اولین مک لمسی اپل ۲۴ سال پیش ساخته شده بود!

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
آی‌مک لمسی اپل
اولین آی‌مک لمسی اپل حدود ۲۴ سال پیش در قالب نسخه‌ی تغییریافته‌ی iMac-G3 ساخته شد. یوتیوبری این محصول را پیدا کرده و درباره‌ی آن توضیح داده است.
تبلیغات

شایعات مرتبط با مک‌ بوک مجهز به صفحه‌ی لمسی تازه نیستند. درحالی‌که اپل هرگز چنین محصولی روانه‌ی بازار نکرده است، به‌نظر می‌آید مک‌های لمسی در گذشته وجود داشته‌اند.

سال ۱۹۹۹، شرکتی به نام Elo نسخه‌ی لمسی iMac-G3 را تولید و ازطریق برنامه‌ی فروش با ارزش افزوده‌ (VAR) اپل برای استفاده در کیوسک‌ها عرضه کرد. اکنون یوتیوبری موسوم به Michael MJD یکی از این آی‌مک‌ها را پیدا کرده است.

کیوسک‌ رومیزی شرکت Elo از فناوری لمسی موسوم به iTouch بهره می‌برد که از موج‌های صوتی سطحی برای تشخیص نقاط تماس استفاده می‌کرد، بدون اینکه صفحه‌ای اضافی روی مانیتور لامپ‌ تصویری آی‌مک قرار گرفته باشد.

موج‌های صوتی سطحی
تشخیص نقطه‌ی تماس انگشت با صفحه ازطریق موج‌های صوتی سطحی

حرکت برای ساخت مک بوک لمسی به سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد؛ زمانی‌که اولین پتنت‌ اپل با عنوان «کامپیوتر شخصی با صفحه‌‌ی لمسی» منتشر شد و قطعات لازم برای تولید آن وارد زنجیره‌ی تأمین اپل شدند.

گفته می‌شود استیو جابز، بنیان‌گذار و مدیرعامل فقید اپل، در همان سال شایعات را رد کرد و معتقد بود که سطوح لمسی نباید عمود باشند؛ زیرا دست کاربر برای نگه‌داشتن انگشت روی صفحه دچار خستگی می‌شود.

در سال‌های بعد، کوپرتینویی‌ها گوشی آیفون و تبلت آیپد را به‌عنوان محصولات مجهر به صفحه‌ی لمسی خود تولید کردند؛ اما دیدگاهشان درباره‌ی لپ تاپ و آل این وان با نمایشگر لمسی تغییر نکرد. حتی در سال ۲۰۲۱، جان ترنوس، سرپرست مهندسی سخت‌افزار اپل، اعلام کرد که مک کاملاً برای ورودی غیرمستقیم بهینه شده است (یعنی فقط ازطریق ماوس و کیبورد) و شرکت احساس نمی‌کند دلیل قانع‌کننده‌ای برای تغییر این موضع وجود داشته باشد.

با وجود مقاومت‌ها، شنیده‌ها حاکی از فعالیت اپل در جهت افزودن نمایشگر لمسی به مک‌ است. به‌نقل از مارک گرمن، احتمالاً اولین مک بوک با نمایشگر OLED لمسی در سال ۲۰۲۵ رونمایی خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات