اتریوم؛ ارز دیجیتال پیشتاز در میزان پردازش تراکنش‌ها

اتریوم؛ ارز دیجیتال پیشتاز در میزان پردازش تراکنش‌ها

اتریوم در حال حاضر، بیش از نیمی از پردازش تراکنش‌های ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

با گذشت تنها دو سال از تاریخ انتشار اولیه اتریوم، این ارز دیجیتال اکنون در مقایسه با تمامی ارزهای دیجیتال دیگر از جمله بیت‌کوین، تراکنش‌های بیشتری را پردازش می‌کند.

اتریوم در حال حاضر ۵۲.۳ درصد از کل تراکنش‌های ارزهای رمزپایه را به خود اختصاص داده است. بیت‌کوین با پردازش ۳۳ درصد تراکنش‌ها، در جایگاه دوم قرار دارد و بیت‌کوین کش هم که از لحاظ ارزش بازار در جایگاه سوم جا خوش کرده است، تنها ۱.۸ درصد از تراکنش‌ها را پردازش می‌کند.

تراکنش های اتریوم

اکنون به‌طور تقریبی روزانه بیش از نیم میلیون تراکنش توسط اتریوم پردازش می‌شود. این روزها پردازش این تعداد تراکنش به امری عادی برای اتریوم تبدیل شده است؛ اما اوایل سال گذشته اوضاع بسیار متفاوت بود و این پلتفرم، تنها ۱۰ هزار تراکنش را پردازش می‌کرد.

اتریوم

سطوح تراکنش‌های اتریوم

با وجود رشد قابل‌ توجه ارزش بیت‌کوین و افزایش ظرفیت آن، این ارز دیجیتال هم‌اکنون روزانه تنها ۳۰۰ هزار تراکنش را پردازش می‌کند؛ تعدادی که تقریبا در یک سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است.

در واقع، محدودیت یک مگابایتی اندازه بلوک‌ها باعث شده است که تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین تقریبا ثابت بماند. اگرچه ادعا شده است که راهکار SegWit ظرفیت بلوک‌ها را دو برابر کرده؛ اما از زمان فعال‌سازی آن در اوت سال میلادی جاری، ظرفیت بلوک‌ها همچنان بدون تغییر مانده است.

بیت کوین

سطوح تراکنش‌های بیت‌کوین

در مقابل، سطح تراکنش‌های اتریوم به رشد خود ادامه داده است. این شبکه قادر است بدون ایجاد ازدحام و با هزینه‌های ناچیز به دو برابر تقاضای فعلی نیز پاسخ دهد.

برخی بر این باورند که افزایش تراکنش‌های اتریوم به دلیل رشد dapp-ها (اپلیکیشن‌های توزیع‌شده) و توکن‌هایی است که بر مبنای اتریوم ساخته شده‌اند؛ اما از طرف دیگر می‌توان افزایش روزافزون جذابیت این ارز دیجیتال را ناشی از اثرات شبکه‌ای دانست. البته ناگفته نماند که دشواری فزاینده انجام تراکنش‌های بیت‌کوین از جمله تأخیر زیاد و کارمزدهای بالا در رشد سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم بی‌تأثیر نبوده است.

اتریوم امیدوار است با اعمال دو ارتقاء بزرگ در شبکه خود مانع از افزایش هزینه‌ها شود و کارمزد انجام هر تراکنش را به زیر ۲۰ سنت برساند. احتمالا این شبکه، پیاده‌سازی ترکیبی از الگوریتم‌های گواه اثبات سهام (Proof of Stake) و گواه اثبات کار (Proof of Work) را در اوایل سال آینده در دستور کار خود قرار بدهد.

این الگوریتم ترکیبی، احتمالا زمان مورد نیاز برای انجام هر تراکنش را که در حال حاضر برابر با ۱۵ ثانیه است، کاهش می‌دهد و این خود افزایش ظرفیت شبکه را به دنبال خواهد داشت. همچنین، این الگوریتم با تشویق گره‌ها برای مشارکت در اعتبارسنجی و تولید بلوک‌های جدید می‌تواند منجر به افزایش ظرفیت شبکه شود.

در نهایت با ارتقاء شبکه به یک الگوریتم PoS کامل، ممکن است زمان تأیید تراکنش حتی تا دو ثانیه کاهش یابد و در نتیجه ظرفیت شبکه افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند.

برای توسعه بلندمدت اتریوم در آینده، طرح تقسیم‌بندی (Sharding) در دستور کار قرار خواهد گرفت که البته هنوز در حد یک طرح مفهومی است و احتمالا تا سال ۲۰۲۰ آماده نخواهد شد.

در حال حاضر، اتریوم به‌راحتی قادر است روزانه یک تا دو میلیون تراکنش را پردازش کند؛ اما برای تراکنش‌های بیشتر ممکن است کار کمی دشوار شود. با این حال، تقاضا هنوز آن قدرها بالا نرفته است. با افزایش تقاضا ممکن است ارتقاء ظرفیت در دستور کار قرار بگیرد و پروتکل‌های لایه دوم از جمله Raiden و Plasma به کار گرفته شوند.

منبع TRUSTNODES

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید