6 مورد از تازه‌ترین و عجیب‌ترین یافته‌های علمی

6 مورد از تازه‌ترین و عجیب‌ترین یافته‌های علمی

تحقیقات دانشمندان به خوبی پاسخ سوالات اساسی ما پیرامون نحوه‌ی کارکرد این دنیا را ارائه کرده است. اما گاهی اوقات، محققان به دنبال مواردی می‌روند که هرگز تصور نمی‌کردیم دانستنشان بدرد بخور باشد. در این مقاله نگاهی داریم بر تحقیقات ارزشمندی که یافته‌های عجیب و غریبی را از تاریخ بشر بیرون کشیده و به پرسش‌هایی پاسخ داده که تصورشان نیز عجیب است!

1 – آیا صدای الکساندر گراهام بل را شنیده‌اید؟

01 AGB-Recordingالکساندر گراهام بل دانشمندی است که با ابداع دستگاه تلفن، گوش فرادادن به صحبت‌های افراد را از فرسنگ‌ها فاصله ممکن ساخت. علاوه بر تلفن، او ابداعات دیگری در زمینه‌ی ضبط صدا و مکالمه دارد که در نوع خود بی‌نظیر و شایان توجه است. علی‌رغم هدیه کردن ابزارهای ضبط و انتقال صوت، تاکنون صدایی از او نشنیده بودیم که خوشبختانه با تلاش محققان موسسه‌ی اسمیتسونیان در موزه‌ی ملی تاریخ امریکا و همکاری با کتابخانه‌ی کنگره و کتابخانه‌ی ملی لارنس برکلی متخصصان توانسته‌اند صدای گراهام بل را شناسایی و تشخیص دهند.

این صدا در لابراتوار ولتا (Volta) ضبط شده است که با توجه به قراین و شواهد این اصوات را می‌توان صداهای اولیه‌ی ضبط شده پنداشت. محققان پس از کشف یادداشت‌های مربوط به صدای ضبط شده که توسط گراهام بل امضاء و تاریخ ۱۵ آوریل ۱۸۸۵ میلادی (مطابق با ۲۶ فروردین ۱۲۶۴ شمسی) خورده است، به این کشف تاریخی نائل آمدند. صحت تطابق متن و صدا تایید شده و هر دوی آن‌ها مربوط به 128 سال پیش است. در این صدای ضبط شده‌ 4 دقیقه‌ای، گراهام بل اطلاعات مربوط به آمار و اعدادی را با صدای بلند می‌خواند و در انتها می‌گوید، «شاهدان گواهی می‌کنند که صدای ضبط شده‌ی اینجانب، الکساندر گراهام بل را شنیده‌اند».

کارشناسان برای دست‌یابی به این صوت قدیمی از تکنیک نوری غیرتهاجمی بهره برده‌اند که 10 سالی است وقت صرف آماده‌سازی و توسعه‌ی آن شده. این گروه همچنین مشغول کار بر روی سایر صداهای ضبط شده‌ی این لابراتوار هستند و امیدوار به یافتن شواهد تازه‌ای پیرامون یافته‌ای ارزشمند این دانشمند بزرگ می‌باشند. برای شنیدن بخشی از صدای الکساندر گراهام بل به این پیوند سری بزنید.

2 – واگن تشییع جنازه‌ی آبراهام لینکلن چه رنگی بوده است؟

02 lincoln-funeralآبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس‌جمهور ایالات متحده و نخستین رئیس جمهور از حزب جمهوری خواه بود. او برده‌داری را در آمریکا خاتمه داد و پایه گذار خردورزی، آزادی، برابری، دموکراسی و احیاگر اندیشه‌های والای انسانی بود. وی در نهایت توسط یک بازیگر تئاتر به نام جان ویلکس بوث مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در صبح روز ۱۴ آوریل ۱۸۶۵ درگذشت. مراسم تشیع جنازه‌ی او حدوداً دو هفته به درازا انجامید و واگن مخصوصی که جسد بی‌جان او را حمل می‌کرد در ایالت‌های شمالی چرخید تا مردم وداعی جانانه با رئیس جمهور محبوب خود انجام دهند. حال در آستانه‌ی 150مین سالگرد این وداع جان‌سوز، محققان به دنبال یافتن رنگ بدنه‌ی این ارابه هستند که تصویر سیاه و سفید آن را در ضمیمه‌ی این مقاله مشاهده می‌نمایید. موضوعی که پیش‌تر هرگز در هیچ کتاب تاریخی ثبت نشده و معمایی حل نشده برای علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایالات متحده به شمار می‌رود.

محققان دانشگاه آریزونا با گروهی از سازندگان این دست واگن‌ها مشورت کرده‌اند تا به رنگ دقیق آن دست پیدا کنند. در این بین خبرها و گزارش‌هایی که در روزنامه‌های قدیمی درج شده نیز کمک شایان توجهی به آن‌ها کرد، گرچه پاسخی قطعی را به همراه نداشت. از طرف دیگر، از آنجا که این واگن در سال 1911 طعمه‌ی حریق شده، دست‌یابی به رنگ دقیق آن کار دشوار است. خوشبختانه شیمی‌دانی که علاقه خاصی به این دست واگن‌ها دارد موفق شد با استفاده از نمونه‌ی کوچکی از واگن اصلی و آزمایش و مقایسه‌ی اجزای میکروسکوپی رنگ آن با استانداردهای ملی رنگ امریکا، به رنگ حقیقی که خرمایی مایل به قرمز تیره است دست پیدا کند.

3 – پابلو پیکاسو نقاش مشهور از چه نوع رنگ‌هایی استفاده می‌کرد؟

highenergyxrموسسه‌ی هنری شیکاگو با همکاری لابراتوار ملی آرگون در حال تحقیق بر روی نوع رنگ به کار رفته در آثار نقاش معروف پابلو پیکاسو است. نتیجه‌ی این تحقیقات جالب توجه که در قالب کتاب «فیزیک کاربردی: علم پردازش و استفاده‌ی مواد» به زیور طبع آراسته شده است، به این نظریه می‌پردازند که پیکاسو یکی از پیشگامان استفاده از رنگ‌های معمول ساختمانی به جای استفاده از رنگ‌های مخصوص هنری بوده است.

برای درک بهتر این موضوع، دانشمندان از پرتوهای پرانرژی ایکس برای تهیه تصویری نمای نزدیک از عناصر شیمیایی به کار رفته در برخی از تابلوهای پیکاسو بهره برده‌اند، که در نهایت به کشف این موضوع انجامید که رنگ‌های به کار رفته در این آثار حاوی ریپولین است، ماده‌ای که از آن در ساخت نخستین رنگ‌های تجاری برای مصارف خانگی استفاده شده است.

4 – زمین در دوران باستان چه بویی داشته؟

04 fossil-feastشرط می‌بندیم هرگز این موضوع به ذهنتان خطور نکرده بود که 1.9 میلیارد سال پیش، زمین چه بویی داشته است؟ دانشمندان در حال حل این معمای بودار هستند! و بر روی فسیل‌هایی تحقیق می‌کنند که در اطراف دریاچه‌ای در کانادا یافت شده است. این گروه، نتایج تحقیقات خود را در هفته‌نامه‌ی علمی «پیشگامان آکادمی علوم ملی» به چاپ رسانده‌ است. این مقاله حاکی از آن است که چطور میکروب‌های باستانی با استفاده از روش‌های تغذیه‌ای به نام هتروترافی بر بقایای موجوداتی که بعداً فسیل شده‌اند جشن درست و حساب راه انداخته بودند.

به اعتقاد یکی از این محققان، «در حقیقت هتروترافی همان روند مشابهی است که ما پس از خوردن غذا انجام می‌دهیم». و در واقع آن را نمی‌توان متفاوت از روش باکتری‌ها در حال حاضر دانست. در این روش پس از عمل خوردن ماده‌ای به نام سولفید هیدروژن از باکتری متصاعد می‌شود که بویی شبیه تخم مرغ گندیده‌ی خودمان دارد. این محقق در انتها می‌افزاید، «بدین ترتیب می‌توان ادعا کرد که 1900 میلیون سال پیش کره‌ی زمین بوی شبیه به تخم مرغ گندیده داشته است!».

5- دندان‌درد باستان و دایناسور همه‌چیزخوار گرسنه!

05 Labidosaurus hamatusx-largeپیش‌تر در سال 2011 دانشمندان دانشگاه تورنتو موفق شده بودند شواهدی از وجود عفونت دهانی در خزندگان دوره‌ی پالئوزوئیک، یا دوران اول زمین شناسی، را پیدا کنند. «لابیدوسوروس هاماتوس» نام این موجود افسانه‌ای است که در حدود 275 میلیون سال پیش بر روی کره‌ی زمین زندگی می‌کرد و مبتلا به قدیمی‌ترین نوع بیماری‌ دهان و دندان کشف شده بود!

این مهره‌دار بداقبال که در خشکی زندگی می‌کرده و از آنجا که هیچ دسترسی به دندان پزشکان امروزی و البته تعرفه‌های نجومی آن‌ نداشته است در تغذیه‌ی خود دچار مشکلاتی شده بود. به خصوص اینکه بنا به نوع تغذیه‌ی هیبریدی (!) که داشته - و از گوشت و گیاهان تغذیه می‌کرده - به طور قطع وجود چنین دردی در دهان او را از رزق و روزی انداخته بود. محققان توانستند با استفاده از سی‌تی اسکن به ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی دهانی این موجود بپردازند؛ موردی که در نهایت به نابودی استخوان و از دست رفتن دندان وی منتهی شد.

6 – وجود مومیایی‌های دیوانه!

mummyبه نظر شما آیا حقیقتاً مومیایی‌های دیوانه واقعیت دارند یا تنها زائیده‌ی ذهن بیمار نویسندگان و ماحصل کار کارگردان‌های فیلم‌های هالیوودی است؟ خب، اگر تا پیش از این می‌توانستیم پاسخی قطعی بدهیم، اکنون دیگر نمی‌توانیم! چرا که تابستان گذشته دانشمندان موفق به یافتن دو جسد مومیایی 3000 ساله شدند که شبیه مومیایی‌های دیوانه بودند و سر و بدنشان یکی نبودند!!

این اجساد بیچاره که به دست متخصصان برای مومیایی سپرده شده بودند، صدها سال بعد به خاک سپرده شده‌اند. محققان دریافته‌اند که بدن و سر این دو مومیایی که متعلق به یک مرد و زن است، با هم تطابق ندارند. و پس از انجام برخی آزمایشات DNA مشخص شد که سر به شخص دیگری تعلق دارد. این موضوع برای اسکلت مومیایی شده‌ی مرد نیز صدق می‌کرد. هنوز علت این موضوع مشخص نیست، اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند از آنجایی که احتمالاً پیش از انجام روند مومیایی کردن آسیبی به سر اجساد آمده، آن‌ها مجبور به تعویض آن شده باشند!

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده