اولین راهپیمایی فضایی تماما زنانه به‌زودی انجام می‌شود

یک‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
دو فضانورد ناسا به‌‌زودی اولین راهپیمایی فضایی تماما زنانه را به مناسبت ماه بزرگداشت تاریخ زنان آمریکا در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهند.
تبلیغات

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، روز ۲۹ مارس (۹ فروردین) شاهد اولین راهپیمایی فضایی تماما زنانه فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهیم بود. در این روز فضانوردان ناسا آن مک‌کلین و کریستینا کخ می‌توانند در فاصله ۴۰۰ کیلومتری زمین به هم بپیوندند و تاریخ را رغم بزنند. این مأموریت به مناسبت ماه بزرگداشت تاریخ زنان در آمریکا انجام می‌گیرد.

استفانی شیهولز، سخنگوی ناسا گفت:

برنامه در ابتدا به‌صورت دیگری برنامه‌ریزی شده بود. قرار بود که راهپیمایی‌های فضایی برای ارتقاء باتری ایستگاه فضایی در پائیز انجام گیرند.

راهپیمایی فضایی مک‌کلین و کخ، یکی از سه راهپیمایی فضایی است که در خلال اکسپدیشن ۵۹ برنامه‌ریزی شده است که فضانوردان آن هفته آینده به مدار زمین فرستاده می‌شوند. شیهولز همچنین گفت که زنان دیگری نیز در پشت صحنه، این راهپیمایی فضایی تاریخی را هدایت خواهند کرد.

آن مک‌کلاین (سمت راست) و کریستینا کخ (سمت چپ)

آن مک‌کلین (سمت راست) و کریستینا کخ (سمت چپ) 

ماری لاورنس به‌عنوان مدیر پرواز اصلی فعالیت می‌کند، جیکی کاگی، کنترل‌کننده اصلی راهپیمایی فضایی خواهد بود و کریستین فاچول، کنترل‌کننده پرواز کانادایی ناسا نیز از مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون این مأموریت را پشتیبانی خواهد کرد. مک‌کلین همچنین قرار است که یک راهپیمایی فضایی را به همراه نیک هگ دیگر فضانورد ناسا در تاریخ ۲۲ مارس (۲ فرودین) انجام دهد.

مک‌کلین و کخ از اعضای کلاس‌های فضانوردی ناسا در سال ۲۰۱۳ هستند که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دادند. مک‌کلین سرگرد خلبان ارتش ایالات متحده است، او قبلا در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ گفته بود که از همان سن ۳ یا ۴ سالگی می‌خواست فضانورد شود.

مک‌کلین در قسمتی از این مصاحبه گفته بود:

 به یاد دارم که همان موقع به مادرم می‌گفتم که هرگز از آنچه می‌خواهم دست نمی‌کشم. لذتی در اکتشاف (فضا) نهفته است که از همان زمان مجذوبم کرده بود.

مک‌کلین هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور دارد. کریستینا کخ هم یک مهندس برق است که روز ۱۴ مارس به مک‌کلین می‌پیوندد. گفتنی است مأموریت ۲۹ مارس، اولین راهپیمایی فضایی او خواهد بود. بااین‌حال، فضا جدیدترین ماجراجویی هیجان‌انگیزی است که کخ تجربه می‌کند، او قبلا در سفرهای اکتشافی در قطب جنوب و شمال شرکت کرده بود.

کخ قبلا در مورد اهمیت ماموریتش برای ماه بزرگداشت تاریخ زنان آمریکا گفته بود:

 فرصت بی‌نظیری است و امیدوارم الهام‌بخش کسانی باشم که این مأموریت را تماشا می‌کنند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات