مصاحبه‌ی اختصاصی زومیت با عبدو چالا، مدیر کل موبایل و ارتباطات سامسونگ در خاورمیانه و افریقا

یک‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۳
مطالعه 12 دقیقه
در حاشیه‌ی سامسونگ فروم ۲۰۱۵ در کشور ترکیه فرصت این را یافتیم تا مصاحبه‌ای اختصاصی با عبدو چالا - مدیر کل منطقه‌ای بخش ارتباطات سامسونگ ترتیب دهیم. در این مقاله در باره‌ی مباحث مختلف مرتبط با تجارت موبایل سامسونگ صحبت کردیم. همراه زومیت باشید.

عبدو چالا - مدیر منطقه‌ای بخش ارتباطات سامسونگ است. وی مسئولیت مدیریت کل عملیات‌های موبایل سامسونگ در منطقه‌ی خاورمیانه و افریقا را برعهده دارد. کلیه‌ی مسائل مرتبط با فروش، توزیع، ارتباط با شرکت‌ها و بازاریابی و توسعه‌ی بازار محصولات ارتباطی و موبایل سامسونگ در منطقه‌ی خاورمیانه و افریقا بر عهده‌ی وی است.

عبدو چالا پیش از این، مدیر ارشد بخش بازاریابی و استراتژی‌های توسعه‌‌ی بازار بوده است. وی در ۲۲ کشور مختلف تجربه‌ی فعالیت دارد و یکی از مهره‌های کلیدی سامسونگ در منطقه‌ی خاورمیانه به شمار می‌رود.

در حاشیه‌ی سامسونگ فروم ۲۰۱۵ شانس آن را پیدا کردیم تا مصاحبه‌ی اختصاصی را با عبدو چالا ترتیب دهیم و پرسش‌هایی را درباره‌ی تجارت موبایل و ابزارهای پوشیدنی سامسونگ مطرح کنیم. در ادامه متن این مصاحبه را مشاهده می‌کنید:

این روزها همه چیز در حال هوشمند شدن است دیگر موبایل‌ها تنها ابزارهای هوشمند موجود در بازار نیستند از گجت‌های پوشیدنی تا خودروها و غیره همگی هوشمند شده‌اند، در این شرایط چشم‌انداز شما برای آینده‌ی بازار موبایل چیست؟

بله کل بازار موبایل در آینده چه وضعیتی خواهد داشت؟

پس شما معتقد هستید که با وجود تمام ابزارهای هوشمند، بازار موبایل همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد؟

برنامه‌ی شما برای تثبیت جایگاه خود در بازار چیست؟

کمی قبل پیش‌نمایش ویندوز ۱۰ با قابلیت‌های متنوع و طراحی جذاب معرفی شد، برنامه‌ی شما برای این سیستم‌عامل چیست؟ آیا برنامه‌ای برای تولید گوشی هوشمند مبتنی بر ویندوز ۱۰ دارید؟

در باره‌ی تایزن صحبت کردید، اجازه دهید در باره‌ی این سیستم‌عامل سوال بپرسم. به تازگی از گوشی Samsung Z1 در هند رونمایی کردید، برنامه‌ای برای تولید یک گوشی هوشمند پرچمدار با این سیستم‌عامل دارید؟

 پس امکان اینکه شاهد پرچمدار مبتنی بر تایزن باشیم وجود دارد؟

وقتی شما اندروید را در اختیار دارید و در پلتفرم اندروید رهبر بازار هستید چه دلیلی وجود دارد که از تایزن استفاده کنید؟

در باره‌ی گلکسی نوت اج صحبت کنیم، بسیاری بر این باورند که نوت اج یک محصول خلاقانه است. بازخوردهای شما از مشتریانِ این محصول چطور بوده است؟ از آنجایی که این محصول متفاوت و غیرعادی بوده، نظر کاربران در باره‌ی آن چیست؟

 از آنجایی که بازخورد مردم مثبت بوده، به تولید گوشی‌های منحنی شکل شبیه به Note Edge ادامه خواهید داد؟

 آیا فکر می‌کنید روزی گوشی‌های خمیده شبیه به نوت اج به استاندارد در موبایل‌ها تبدیل شود؟

سامسونگ بالاخره گوشی تمام فلزی تولید کرد، در باره‌ی گلکسی A صحبت می‌کنم آیا ممکن است که در آینده شاهد پرچمداران بیشتر با بدنه‌ی فلزی از سوی سامسونگ باشیم؟

در سال ۲۰۱۵ تغییراتی در سری محصولات موبایل خود اعمال کردید تا مردم راحت‌تر بتوانند گوشی هوشمند مورد نیاز خود را از بین گوشی‌های هوشمند سامسونگ پیدا کنند. برنامه‌ای برای اجرای چنین تغییراتی در گجت‌های پوشیدنی خود دارید؟ چرا که در حال حاضر چندین دستبند و ساعت هوشمند با سیستم‌عامل‌های مختلف و اشکال گوناگون وجود دارند که شاید انتخاب بین آن‌ها چندان راحت نباشد.

 اما من فکر می‌کنم واقعا مشخص نیست که کدام یک از پوشیدنی‌ها مناسب افراد مختلف است. در گلکسی A کاملا مشخص است که محصول برای جوان‌ها و علاقه‌مندان سلفی تولید شده است، اما در پوشیدنی‌ها جریان فرق می‌کند شما چندین محصول مختلف دارید که بسیاری از آن‌ها مشخصات شبیه به هم دارند؛ من نمی‌دانم کدامیک از آن‌ها برایم مناسب است.

بازار گجت‌های هوشمند در حال رشد است، نظر شما در باره‌ی این بازار چیست؟

یکی از محدودیت‌های گجت‌های پوشیدنی طول عمر باتری است، سامسونگ برنامه‌ای برای حل این مشکل دارد؟

در حال حاضر تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند پرچمدار از سخت‌افزار قدرتمندی بهره می‌برند و در این شرایط نرم‌افزار و سرویس‌ها شاید تعیین‌کننده‌تر باشند. برنامه‌ی شما برای متمایز کردن محصولات خود و جذب مخاطب بیشتر گوشی‌های هوشمندتان چیست؟

نظرتان در باره‌ی واقعیت مجازی (VR) چیست؟ Gear VR محصول مقرون به صرفه و بسیار خوبی است اما هنوز محدودیت‌های در زمینه‌ی نرم‌افزار و محتوای سازگار با آن وجود دارد. برنامه‌ی شما برای آینده‌ی واقعیت مجازی چیست؟

تولیدکنندگان چینی به شدت در حال رشد هستند و سهم بازار آن‌ها بیشتر می‌شود، برنامه‌ی شما برای مقابله با آن‌ها چیست؟

نگران رشد سریع چینی‌ها نیستید؟

مطالب مشابه

نظرات