صعود 16 پله‌ای ایران در کیفیت تولید علم

دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۲
مطالعه 5 دقیقه
به گفته‌ی دکتر محمد جواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، ایران در زمینه‌ی کیفیت تولید علم با صعودی 16 پله‌ای در سال اخیر مواجه بوده که ناشی از روند صعودی افزایش کیفیت تحقیقات در سال‌های اخیر بوده است.
تبلیغات

دکتر محمدجواد دهقانی ضمن اعلام پیشرفت چشمگیر ایران در افزایش کیفیت پژوهش‌های خود، در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری مهر اعلام کرد:

کمیت تولد علم ۵ برابر شده است

دهقانی در مورد کمیت مقالات نیز اظهار داشته که  به موازات افزایش کمیت تولید علم در دنیا، تعداد مدارک بین‌المللی ایران نیز در طول سال‌های گذشته به شکل چشمگیری افزایش یافته است. بررسی اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس تا همین تاریخ نشان می دهد که کمیت تولید علم کشور در ۱۰ سال گذشته ۵ برابر شده است. جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی تعداد ۸۱۷۳ مدرک بین المللی منتشر کرده که این تعداد در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۴۱۲۶۹ مدرک رسیده است.

سرپرست ISC افزوده است:

دکتر محمدجواد دهقانی در ادامه ضمن اشاره به این نکته که سهم تولید علم کشور از ۰.۴۴% (چهل و چهار صدم درصد) در سال ۲۰۰۵ به ۱.۵۲% (یک ممیز پنجاه و دو صدم درصد) در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است، عنوان داشته:

کاهش کیفیت تحقیقات در ترکیه

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) نیز مقایسه‌ای از روند پیشرفت کیفیت پژوهش در ایران و ترکیه انجام داده و افزوده است:

بهبود کیفیت تحقیقات در کشور

دهقانی در پایان مصاحبه‌ی خود با اشاره به نتایج مثبت آمارها گفت:

در نهایت باید خاطر نشان کرد که کسب مرجعیت علمی و فناوری دنیا آنچنانکه در سند سیاست‌های کلان علم و فناوری نیز ذکر شده نیاز به جهاد مستمر علمی دارد و برنامه‌ریزی در جهت بهبود هر چه بهتر وضعیت موجود علاوه بر توجه به کمیت و کیفیت تولید علم، راهبرد مدیریت و هدایت آن در جهت تبدیل به فناوری و نوآوری در جهت رفع نیازهای کشور با توجه به آمایش سرزمین و نوآوری باید محوریت یابد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات