دانشمندان موفق به ساخت ماهیچه مصنوعی شدند که به مراتب قوی‌تر از ماهیچه انسان است

دانشمندان موفق به ساخت ماهیچه مصنوعی شدند که به مراتب قوی‌تر از ماهیچه انسان است

شماری از دانشمندان در دانشگاه برکلی به فناوری ساخت نوعی ماهیچه‌ی مصنوعی دست‌یافته‌اند، که با استفاده از میکرو ماهیچه‌های تعبیه شده در آن، قادر است تا نیرویی 1,000 برابر ماهیچه‌های موجود در بدن انسان را تامین کند.

تیم تحقیقاتی در آزمایشگاه برکلی با کمک ترکیبی از وندیوم‌ دی‌اکسید قادر به ساخت یک میکرو ماهیچه شده‌اند که می‌تواند در دمای 67 درجه خاصیت رسانایی خود را تغییر داده و از یک ماده‌ی عایق به رسانا تبدیل شود. این امکان موجب می‌شود تا ترکیب مورد استفاده سریعا واکنش نشان داده و همچون ماهیچه‌ی معمولی منقبض شود. این میکرو ماهیچه نتایج درخشانی را در آزمایش‌های انجام شده بر جای گذاشته است. برای مثال این ماهیچه قادر است تا اشیائی 50 برابر سنگین‌تر از وزن خود و 5 برابر بلند‌‌تر از طول خود را در زمانی کمتر از 60 میلی ثانیه بلند کند.

ماهیچه‌ی تولید شده در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت مستقیم به سرعت واکنش نشان می‌دهد تا این امکان را برای دانشمندان فراهم می‌کند که در زمان مشخصی یک میکرو ماهیچه‌ی خاص را فعال کنند. محققان اعتقاد دارند که می‌توان از این میکرو ماهیچه‌ها که با استفاده از وندیوم دی‌اکسید ساخته شده‌اند، در آینده‌ای نزدیک ساخت سیستم‌های ماهیچه‌ای عصبی مصنوعی را ممکن کند.

این ماهیچه‌ها قدرت تحمل وزن بالا را داشته و همچنین قادرند در محل کوچکی با قابلیت انعطاف پذیری بالا، انرژی کمی مصرف کنند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده