دانشمندان با استفاده از یافته‌های جدید امیدوار به ثبت رویاها در قالب فیلم هستند

دانشمندان با استفاده از یافته‌های جدید امیدوار به ثبت رویاها در قالب فیلم هستند

زمانی که ما عمیق‌ترین مراحل خواب خود به سر می‌بریم، مردمک چشمانمان به سرعت در جای خود حرکت می‌کنند و در خواب رویاهای عجیب و زنده‌ای را مشاهده می‌کنیم. دانشمندان در تلاش هستند تا این رویاها که پس از مدتی از یاد می‌روند را با استفاده از توانایی‌های مغز انسان تبدیل به فیلم کنند.

ممکن است شما نیز تجربه‌ی خوابی عجیب را داشته باشید. خوابی که اگر در حین آن از خواب بیدار شوید، خاطره‌ی یک فیلم ترسناک که خودتان نقش اول آن بوده‌اید و یا یک سقوط خطرناک، در مقابل چشمان شما است که با گذر زمان از ذهنتان پاک می‌شوند. اما دانشمندان به تازگی موفق به کشف روشی شده‌اند که با استفاده از آن در آینده می‌توانیم رویای خود را در قالب یک فیلم درآورده و تماشا کنیم.

دانشمندان دانشگاه UCLA کشف کرده‌اند که مغز ما در هنگام خواب نیز همانند بیداری اطلاعات تصویری را در خود ذخیره می‌کند. با این کار محققان امیدوار هستند روزی با ترجمه و تفسیر این اطلاعات آن‌ها را به تصاویر فیلم‌مانند قابل تماشایی تبدیل کنند.

در حال حاضر دانشمندان می‌دانند که چشم‌های ما در حالت بیداری اطلاعات تصویری را به مغز ارسال می‌کند و مغز ما نیز آن‌ها را ترجمه کرده و برای استفاده در آینده ذخیره می‌کند. زمانی که ما عکسی متفاوت را مشاده کرده و یا حتی آن را تصور می‌‌کنیم، سلول‌ها در بخشی از مغز ما با نام لوب گیجگاهی میانی سینگنال‌های الکتریکی ارسال می‌کند. اما محققان در گذشته نمی‌دانستند در هنگام خواب و با مشاهده‌ی تصویری متفاوت چه اتفاقی در مغز ما می‌افتد. به نظر می‌رسد زمانی که در خواب عمیق مردمک چشمان ما حرکات سریع انجام می‌دهد، در واقع مغز ما تفاوت بین صحنه‌های مختلف رویاهایمان را تفسیر و ترجمه می‌کند. یوال نیر، یکی از محققان ارشد این مقاله می‌گوید:

درست مانند گذشته که در حال تماشای اسلایدی هستید، پس از تماشای آن سراغ اسلاید بعدی می‌روید. چشمان ما نیز با حرکات سریع در خواب در واقع اسلایدهای رویاهایمان را ورق می‌زند.

برای نگاهی دقیق‌تر به واکنش مغز در مقابل رویاها، نیر و همکارانش مغز بیمارانی که مشکوک به بیماری صرع بودند را تحت نظر گرفتند. در حالت عادی فرو کردن الکترود در مغز انسان‌ها کاری پرضرر و غیرقابل قبول است اما بیماران صرعی به عنوان بخشی از درمان خود مجبور به استفاده از این الکترودها هستند. محققان فعالیت مغزی این افراد را در حین خواب عمیق و نیز در هنگام بیداری با نمایش عکس‌های مکان‌های معروف تحت نظر گرفتند. آن‌ها متوجه شدند که در هر دو حالت، سلول‌های بخش لوب گیجگاهی میانی مغز شروع به ارسال سیگنال می‌کند. این اتفاق به معنای تشابه در ذخیره عکس‌ها در حالت بیداری و خواب است. نیر می‌افزاید:

ما متوجه شدیم که واکنش مغز به دیدن رویا در خواب با واکنش آن به تماشای تصاویر جدید در حالت بیداری هم‌خوانی دارد.

این دانشمندان امیدوار هستند تا در آینده و با ترجمه‌ی اطلاعات مغز، موفق به تصویرسازی رویاهای خواب ما شوند تا به تماشای آن‌ها همانند یک فیلم بپردازیم.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده