غوغای دانشمندان ایرانی؛ این ربات رؤیای فیلم تبدیل‌شوندگان را به حقیقت تبدیل می‌کند!

چهارشنبه ۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
ربات M4 کل تک
دو دانشمند ایرانی، رباتی به نام M4 تولید کرده‌اند که همچون ربات‌های فیلم تبدیل‌شوندگان تغییر شکل می‌دهد.
تبلیغات

کل‌تک (مؤسسه‌ی فناوری کالیفرنیا) ربات جدیدی تولید کرده است که می‌تواند برای رانندگی، پرواز و قدم زدن تغییر شکل دهد. این دانشگاه در بیانیه‌ای مطبوعاتی، ربات M4 را با فیلم تبدیل‌شوندگان مقایسه کرده است.

بر اساس گزارش ورج، ربات جدید کل‌تک به قطعات الکترونیکی، موتور و یک کامپیوتر کوچک مجهز است. این کامپیوتر تصمیم می‌گیرد که M4 به‌هنگام طی کردن مسیرهای مختلف، باید وارد چه حالتی شود.

ربات M4 به چرخ‌های بزرگی مجهز است که می‌تواند در عرض چند ثانیه آن‌ها را به سمت بالا ببرد تا به پهپاد تبدیل شود. در شرایطی خاص، ربات می‌تواند روی دوتا از چرخ‌هایش بایستد و شروع به حرکت کند.

ربات M4 توسط مرتضی قریب (معروف‌به مری قریب)، استاد هوانوردی و مهندسی الهام‌گرفته از محیط زیست در کل‌تک، طراحی شده است. قریب برای ساخت این ربات با علیرضا رمضانی، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه نورث‌ایسترن، همکاری کرد. این دو برای ساخت ربات موردبحث از حیواناتی نظیر مرغ‌های دریایی و شیرماهی الهام گرفتند. ربات M4 از کامپیوتر مینیاتوری Jetson Nano انویدیا استفاده می‌کند.

بر اساس گفته‌ی کل‌تک، M4 می‌تواند به «هشت نوع متفاوت از حرکت» دست پیدا کند. این ربات با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و بررسی شرایط محیط، به‌صورت خودکار تغییر شکل می‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات