فراخوان نظرخواهی تخصصی نقشه راه 5G منتشر شد

فراخوان نظرخواهی تخصصی نقشه راه 5G منتشر شد

معاون امور رادیوئی رگولاتوری از انتشار فراخوان نظرخواهی تخصصی در مورد تدوین نقشه‌ی راه گذر کشور به نسل پنجم فناوری‌های ارتباطات سیار (5G) خبر داد.

نسترن محسنی، معاون امور رادیوئی رگولاتوری اعلام کرد تدوین نقشه‌ی راه گذر به 5G در رگولاتوری آغاز شده است و با دریافت نظر از بخش و کمیته‌ی راهبری که با حضور مدیران ارشد رگولاتوری و مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه از تابستان سال جاری تشکیل می‌شود در حال نهایی شدن است. او گفت:

تنظیم سیاست‌های کلان رگولاتوری در گذر به 5G از اولین خروجی‌های این کمیته بوده که به عنوان یک سند بالادستی برای تدوین برنامه‌ی اقدام بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن استفاده خواهد شد.

به گفته‌ی معاون امور رادیوئی رگولاتوری سیاست‌های کلان تدوین شده در این حوزه و نسخه‌ی اولیه‌ی نقشه‌ی راه کشور در گذر به 5G و زمان‌بندی اقدامات رگولاتوری و اپراتورهای ارتباطی تا پنج سال آینده در سمیناری با حضور اعضای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مدیران ارشد وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارتباطی و تعدادی از صاحبان صنایع بهره‌بردار از خدمات مبتنی بر 5G تشریح شده است. معاون امور رادیوئی رگولاتوری با اشاره به دریافت نظرات اپراتورهای تلفن همراه و FWA گفت:

موضوعات تخصصی مربوط به مدیریت منابع محدود فرکانسی، ارزیابی اپراتورها از تقاضای قابل انتظار برای خدمات 5G در پنج سال آینده، روش‌های کاهش هزینه‌ی اپراتورها در راه‌اندازی این خدمات و الزامات اپراتورها قبل از گذر کامل به 5G مانند تحول دیجیتالی در فرایندهای داخلی و خدمات قابل ارایه به کاربران از موضوعاتی بود که در نظرسنجی از اپراتورهای ارتباطی مطرح شده است.

محسنی در ادامه اضافه کرد در مرحله‌ی آخر تدوین نقشه‌ی راه گذر به 5G، نظرخواهی تخصصی دیگری بر روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی منتشر شده است که از تمامی شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات که علاقه‌مند به نقش‌آفرینی در اکوسیستم 5G هستند، دعوت می‌کنیم نظرات خود را در مورد موضوعات طرح شده در این نظرخواهی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اعلام کنند.

به گفته‌ی معاون امور رادیوئی رگولاتوری این اولین بار در تاریخ فعالیت رگولاتوری است که فعالین اکوسیستم دیجیتالی کشور، قبل از ورود فناوری به کشور، در تدوین نقشه‌ی راه گذار به فناوری به مشارکت فراخوانده شده‌اند. او گفت:

بومی‌سازی زنجیره‌ی تأمین سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به ویژه در شرایط تحریمی کشور، توسعه‌ی کاربردهای 5G، تأمین امنیت 5G، بررسی وضعیت اپراتورهای ثابت، پیمانکاران و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات فنی-مهندسی در اکوسیستم 5G کشور و فرصت‌های مرتبط با آموزش‌های تخصصی از موضوعاتی است که در این نظرخواهی تخصصی مطرح شده و بر همین اساس از همه‌ی متخصصان و دغدغه‌مندان این حوزه درخواست می‌کنیم تا در این نظرسنجی شرکت کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در این نظرخواهی تخصصی تا پایان ساعت اداری پنجم اسفند سال جاری می‌توانند نظرات خود را به معاونت امور رادیوئی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی ارسال کنند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده