یلدا مبارک! امشب از رایانه و موبایل فاصله بگیرید و در جمع خانواده باشید

یلدا مبارک! امشب از رایانه و موبایل فاصله بگیرید و در جمع خانواده باشید

یلدا بلندترین شب سال، شبی است که از ۷ هزار سال پیش تا‌کنون ایرانیان آن را جشن می‌گیرند. پس بیایید امشب را در جمع خانواده و به دور از موبایل، سپری کنیم.

شب یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، ایرانیان گذر بلندترین شب سال و به‌دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره شمالی را که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی می‌دارند. جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزار سال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می‌شود. آن زمان نیاکان ما به دانش گاه‌شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است. اگر می‌خواهید در‌باره‌ی یلدا بیشتر بدانید؛ مقاله‌ی خواندنی و جالب «شب یلدا؛ از کهن ‌ترین جشن‌ های ایرانی» را مطالعه کنید. 

سال‌ها پیش که موبایل هنوز وارد دنیای ما نشده بود، شاید معنی یلدا را قشنگ‌تر درک می‌کردیم. وقتی کنار سفره می‌نشستیم، همه‌ی حواسمان به صحبت‌های بزرگ‌ترهای خانواده بود. گرد هم می‌نشستیم و تفألی به حافظ می‌زدیم و برای یکدیگر آرزوی خیر می‌کردیم. از کنار هم بودن، از در جمع بودن و از صحبت‌ها لذت می‌بردیم. حواسمان به اعلانیه‌های  موبایل‌مان نبود، مدام گوشی را روشن نمی‌کردیم و استرس دریافت پیامی از کسی را نداشتیم. فناوری آمده است تا زندگی را راحت‌ کند و کیفیت آن را بهبود بخشد، اما بد نیست دسترسی و استفاده از فناوری را کنترل کنیم. لااقل امشب که قرار است کنار هم باشیم؛ بیایید این ابزار ارتباطی را برای ساعتی فراموش کنیم و قدر خانواده و بودن در جمع را بدانیم.

یلدا بهترین فرصت برای جمع‌شدن اعضاء خانواده‌ها به دور هم است. پس بیایید امروز موبایل‌ها را کنار بگذاریم، از کامپیوتر و گجت‌ها فاصله بگیریم، اتفاقات دنیای فناوری را فراموش کنیم و در جمع خانواده باشیم. ما در زومیت تصمیم گرفته‌ایم امشب نیز مانند سال پیش سایت را آپدیت نکنیم و از این ساعت به بعد، تا فردا پستی منتشر نخواهیم کرد.

یلدا مبارک! امشب فناوری را فراموش کنیم.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده