گوشی‌های سامسونگ به دوربین ۴۵۰ مگاپیکسلی مجهز می‌شوند؟

یک‌شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
سری گلکسی اس ۲۳ سامسونگ
سامسونگ اخیراً نام تجاری Hexa²Pixel را ثبت کرده است که نشان می‌دهد احتمالاً وضوح دوربین‌‌ گوشی‌های سری اس اولترا به ۴۳۲ و ۴۵۰ مگاپیکسل خواهد رسید.
تبلیغات

سال گذشته، موتورولا ایکس ۳۰ پرو به‌عنوان اولین گوشی مجهز به حسگر دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی ISOCELL HP1 سامسونگ رونمایی شد و مدتی قبل نیز دومین مدل این حسگر قدرتمند، یعنی ISOCELL HP3، در ساخت گوشی‌ ردمی نوت ۱۳ پرو پلاس شیائومی به‌کار رفت.

سامسونگ مدتی بعد از معرفی حسگرهای سری ایزوسل، نام تجاری Hexa²Pixel را ثبت‌ کرد که گفته می‌شود نام حسگر دوربین نسل آینده‌ی این شرکت با وضوح ۴۳۲ و ۴۵۰ مگاپیکسل خواهد بود.

دوربین‌های سامسونگ از فناوری ترکیب پیکسل‌ها (Pixel Binning) استفاده می‌کنند. در این فناوری، تعداد مشخصی از پیکسل‌های هم‌جوار با یکدیگر ترکیب می‌شوند و اَبَرپیکسل را شکل می‌دهند. تصویر نهایی روشنایی بیشتر و نویز کمتری از تصویر اولیه خواهد داشت.

فناوری Hexa²Pixel نسبت ترکیب پیکسل ۳۶ به ۱ و وضوح ۴۳۲ یا ۴۵۰ مگاپیکسل دارد

به‌عنوان مثال، گوشی سامسونگ گلکسی اس ۲۲ اولترا از حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی با نسبت ترکیب پیکسل ۹ به ۱ بهره می‌برد؛ یعنی هر ۹ پیکسل در ۱ پیکسل ترکیب می‌شوند. بنابراین، تصویر نهایی وضوح ۱۲ مگاپیکسل (۱۰۸ تقسیم بر ۹) خواهد داشت.

برخی دوربین‌های سری ایزوسل نیز از الگوی Tetra²Pixel استفاده می‌کنند که نسبت ترکیب پیکسل ۱۶ به ۱ (Tetra²=16) دارد. بنابراین، Hexa²Pixel هر ۳۶ پیکسل تصویر اولیه را در ۱ پیکسل ترکیب خواهد کرد (Hexa²=36).

از‌آن‌جاکه وضوح تصاویر نهایی دوربین سامسونگ پس از ترکیب پیکسل‌ها، ۱۲ یا ۱۲٫۵ مگاپیکسل است، می‌توان نتیجه گرفت که حسگر دوربین جدید با فناوری Hexa²Pixel، وضوح ۴۳۲ یا ۴۵۰ (۱۲ یا ۱۲٫۵ ضرب در ۳۶) خواهد داشت.

طبق پست منتشر‌شده در صفحه‌ی ایکس Revegnus، سامسونگ در حال ساخت حسگر جدیدی موسوم به ISOCELL HW است که دو مدل اول آن یک‌اینچی هستند. HW1 وضوح ۴۳۲ مگاپیکسل و ابعاد ۱/۱٫۰۵ اینچ و پیکسل ۰٫۵۶ میکرومتری دارد. HW2 نیز از وضوح ۴۳۲ مگاپیکسل و ابعاد ۱/۱٫۰۷ اینچی و پیکسل‌های ۰٫۵ میکرومتری استفاده می‌کند.

به‌نقل از افشاگر مذکور، گلکسی زد فولد ۶ به استفاده از دوربین ۵۰ مگاپیکسلی GN3 موجود در گلکسی زد فولد ۵ ادامه خواهد داد؛ اما گلکسی زد فولد ۷ از حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی ISOCELL HP5 با ابعاد ۱/۱٫۳ اینچ و اندازه‌ی پیکسل ۰٫۵ میکرومتر استفاده خواهد کرد.

استفاده از اطلاعات رسمی نام تجاری Hexa²Pixel توانست به کشف وضوح دوربین‌های نسل بعدی سامسونگ کمک کند؛ ولی موضوع مبهم این است که چه زمانی این دوربین وارد محصولات سامسونگ می‌شود و تأثیر آن بر قیمت گوشی گلکسی سری اس اولترا در آینده چگونه خواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات