ChatGPT هوش واقعی ندارد اما انقلابی در پیشرفت سریع بسیاری از فناوری‌ها است

شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
پاسکال کافمن | Pascal Kaufmann
پاسکال کافمن می‌گوید راه اندازه‌گیری هوش واقعی در مدل‌های هوش مصنوعی، توانایی مقابله با مشکلاتی است که قبلاً با آن مواجه نشده‌اند.
تبلیغات

سیستم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی مولد مثل DALL-E، ChatGPT و میدجورنی توانایی متحول‌ کردن صنایع بی‌شماری را دارند. پاسکال کافمن، کارشناس هوش مصنوعی اعلام کرده است عملکرد این فناوری‌های جدید در تولید متن و تصویر آنقدر خوب است که باعث می‌شود بسیاری از ما، به‌سادگی تحت‌تأثیر قابلیت‌های آن‌ها قرار بگیریم.

کافمن، بنیان‌گذار Starmind.ai و گروه مایندفایر می‌گوید هوش مصنوعی به‌طور ساده به‌عنوان راهکاری برای حل مشکلات کاملاً جدید شناخته می‌شود. درحالی‌که ویژگی‌های این فناوری برای انجام وظایقی مثل پردازش زبان طبیعی باعث می‌شود به‌سادگی تحت‌تأثیر قرار بگیریم اما مدل‌های زبانی بزرگ مثل GPT-3 صرفاً از هوش واقعی تقلید می‌کنند، درحالی‌که واقعاً چنین قابلیتی ندارند. کافمن در ادامه اظهارداشت این مدل‌ها همچنین ظرفیت لازم برای مقابله با چالش‌هایی که قبلاً با آن‌ها مواجه نشده‌ایم را ندارند.

به‌عنوان مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی کنونی می‌توانند شعر بسازند و کد بنویسند زیرا از قبل براساس این داده‌ها آموزش دیده‌اند، اما قادر به انجام وظایف انتزاعی مثل درک طنز یا احساس همدلی نیستند.

ZDNet می‌نویسد، برخی افراد اصطلاح AI را شبیه معنی «نوآوری شگفت‌انگیز» می‌دانند و بنابراین هر زمان که چیزی باعث شگفتی شود، هوش مصنوعی نامیده می‌شود. به‌هر حال وقتی از چشم‌انداز علمی به این موضوع نگاه کنید، امکان اندازه‌گیری هوش واقعی این فناوری وجود دارد. هوش به‌عنوان توانایی شما برای رویارویی با مشکلات ناشناخته و غیرقابل پیش‌بینی توصیف می‌شود. آیا می‌توان چیزی را که کاملاً بدیع است حل کرد؟ مدل‌های زبانی بزرگ مثل ChatGPT قادر نیست با مسائلی مواجه شود که قبلاً برای آن آمادگی ندارد و بنابراین هوش واقعی آن، صفر درنظر گرفته می‌شود.

کافمن اذعان می‌کند، هوش مصنوعی کنونی با وجود محدودیت‌هایی که دارد، پیشرفت‌های بسیار چشمگیری ازنظر قابلیت‌ها دریافت کرده است و می‌تواند در بسیاری از صنایع، تحولات بزرگی ایجاد کند. متخصص هوش مصنوعی، توانایی فناوری مذکور در تولید آثار خلاقانه‌ی بصری، کاهش درخورتوجه هزینه‌ها و زمان را به‌عنوان ویژگی‌های مهم آن توصیف کرد. او همچنین پیشنهاد می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی نسبت‌به انسان‌ها در برخی سناریوها راهکارهای منحصربه‌فردی را برای رفع مشکل ارائه می‌دهند زیرا به حجم بسیار گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی دارند.

کافمن به ارزش هوش مصنوعی در صنایعی مثل تصویرسازی و فیلم‌سازی اشاره کرد؛ جایی‌که می‌توان انسان‌های مجازی را با روشی مقرون‌به‌صرفه‌تر نسبت‌به همتایان واقعی آن‌ها تولید و کنترل کرد. او همچنین درمورد جابه‌جایی بالقوه‌ی مشاغل مرتبط با خلاقیت از انسان به هوش مصنوعی اظهارنظر کرده است.

کافمن در بررسی اندازه‌گیری هوش خاطرنشان کرد مایندفایر با حل بیش‌از ۳۰ درصد از معماها در آزمون هوش مصنوعی، به رکوردی جهانی دست یافته، که نسبت‌به رکورد قبلی حدود ۲۰ درصد بهتر بوده است.

متخصص هوش مصنوعی به این واقعیت اشاره دارد که چندوجهی بودن GPT-4، گام مهمی برای پیشرفت این فناوری است. کافمن درنهایت ظهور مدل‌های هوش مصنوعی مثل GPT-4 و GPT-3 را اتقلابی در سودمندی توصیف کرد که باعث افزایش سرعت توسعه‌ی تکنولوژی‌های دیگر خواهد شد. البته او می‌گوید مدل‌هایی مثل سری GPT شرکت OpenAI مسیر مستقیمی برای دستیابی به هوش عمومی مصنوعی (AGI) یا هوشی درسطح انسان نیستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات