تماشا کنید: ارتفاع تاور کرین چگونه افزایش پیدا می کند؟

چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
برای شما هم سوال پیش آمده که چطور ارتفاع کرین‌ها در ساختمان‌های بلند در حال ساخت، افزایش می‌یابد؟
تبلیغات

با افزایش تعداد ساختمان‌های بلند مرتبه در سطح شهر، شمار تجهیزات عمرانی مورد نیاز برای ساخت این ساختمان‌ها و آسمان خراش‌ها نیز افزایش می‌یابد. یکی از این ابزار‌ها، تاور کرین یا جرثقیل‌های بلند مرتبه‌ای است همراه با ساختمان به بالا صعود می‌کنند. اما فرایند افزایش ارتفاع این برج‌ها به چه شکل است؟ با زومیت همراه باشید.

این روزها مشاهده‌ی جرثقیل‌های بلند بالایی که از هر نقطه‌‌ی شهر سر برآورده‌اند، کار چندان سختی نیست. نام این جرثقیل‌ها تاور کرین است و نقش پررنگ و تاثیرگذاری در جریان ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه و آسمان خراش‌ها دارند. با توجه به اینکه ارتفاع کرین‌ها با افزایش تعداد طبقات ساختمان بالا می‌رود، پس باید روشی وجود داشته باشد تا ارتفاع این جرثقیل‌ها نیز افزایش یابد، اما چگونه بدون نیاز به باز کردن بخش انتهایی و دو تکه کردن پایه‌ی کرین، می‌توان ارتفاع آن را افزایش داد؟

پاسخ این سوال برگرفته از یک روش بسیار جالب توجه و ساده است. در صورتی که به قسمت پایین اتاقک کنترل در تاور کرین توجه کرده باشید، مشاهده خواهد کرد که بخشی از ستون اصلی زیر اتاقک، از دولایه تشکیل شده است، در واقع زمانی که نیاز به بالا رفتن کرین باشد، یکی از لایه‌ها که به قسمت بالایی متصل است، با استفاده از جک‌های موجود، خود را به سمت بالا می‌کشد تا ناحیه‌ای خالی بین اتاقک و ستون اصلی برای قرار گرفتن تکه‌ای از ستون آماده شود.

سپس خود تاور کرین قسمتی که باید اضافه شود را به ناحیه‌ی مورد نظر حمل می‌کند که در این مرحله متخصصان با نصب قسمت افزایشی، ناحیه‌ی افقی را به تکه‌ی جدید و لایه‌ی پایینی را به ساختار تاور کرین متصل می‌کنند که در این حالت ارتفاع برای چند متر افزایش می‌یابد. برای درک بهتر این فرآیند می‌توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

منبع Art of Engineering

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات