آماده باش ارتباطی برای اینترنت نوروز: تشکیل ۲ کمیته برای کنترل

آماده باش ارتباطی برای اینترنت نوروز: تشکیل ۲ کمیته برای کنترل

استفاده از ابزارهای ارتباطی برای شادباش‌های نوروزی جای تبریک های حضوری را گرفته است و به همین جهت متولیان ارتباطات کشور تهمیداتی را برای کنترل و نظارت بر کیفیت شبکه اینترنت کشور بکار گرفته‌اند.

با گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی در زندگی خانواده های ایرانی همه ساله شاهد کاهش تبریک‌های حضوری سال نو و استفاده از ابزارهای ارتباطی برای شادباش‌های عید نوروز هستیم. در همین حال امسال برای نخستین بار، نسل سوم و چهارم موبایل که اینترنت پرسرعت همراه را برای ایرانی‌ها به ارمغان آورده میهمان خانه های ایرانی‌ها در ایام نوروز است و کاربران می‌توانند با این ابزار، عید را به هم تبریک بگویند.

به جهت افزایش استفاده از اینترنت خانگی و موبایلی، تبریک سال نو با ابزار اینترنت به مراتب بیشتر از سال‌های قبل خواهد بود و به همین دلیل متولیان امر ارتباطات کشور از تشکیل دو کمیته برای کنترل و نظارت بر روی این شبکه‌ها خبر داده‌اند.

براساس آخرین آمار مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت تا پایان سال ۹۲ نزدیک به ۵۰ درصد ایرانی‌ها کاربر اینترنت هستند که با رشد این تکنولوژی و نیز ورود تکنولوژی اینترنت پرسرعت موبایل 3G و 4G این آمار به مراتب بیشتر از این خواهد بود؛ به همین دلیل شاید بتوان شبکه اینترنت را یکی از پرکاربردترین ابزارهای حال حاضر دنیای ارتباطات به حساب آورد.

به طور قطع امسال نیز به دلیل راه اندازی اینترنت پرسرعت موبایل در کشور ایرانیها علاوه بر برقراری ارتباطات تلفنی برای تبریک و شادباش عیدنوروز، با اینترنت نیز به یکدیگر تبریک گفته و از این ابزار به صورت همراه و بر روی موبایلشان نیز بیشتر استفاده خواهند کرد.

اما استفاده از اینترنت موبایل و نیز اینترنت خانگی در ایام نوروز، همه ساله به دلیل افزایش حجم ترافیک ارتباطی موضوعی است که با اختلال همراه می شود و متولیان امر در صدد رفع مشکلات و افزایش ارتقای ظرفیتهای شبکه اینترنت هستند.

غلامرضا داداش زاده، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با مهر، تمهیدات اندیشیده شده برای استفاده کاربران ایرانی از اینترنت مناسب و با کیفیت در ایام نوروز را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه به هر ترتیب اختلالات مقطعی در ساعات نخست تحویل سال جدید، ممکن است پیش بیاید و طبیعی است، اظهار داشت: تمامی تلاش این است که با همکاری رگولاتوری، شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکتهای ارائه دهنده خدمات، اختلالات و مشکلات مقطعی را به پایین ترین حد ممکن برسانیم.

داداش زاده از تشکیل کمیته مشترک با حضور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های اینترنتی خبر داد و گفت:

براساس برنامه ریزی های مدنظر این کمیته، اپراتورهای موبایل و اینترنت در تمامی ساعات عید نوروز در آماده‌باش کامل به سر می‌برند تا در صورت اختلال و خرابی، به سرعت تیم های فنی به محل خرابی اعزام و مشکل را حل کنند.

وی با بیان اینکه کنترل ترافیک دیتا در ایام نوروز توسط رگولاتوری انجام می شود، ادامه داد:

افزایش حجم ترافیک ارتباطی در برخی استانها به دلیل تمرکز جمعیت و جاذبه های گردشگری این استانها وجود دارد که به دلیل این افزایش حجم ترافیک پیش بینی هایی برای احتمال مشکلات زیرساختی انجام شده است. براین اساس کمیته‌ای نیز با حضور شرکت ارتباطات زیرساخت و با مدیریت رگولاتوری برای بررسی مشکلات و کنترل شبانه روزی شبکه تشکیل شده است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید