چهار روش جالبی که نانو تکنولوژی به وسیله آنها علم پزشکی را متحول خواهد کرد

چهار روش جالبی که نانو تکنولوژی به وسیله آنها علم پزشکی را متحول خواهد کرد

به این ایده ها توجه کنید: تصور کنید اگر پزشکان می‌توانستند، داروهای لازم برای بهبود بافت‌های سرطانی را مستقیم و بی‌واسطه به مراکز مربوطه برسانند درست مثل شلیک موشک‌های هوشمند، یا اگر سامانه‌ای وجود داشت که به وسیله آن هر زمان فشار خون‌تان بالا می‌رفت، پزشک‌تان مطلع می‌شدند، یا تومورها تغییر رنگ می‌دادند تا جراحان راحت‌تر آنها را تشخیص دهند. تمامی این‌ها به کمک فناوری نانو امکان‌پذیر خواهد بود. این فناوری در حال تغییر روش‌های رایج درمانی است به صورتی که هوشمندانه، سریع و با صرفه‌تر باشند.

نانو درمانی:

برای برخی از روش‌های درمانی نظیر شیمی درمانی، درمان درست مثل شلیک کردن به یک هدف کوچک توسط لوله یک توپ است. احتمال نابود کردن هدف بسیار بالاست، اما در عین حال آسیب وارده به قسمت‌های دیگر که لزوما هدف محسوب نمی‌شوند نیز به همان اندازه می‌باشد. همین مسئله در مورد شیمی درمانی هم صدق می‌کند. داروها بروی سلول‌های سرطانی موثراند، اما از سوی دیگر عوارض جانبی متعدد و بعضا خطرناکی نیز به دنبال دارند.

در اصل هدف از نانو درمانی تغییر دقت درمان از شکل دهانه توپ به اندازه سر یک دارت است، یعنی کارایی بالاتر، عوارض جانبی کمتر و دقت بیشتر. موسسه نانوتکنولوژی ملی در گزارشی اعلام کرده در حال انجام آزمایش بر روی گونه جدیدی از داروست که می‌تواند مواد سمی را مستقیما و بدون آسیب رساندن به سایر بافت‌ها به منطقه هدف برساند. همین تکنولوژی می‌تواند به تشخیص به موقع بیماری آلزایمر کمک کند.

این موج جدید تکنولوژیکی تنها محدود به روش‌های درمانی نبوده، بلکه به حیطه تشخیص بیماری‌ها هم وارد شده است. محققین در موسسه سرطان شناسی رازول، در حال تحقیق بر روی ذرات نانو هستند که می‌توانند در ترکیب با سلول‌های سرطانی آن‌ها را قابل تشخیص کرده و بدین صورت به جراحان در از بین بردن سریع‌تر و دقیق‌تر تومورها به شکل قابل توجهی کمک کنند. در واقع این ذرات با رنگ‌های خاصی ترکیب شده‌اند که در تماس با بافت سرطانی واکنش نشان داده، باعث تغییر رنگ آن‌ها می‌شوند.

چاپ سه بعدی:

این ابزار که بیشتر به عنوان یک افزودنی صنعتی شناخته می‌شود، توانایی ساخت هر چیزی و از هر ماده‌ای که شما تصور کنید را به صورت سه بعدی داراست. در حال حاضر با کمک این ابزار و به شکلی تجربی از موتور ماشین گرفته تا اسلحه گرم در حال ساخت است. اما به تازگی پای آن به قلمرو پزشکی نیز باز شده و به عنوان ابزاری ارزشمند در این حیطه جای خود را باز کرده است. ساخت، حمل و نقل و زمان صرف شده، سه عاملی هستند که باعث افزایش هزینه‌های درمانی شده و سبب می‌شوند گروهی از مصرف کنندگان دیگر قادر به استفاده از این خدمات نباشند. به عنوان مثال ساخت اعضاء مصنوعی را در نظر بگیرید. ساخت این اعضاء برای افرادی که دچار قطع عضو شده‌اند، فرآیندی است وقت گیر و پر هزینه. اما با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی کل مراحل ساخت، از طراحی گرفته تا پایان ساخت در زمان اندک و با صرف هزینه کم به پایان می‌رسد و این یعنی جلوگیری از افزایش هزینه‌های درمانی و در نتیجه بهره گیری درصد بیشتری از جامعه از این خدمات..

medical-robot-1865166

نانو سیم‌ها:

معاینه سالانه توسط پزشک عمومی کاری‌ست وقت گیرو خسته کننده. از این رو بسیاری آن را به تعویق می‌اندازند. همین امر باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا در میان مردم شده است. مؤسسه تکنولوژی جرجیا درصدد است این وضعیت را تغییر دهد. پس به سراغ فناوری نانو رفته تا این مشکل را حل کند. پروژه آن‌ها بر مبنای سیم‌هایی از جنس ذرات نانو است که عمیقا در بدن فرد کار گذاشته می‌شوند و قادرند تغییرات فشار خون فرد را بررسی و در صورت بالا بودن هشدارهای لازم را به خود بیمار و یا دکتر او بدهند. این سیستم به ویژه هنگامی که فرد در خارج از کشور به سر می‌برد کارآمد است. تولید کنندگان علاقه‌مند هستند که این اطلاعات را در موارد لزوم به اطلاع بستگان شخص برسانند تا آن‌ها بتوانند با نزدیک‌ترین دکتر تماس گرفته وضعیت را شرح دهند. در روش‌های فعلی برای اندازه گیری فشار، دستگاه باید به دست بیمار وصل شود ولی با استفاده از این نانو سیم‌ها، بررسی دقیق و لحظه‌ای از وضعیت فرد صورت می‌گیرد. هم‌چنین این سیم‌ها قادرند سیگنال‌هایی ارسال کنند که وضعیت عروق و قلب را نشان می‌‌دهد. ارسال این سیگنال‌ها مخصوصا در زمان ایست قلبی بسیار مهم است.

مکمل‌های پزشکی:

کنترل عفونت دیگر ویژگی است که استفاده از نانو تکنولوژی در آن مؤثر است. آن‌ها در ساخت روپوش‌های آزمایشگاهی که از نانو سیلیکون‌ها ساخته شده و ذرات ریز میکروسکوپی را دفع می‌کنند نیز کاربرد دارند. این سیلیکون‌ها به ایجاد یک رویه خاص در سطح لباس کمک می‌کنند که 99.99 درصد ذرات خارجی و باکتری‌های موجود و خطرناک که در خون و یا ترشحات بدن بیماران وجود داشته و باعث آلودگی کادر درمانی می‌شوند را دفع می‌کند. و البته حفاظت از این افراد تنها خاصیت این الیاف نیست علاوه بر این آن‌ها از انتشار عوامل بیماری‌زا به سایر بیماران نیز جلوگیری می‌کنند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده