7 2
لینک حمیدرضا رمضانی 1390-12-12 06:39
واقعا ممنونم از نویسندگان محترم این سایت....
انشالله همیشه موفق و سلامت باشید
ناصر رحمانی
3 4
لینک ناصر رحمانی 1391-01-24 19:52
چند روز پیش که خبرش رو به تصادف دیدم فکر کردم که من 14مگاپیکسل رو اشتباهی 41 خوندم!
مطمئن هستم وقتی این گوشی به بازار بیاد در نوع خودش تک هست ! و مهم نیست که واقعا چند مگاپیکسل هست و...!!!
من خودم عاشق symbian بودم و هنوز هم هستم! به نظرم باید به قیمت پایین و قابلیت این گوشی نگاه کنیم که بیشتر دوربینی هست که میشه باهاش تماس گرفت و پیامک زد ! :دی
احتمالا این محصول هم مثل مدل های دیگه نوکیا فروش خوبی نمیکنه و زود از دور خارج بشه ، فقط هم به خاطر سیستم عاملش!!!
میهمان
3 7
لینک میهمان 1391-02-21 16:44
آخه چرا نوکیا نمی خواد قبول کنه که دوره ی سیمبین دیگه تموم شده و باید از سیستم عامل های دیگه استفاده کنه! اصلاً چرا سراغ اندرویید نمی ره؟
arsalannn
لینک arsalannn 1391-08-26 09:54
به نقل از میهمان:
آخه چرا نوکیا نمی خواد قبول کنه که دوره ی سیمبین دیگه تموم شده و باید از سیستم عامل های دیگه استفاده کنه! اصلاً چرا سراغ اندرویید نمی ره؟

اگه بره یعنی شکستو قبول کرده
تازه الان که داره ویندوز فون میزنه
Sina King
3 6
لینک Sina King 1391-02-25 17:44
Symbian خیلی وقته دیگه نفس نمیکشه و واقعا کسی که دنبال این سیستم عامل باشه خیلی در اشتباهه !
من خیلی روی آندروید تاکید دارم و حتی میگم از سیستم عامل IOS هم خیلی قوی تر هست و دلیل برتری هاش رو هم زیاد شنیدید !
اما اگر از یک دید نزدیک تر نگاه کنیم ؛ سیستم عامل IOS تنها برای 3 وسیله منتشر میشه اما سیستم عامل آندروید برای طیف سیعی از گوشی ها منتشر میشه !
بازه انتخاب گوشی در بین آندروید بسیار زیاد هست و با توجه به Open Source بودن خیلی سیستم عامل انعطاف پذیری هست !
در آخر اضافه میکنم که شاید بپرسید پس سیمبیان چی شد ؟!
سیمبیان اصلا در حدی نیست که دیگه ازش صحبت بشه !
اگر روزی بگن که نوکیا گوشی اختراع کرده که روش دوربین 80 مگاپیکسل واقعی هم هست من عمرا نمیخرمش !
در حالی که یه زمانی طرفدار پر و پا قرص نوکیا بودم !
نوکیا دیگه ایده برای عرضه کردن نداره و چیزی هم به پایان عمرش نمونده !
ویندوز 8 هم تلاش بیهوده ای برای رسیدن به سایر رقبا ( آندروید و IOS ) هست !
من برندهای Sony ، Ipple و HTC رو هرگز با برند از دور افتاده ای مثل نوکیا عوض نخواهم کرد !
rasoul0761
لینک rasoul0761 1391-04-24 14:30
نوکیا با این کاراش نمیتونه دوباره بازارو بدست بگیره باید سیستم عاملشو عوض کنه . گذشت دورانی که نوکیا حرف اولو میزد بنظر من نوآوریهای موتورولا از نوکیا بهتره
دادو
لینک دادو 1391-06-06 23:36
با سلام خدمت دوستان
من حالا یک نوکیا 808 دارم ، حداقل 300 - 350 تا عکس با آن گرفته ام ، بدیهی است که عکس گرفتن با دوربین موبایل بمراتب سخت تر از عکاسی با دوربین عکاسی است ، من اخیرا جهت آزمایش در یک سفر چند عکس با دوربین عکاسی و دوربین این گوشی گرفته ام ، در شرایط موافق عکس های فوق العاده ای می توان با آن گرفت ، نظر من این است وقتی مگاپیکسل دوربینی بالا رفت شرکت باید یک سه پایه ی فانتزی برایش در نظر بگیرد ، همچنانچه سونی اریکسون ساتیوی من یک سه پایه هم داشت !!!
نظر دادن برای این دوربین برای کسانیکه عکاس نیستند راحت است ، ولی باید در تنظیمات آن کمی وارد بود تا یک عکس خوب بدست آورد ، حداقل چند عکس خوب با آن دارم که فوق العاده هستند ...
مهدی حسین زاده
6 2
لینک مهدی حسین زاده 1391-08-21 01:31
چون دستم بهش نمیرسه نتیجه میگیریم بو میده :-*
علی 0411
2 4
لینک علی 0411 1391-08-25 23:55
سلام
اگه سیستم عامل سیمبین نبود100 درصد میخریدم.من الان نوکیا n8دارم اصلا اصلا اصلا از سیستم عاملش راضی نیستم شاید htcخریدم
حامد142
6 3
لینک حامد142 1391-12-08 16:43
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده
این گوشی واقعا عالیه تو دنیای عکس وعکاسی حرف اول رو میزنه
عکساش واقعا بی نظیره
من که خیلیییییییییییی ازش راضی ام
حتی از گالکسی هم سره 8)