متاورس سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار ضرر مالی به متا وارد کرد

پنج‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
چهره ناراحت نگران مارک زاکربرگ / Mark Zuckerberg مدیرعامل متا فیسبوک
متا در گزارش مالی جدیدش گفت کسب‌و‌کار Reality Labs که روی پروژه‌ی متاورس تمرکز دارد، سال گذشته نزدیک‌به ۱۴ میلیارد دلار ضرر عملیاتی ثبت کرده است.
تبلیغات

رؤیاپردازی مارک زاکربرگ در حوزه‌ی متاورس همچنان هزینه‌ی سنگینی روی دست متا و سهام‌داران این شرکت می‌گذارد. متا، مالک اینستاگرام و واتساپ و فیسبوک، در گزارش مالی جدیدش که به فصل چهارم ۲۰۲۲ ارتباط دارد گفت کسب‌و‌کار Reality Labs در با‌زه‌ی زمانی موردبحث ۴٫۲۸ میلیارد دلار ضرر کرده است تا مجموع ضرر عملیاتی در سال گذشته‌ی میلادی به ۱۳٫۷۲ میلیارد دلار برسد.

Reality Labs واحد تجاری متا با تمرکز بر فناوری واقعیت مجازی است که پروژه‌های مربوط‌به متاورس را انجام می‌دهد. متاورس دنیایی مجازی است که سال گذشته به‌شدت در مرکز توجه قرار گرفت و به عقیده‌ی تحلیلگران، آینده‌ی اینترنت را شکل می‌دهد.

فیسبوک که اواخر ۲۰۲۱ به متا تغییر نام داد، در سال ۲۰۲۲ دوران سختی را سپری کرد. این شرکت سه فصل متوالی ضرر کرده است و احتمالا این وضعیت در فصل اول ۲۰۲۳ نیز ادامه پیدا می‌کند. در حال حاضر متاورس پروژه‌ی پرضرری برای متا است و این شرکت همچنان درآمد اصلی خود را از طریق تبلیغات آنلاین کسب می‌کند.

واحد تجاری Reality Labs در فصل چهارم سال گذشته‌ی میلادی ۷۲۷ میلیون درآمد داشت و کل درآمدش در سال ۲۰۲۲ به ۲٫۱۶ میلیارد دلار رسید که نشان‌دهنده‌ی افتی اندک نسبت‌به سال ۲۰۲۱ است. فروش هدست‌های واقعیت مجازی سری کوئست در قالب درآمد واحد Reality Labs محاسبه می‌شود.

به گزارش CNBC، کسب‌و‌کار Reality Labs متا ۶ برابر بیشتر از درآمد سال گذشته، ضرردهی کرد. محصولات این واحد تجاری کمتر از دو درصد آمار فروش متا را به خود اختصاص می‌دهند. تحلیلگران انتظار داشتند ضرر عملیاتی فصلی Reality Labs به ۴٫۳۶ میلیارد دلار و درآمد این واحد تجاری به ۷۱۵٫۱ میلیون دلار برسد.

سال گذشته فروش هدست‌های واقعیت مجازی در بازار آمریکا دو درصد افت کرد. متا در سال ۲۰۲۲ قیمت هدست کوئست ۲ را به‌میزان ۱۰۰ دلار افزایش داد. متا در آن زمان گفت افزایش قیمت نتیجه‌ی بالا رفتن تورم است. این شرکت سپس هدست کوئست پرو را رونمایی کرد که ۱٬۵۰۰ دلار قیمت دارد.

مارک زاکربرگ سال گذشته گفت امیدوار است حدودا یک میلیارد نفر تا نیمه‌ی دوم دهه‌ی جاری میلادی شروع به استفاده از متاورس کنند. متا انتظار دارد که ضرر عملیاتی کسب‌و‌کار Reality Labs در سال ۲۰۲۳ به مقدار قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

متا در گزارش مالی فصل چهارم ۲۰۲۲ فراتر از حد انتظارات ظاهر شد و همچنین اعلام کرد که ۴۰ میلیارد دلار بازخرید سهام انجام می‌دهد. در نتیجه‌ی انتشار گزارش مالی، ارزش سهام متا نزدیک‌به ۲۰ درصد رشد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات