اپل دسترسی به تراشه NFC را برای توسعه‌دهندگان افزایش می‌دهد

اپل دسترسی به تراشه NFC را برای توسعه‌دهندگان افزایش می‌دهد

اپل در نظر دارد دسترسی بیشتری به ویژگی NFC در آیفون‌ ایجاد کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند از قابلیت‌های این تراشه در کاربردهای بیشتری به‌صورت آزادانه استفاده کنند.

اپل با معرفی تراشه NFC در آیفون ۶ و محدود کردن استفاده از آن به اپل پی، بسیاری از کاربران خود را ناامید کرد؛ چرا که ایجاد این محدودیت، دست کم گرفتن هدف اصلی این تراشه محسوب می‌شد. اما، گزارش‌های اخیر حاکی از این هستند که اپل قصد دارد با گسترش کاربردهای NFC در گوشی‌های آیفون، سیاست خود را تغییر دهد.

اپل با معرفی فریم‌ورک CoreNFC در iOS 11 نخستین قدم را در راه کاهش محدودیت‌های NFC برداشت. این فریم‌ورک به اپلیکیشن‌های شخص ثالث امکان می‌داد به تراشه‌ی NFC دسترسی داشته باشند؛ اما عملکرد آن همچنان محدودکننده است.

API محدودکننده اپل، اجازه ایجاد تغییرات در داده‌ها یا استفاده از NFC بدون باز کردن اپلیکیشن به کاربر نمی‌دهد. به همین دلیل، دارندگان آیفون نمی‌توانند آنطور که باید، از قابلیت‌های تراشه‌ی NFC و ویژگی اپلیکیشن‌های مبتنی بر این تراشه استفاده کنند. در واقع API‌ مورد نظر تنها زمانی امکان دسترسی به تراشه به اپلیکیشن می‌دهد که آیفون آنلاک و اپلیکیشن مورد نظر در حال اجرا باشد. به‌عنوان مثال، کاربران برای باز کردن درب هتل باید وارد اپلیکیشن آن بشوند و سپس، گوشی را به قفل در نزدیک کنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که چنین محدودیت‌هایی در سرویس پرداخت اپل وجود ندارد.

سرویس پرداخت اپل / Apple Pay Service

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، کارمندان اپل در مقر این شرکت قابلیت‌های جدیدی را مورد آزمایش قرار می‌دهند که از ویژگی‌های جدید NFC بهره می‌برند و آزادی عمل بیشتری در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند. برای مثال کارمندان اپل با نزدیک‌کردن آیفون خود به پایانه بی‌سیم به ساختمان وارد می‌شوند. این پایانه‌ها با همکاری اچ‌آی‌دی گلوبال (HID Global) ساخته شده‌اند.

با باز شدن قفل NFC برای توسعه‌دهندگان و نوشته‌ شدن اطلاعات کاربران روی تراشه، دارندگان آیفون می‌توانند با استفاده از این ویژگی، درب اتاق هتل خود را باز کنند یا به‌عنوان کارت خدمات شهری از آن بهره ببرند. در واقع منابع خبر می‌دهند غول کوپرتینو در حال توسعه چنین سیستمی با همکاری کیوبیک (Cubic) است. از این ویژگی به‌طور گسترده در انگلیس و ژاپن با اعمال‌ کردن یک لایه باریک به پروتکل اپل پی استفاده می‌شود.

با برداشته‌شدن محدودیت‌های اپل برای توسعه‌دهندگان و امکان وارد کردن اطلاعات کاربر به تراشه، دارندگان آیفون می‌توانند از NFC به‌عنوان کلید درب هتل یا کارت خدمات شهری بهره ببرند. کوپرتینویی‌ها نیز با همکاری کیوبیک در حال کار روی چنین سیستمی است.

انتظار می‌رود محدودیت‌های NFC در رویداد WWDC ماه بعد اپل در iOS 12 برداشته شود.

منبع GSM Arena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده