۲۳ شهریور: آزمایش اتمی توتسکوی و معرفی ویندوز ME

پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
۶۳ سال پیش در چنین روزی، اتحاد جماهیر شوروی بمب اتمی تاتیانا را که به‌اندازه‌ی هر دو بمب اتمی امریکا در هیروشیما و ناکاساکی قدرت داشت، در توتسکوی آزمایش کرد.
تبلیغات

 ۶۳ سال پیش در چنین روزی (۱۴ سپتامبر ۱۹۵۴)، اتحاد جماهیر شوروی بمب اتمی خود با نام تاتیانا را که به‌اندازه‌ی هر دو بمب اتمی آمریکا یعنی پسر کوچک و مرد چاق قدرت داشت، منفجر کرد. هدف از این آزمایش تمرین یک استراتژی تهاجمی برای از بین بردن تأسیسات دفاعی سنگین دشمن و نفوذ ارتش سرخ به خطوط دفاعی عنوان شد. در این عملیات نظامی که در شمال روستای توتسکوی به فرماندهی گئورگی ژوکوف انجام پذیرفت، ۴۵ هزار سرباز ارتش سرخ حضور داشتند.

از دیگر اتفاقات مهم روز ۱۴ سپتامبر، می‌توان به عرضه‌ی ویندوز نسخه‌ی هزاره (Millenium Edition) اشاره کرد. مایکروسافت این نسخه را با نام اختصاری ME عرضه کرد. این نسخه از ویندوز را می‌توان آخرین نسخه از سری 9x نامید. ویندوز ME نسل بعدی ویندوز ۹۸ بود که به‌طور انحصاری برای کاربران خانگی کامپیوترهای شخصی عرضه شد. ویندوز ME را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های مایکروسافت نامید. این نسخه واکنش‌های منفی زیادی به خاطر عدم پایداری از طرف کاربران و منتقدان دریافت کرد و مجله PC world آن را نسخه‌ی غلط (Mistake Edition) نامید و در لیست بدترین محصولات فناورانه‌ی دنیا، آن را در مکان چهارم قرار داد. سرانجام در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۴، پشتیبانی مایکروسافت از این ویندوز پایان یافت.

در ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۵۹، واقعه‌ای تاریخی در صنعت هوافضا اتفاق افتاد. در این روز، کاوشگر فضایی اتحاد جماهیر شوروی با نام Luna 2 به سطح ماه برخورد کرد و به‌عنوان اولین ساخته‌ی دست بشر که به این کره می‌رسد، ثبت شد. به بیان دیگر، این کاوشگر اولین جسم ساخت بشر بود که به یک جرم فضایی وارد می‌شد.

luna 2

یکی دیگر از اتفاقات مهم دنیای فناوری در همین روز، شروع استفاده از سیستم اسکن دیجیتال چک در بانک آمریکا بود. این سیستم که با نام اختصاری ERMA شناخته می‌شد، توسط محققان دانشگاه استنفورد توسعه یافت و می‌توانست شماره‌حساب‌های روی برگه‌های چک را شناسایی و اسکن کند.

صنعت بازی‌سازی نیز در این روز شاهد اتفاق مهمی بود. شرکت نینتندو اولین نسخه‌های کنسول Nintendo GameCube را در ژاپن به بازار عرضه کرد. این کنسول اولین کنسول بازی نینتندو بود که بدون استفاده از کارتریج کار می‌کرد.

این مطلب در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات