پیشرفته‌ترین بازوی مصنوعی دنیا: کمک دستی در آشپزخانه

پیشرفته‌ترین بازوی مصنوعی دنیا: کمک دستی در آشپزخانه

«ادوارد گارسیا» یک ورزشکار و همین‌طور یک سرآشپز است. البته امکان فعالیت‌ او در این دو حرفه، با کمک پیشرفته‌ترین دست مصنوعی دنیا  مهیا شده است. «گارسیا» در سال 2011 حین شکار و در پی یک حادثه‌ی برق‌گرفتگی دست چپ خود را از دست داد. اگر چه او راست دست است، اما آشپزی با یک دست امری دشوار به نظر می‌رسد.

دست جدید «گارسیا» کاملا متناسب با آناتومی بدن او و هم وزن با دست راستش ساخته شده است. این دست مصنوعی توسط شرکت انگلیسی «Touch bionics» طراحی شده و با استفاده از الکترودهایی که به تغییرات ماهیچه‌ی بازو پاسخ می‌دهند به بدن او متصل شده است. به نظر می‌رسد که این عضو مصنوعی، بیش‌ترین شباهت را به دست طبیعی انسان داشته باشد.

«گارسیا ادوارد» با این دست قادر است با دقتی بی‌نظیر و در 25 حالت مختلف اجسام را در دست بگیرد. محدوده‌ی حرکتی آن نیز بسیار پیشرفته، تعریف شده است به طوری‌که «گارسیا» به کمک آن و با دقتی مناسب قادر است کارهای متفاوتی مانند خرد کردن دانه‌های وانیل یا بریدن گوشت قرقاول را انجام می‌دهد. اکنون 2 سال از آن حادثه می‌گذرد و او مثل گذشته همچنان یک سرآشپز است و به شکار هم می‌پردازد.

«گارسیا» در یک برنامه‌ی تلویزیونی که به بررسی زندگی وی پرداخته گفته است:

وجود اعضای بدن، پیشرفت و ترقی در زندگی را تضمین نمی‌کند. اینکه در درونم چه انسانی هستم و چگونه اشتیاق و انگیزه‌ام در جریان زندگی کرد پیدا می‌کند، ضامن موفقیت من خواهد بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده