بالون‌های خورشیدی برای بهره‌وری بیشتر در تولید برق به بالای ابرها هدایت می‌شوند

بالون‌های خورشیدی برای بهره‌وری بیشتر در تولید برق به بالای ابرها هدایت می‌شوند

 محققان در تلاش هستند که طیف وسیعی از سلول‌های خورشیدی را که اصطلاحا مزرعه‌های خورشیدی نامیده می‌شوند، مستقیما به آسمان ارسال کرده تا این سیستم با بازدهی فوق‌العاده بالایی همراه باشد. بر این اساس بالون‌های خورشیدی طراحی شده که به بالای ابر‌ها هدایت می‌شوند تا با رفتن به ماورای ابرها مستقیما نور خورشید را جذب کنند.

 وجود ابرها، همواره تردید‌هایی را نسبت به بازدهی مزرعه‌های خورشیدی ایجاد می‌کرد. بر همین اساس است که طرح انتقال سلول‌های خورشیدی به بالای ابرها کلید خورد. با استفاده از بالون‌های استراتسفر امکان استفاده از منابع آفتابی بدون دخالت هرگونه اثر محیطی فراهم خواهد شد.

کنسرسیومی بین‌المللی در حال تحقیق روی این ایده است. این کنسرسیوم تحت مدیریت محققان آزمایشگاه NEXTPV فرانسوی-ژاپنی قرار دارد. طبق بررسی‌ها ابرهای بسیار کمی در ارتفاع شش کیلومتری زمین در حال حرکت هستند و در ارتفاع ۲۰ کیلومتری اثری از ابرها وجود ندارد. پوشش ابرها و انعکاس نور بیشتر در لایه‌های نزدیک به اتمسفر زمین اتفاق می‌افتد، حذف این متغییر‌ها منجر به تمرکز بیشتر نور خورشید خواهد شد؛ تمرکز بیشتر نور خورشید باعث ذخیره انرژی بیشتری در سلول‌های خورشیدی می‌شود.

هیدروژن یک فاکتور کلیدی در به حقیقت پیوستن این ایده است. برنامه‌ای که نحوه‌ی پرتاب این بالون‌های خورشیدی را در بر می‌گیرد به یک استراتژی منسجم‌تر برای شناور نگه داشتن آن‌ها در آسمان نیازمند است. مزرعه‌های خورشیدی از مقدار الکتریسیته اضافی که طی روز ذخیره کرده‌اند برای آمیختن دوباره هیدروژن و اکسیژن در مخزن‌های سلولی استفاده می‌کنند. این مخزن‌ها انرژی ذخیره شده را در طول شب یا هرزمانی که مورد نیاز است، آزاد می‌کنند.

هیدروژن‌ با گذر از الکترولیز آب موجود در مخازن سلولی، جدا شده و بالون را در آسمان نگه می‌دارد.

این راه‌حل، هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارد و در عین حال تنها محصولی است که از مولکول‌های پاک‌ آب استفاده می‌کند. با توجه به این نکته که بالون‌ها از ماده‌ی کم انرژی پلیمر ساخته می‌شوند، قابلیت تولید انبوه آن کاملا در دسترس قرار می‌گیرد. پیشروان این راه همچون بالون‌های گوگل دقیقا از همین روش برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. کنسرسیوم متشکل از محققان و دانشمندان، با توجه به هزینه‌ی پایین این راه حل و با در نظر گرفتن حذف فضای اشغال شده روی زمین، امیدوارند که طرح ارسال بالون‌های خورشیدی به بالای ابرها در‌ آینده ‌جزو طرح‌های محتمل‌تری باشد.

همانطور که در بالا نیز ذکر شد مزرعه‌های خورشیدی و هرنوع انرژی تجدید پذیر ملزم به استفاده‌ی بیش از حد از فضای زمین است. آیا حذف تصرف فضا، این طرح را در آینده جزو اولویت‌ها قرار خواهد داد؟

نظر شما چیست؟ به نظر شما آیا روزی استفاده از انرژی خورشیدی همه گیر خواهد شد؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده