ساخت پهپاد جاسوسی با بدن پرنده مُرده؛ دستاورد پژوهشگر ایرانی

پنج‌شنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
پهپاد با بدن پرنده مُرده
با تبدیل بدن مُرده‌ی پرندگان به پهپاد قابل پرواز، کمتر کسی شک خواهد کرد که دیگران درحال جاسوسی از او هستند.
تبلیغات

محققان اخیراً با استفاده از لاشه‌ی پرندگان، پهپادهای قابل پروازی ساخته‌اند که درحالت عادی شبیه پرندگان معمولی به‌نظر می‌رسند. براساس مقاله‌ی منتشر شده در مؤسسه‌ی هوانوردی آمریکا، محققانی که این نوع پهپادهای پرنده‌مانند را طراحی کرده‌اند به استفاده از آن‌ها برای دریافت نگاه کلی یکپارچه‌ به حیات‌وحش اشاره کرده‌اند؛ البته کاربرد دیگر این طراحی، جاسوسی از مردم بدون جلب‌توجه است.

مصطفی حسنعلیان، استادیار مهندسی مکانیک در نیومیکزیکو تِک، سرپرست تیم تحقیق و توسعه‌ی پهپاد پرنده‌مانند در مصاحبه‌ی خود با نیوساینس گفت:

در ساخت پهپاد می‌توان به‌جای استفاده از مواد مصنوعی، از بدن پرندگان مُرده استفاده کرد.
- مصطفی حسنعلیان

گفتنی است پهپادهای ساخته‌شده با بدن پرندگان مُرده می‌توانند مثل پرندگان واقعی بال بزنند و پرواز کنند.

مصطفی حسنعلیان

به گزارش فیوچریسم، محققان از قطعات تاکسیدرمی‌شده‌ی برخی پرنده‌ها مثل کبوتر، قرقاول، مرغ‌ مگس‌خوار و کلاغ برای ساخت پهپاد استفاده کرده‌اند و از همه‌ی اجزای بدن آن‌ها مثل سر، دم و بال بهره گرفته‌اند. این راهکار به تیم تحقیقاتی اجازه می‌دهد حرکات پرنده و بال زدن آن را با دقت بیشتر تقلید کنند. البته اعضای این تیم خاطرنشان می‌کنند ایجاد چنین طرحی برای ساخت پهپاد واقعاً مشکل است.

به‌هرحال، روش بال زدن باعث می‌شود بدن مُرده‌ی پرنده مثل نمونه‌ی زنده‌ی آن تکان بخورد و کمتر کسی متوجه مصنوعی بودن آن خواهد شد.

رافائل زوفری، متخصص رباتیک هوایی در مؤسسه‌ی فناوری فدرال سوئیس به نیوساینس گفت:

ساخت پهپاد با بدن پرندگان مُرده، به طراحی و ساخت بال ویژه‌ای نیاز دارد و این‌کار واقعاً دشوار است زیرا مدل‌سازی و به‌دست آوردن ابعاد دقیق بال‌ها فرآیند بسیار سختی است.
- رافائل زوفری

البته قبل‌از اینکه پهپادهای پرنده‌مانند واقعاً بتوانند به پرواز درآیند باید تنظیماتی روی آن‌ها اعمال شود. این طرح درحال‌حاضر مثل یک پرنده‌ی واقعی، کارآمد نیست و محققان اعلام کرده‌اند انعطاف‌پذیری بال‌ها و همچنین روش اتصال آن‌ها به مفاصل باید بهبود یابد.

حسنعلیان در بخش دیگری از توضیحات خود گفت:

گاهی‌اوقات شما نمی‌خواهید مردم بفهمند که این پهپاد، یک پرنده‌ی واقعی نیست.
- مصطفی حسنعلیان

برخی عایق‌های صوتی اضافه می‌توانند به کاهش صدای قطعات داخلی پهپاد پرنده‌مانند کمک کنند. در مقاله‌ی تیم تحقیقاتی آمده است که استفاده از چرخ‌دنده‌های مخصوص به‌جای چرخ‌دنده‌های معمولی، می‌تواند به کاهش صدای دستگاه کمک کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات