آموزش جامع استفاده از PowerToys؛ حرفه‌ای‌ها چطور از ویندوز استفاده می‌کنند؟

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
مطالعه 16 دقیقه
مایکروسافت پاورتویز
پاور تویز (PowerToys) یک مجموعه ابزار جانبی برای ویندوز از سوی مایکروسافت است که شما را به کاربر حرفه‌ای ویندوز تبدیل می‌کند.
تبلیغات

PowerToys را شاید بتوان یکی از ابتکاری‌ترین نرم‌افزارهای مایکروسافت برای ویندوز به‌حساب آورد. پاورتویز قابلیت‌های بسیار سودمند و کاربردی را بدون نیاز به دخالت در رجیستری و خطرات ناشی از آن به ویندوز اضافه می‌کند که سطح بهره‌وری از ویندوز را چندین برابر افزایش می‌دهد. پاورتویز درواقع یک مجموعه ابزار محسوب می‌شود که چند گزینه‌ی آن برای ویرایش، شخصی‌سازی و تغییر عملکرد و رفتار بخش‌های مختلف رابط کاربری ویندوز و تعدادی دیگر ابزارهای کمکی و سریع هستند که می‌توانند در حین کار با ویندوز و برنامه‌های مختلف برای کاربردهای مختلف و با استفاده از میان‌برهایی فراخوانی شوند.

تماشا در یوتیوب

پاورتویز اولین بار برای ویندوز ۹۵ توسعه داده شد و در زمان ویندوز XP نیز یک نسخه سازگار با آن منتشر شد اما بعد از آن، این پروژه مدت‌ها متوقف شد تا اینکه مایکروسافت در سپتامبر ۲۰۱۹ آ‌ن‌ را احیا و برای ویندوز ۱۰ به‌صورت متن‌باز منتشر کرد. هم‌اکنون از آن زمان تا به‌امروز این ابزار به‌صورت مرتب به‌روزرسانی شده و در هربار امکانات جدیدی به آن اضافه شده است. افزون‌بر این طی یکسال گذشته با ویندوز ۱۱ و ویژگی‌های جدید آن کاملاً انطباق پیدا کرده است.

این مجموعه ابزار در ابتدا برای کاربران ماهر یا در اصطلاح پاور یورزها در جهت افزایش بهره‌وری آنان در هنگام کار با سیستم‌عامل ساخته شده بود و نامش از همین اصطلاح برگرفته شده است اما امروز از جمله ابزارهایی شناخته می‌شود که نصب آن در کنار سایر برنامه‌های ضروری پس‌از نصب ویندوز به‌جد برای همه‌ی افراد توصیه می‌شود. اگر برای اولین بار است که نام این ابزار را می‌شنوید یا تاکنون با آن کار نکرده‌اید، در این مقاله مروری بر قابلیت‌های جذاب و کاربردی آن خواهیم داشت. پس با زومیت همراه باشید.

دانلود و نصب PowerToys

پاورتویز با ویندوز ۱۰ نسخه ۱۹۰۴۱ و بالاتر و تمامی نسخه‌های ویندوز ۱۱ سازگار است اما تنها از سیستم‌های ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کند. این ابزار را می‌توانید هم از فروشگاه مایکروسافت و هم از صفحه‌ی گیت‌هاب پروژه‌ی پاورتویز دانلود کنید. برای دانلود این ابزار از گیت‌هاب در لینک زیر، آخرین نسخه در ابتدای صفحه با برچسب Latest قرار می‌گیرد و از کشوی Assets فایل نصبی با پسوند EXE را متناسب با معماری پردازنده خود (x64 یا arm64) پیدا و روی آن کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

انواع ابزارهای پاورتویز ویندوز ۱۱ و آموزش استفاده از آن‌ها

پس از دانلود و نصب پاورتویز، آن را از منوی استارت ویندوز اجرا کنید. برای تغییر تنظیمات، روی آیکون تنظیمات در نوار وظیفه دو بار کلیک کنید. رابط کاربری بخش تنظیمات پاورتویز بسیار ساده و شبیه رابط کاربری تنظیمات ویندوز ۱۱ است. تمامی ابزارهای پاورتویز به‌صورت پیش‌فرض فعال هستند. با استفاده از منوی سمت چپ می‌توانید تنظیمات هر ابزار را تغییر دهید و ابزارهای بلااستفاده را غیرفعال کنید.

صفحه اصلی پاورتویز

پس‌ از نصب و اجرای پاورتویز تا زمانی که در پس‌زمینه درحال‌اجرا باشد، محیط شل ویندوز را برای ایجاد تغییرات آماده می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید که تغییرات و شخصی‌سازی‌های شما در ویندوز حفظ شوند، باید برنامه در پس‌زمینه باز بماند و همچنین پس‌ از بوت‌شدن ویندوز، به‌صورت خودکار اجرا شود بنابراین در اولین اجرا از تب General، گزینه‌ی Run at startup را روشن کنید. در ادامه امکانات کاربری پاورتویز را به تفضیل شرح می‌دهیم.

Always On Top

احتمالا بارها برای شما پیش آمده است که نیاز داشته باشید تا پنجره‌ای را همواره روی پنجره‌های دیگر داشته باشید یا اصطلاحاً روی پنجره‌های دیگر Pin کنید تا نگاه شما از محتوای آن قطع نشود و پس‌ از انتخاب پنجره‌ای دیگر، زیر پنجره فعال قرار نگیرد. با استفاده از قابلیت Always On Top می‌توانید یک یا هر چند پنجره مودنظر را با استفاده از میان‌بر Win+Ctrl+T در فوکوس خود نگه دارید. این میان‌بر البته به سلقیه شما می‌تواند تغییر پیدا کند.

پین کردن پنجره ها در پاورتویز

پنجره‌هایی که با این فرمان روی سایر پنجره‌ها قرار می‌گیرند با یک کادر رنگی مشخص می‌شوند که می‌توان نمایش این کادر را غیرفعال یا نظر رنگ و ضخامت از قسمت Appearance & behavior شخصی‌سازی کرد.

Awake

این امکان برای زمانی که قصد دارید به‌صورت موقت از به خواب رفتن یا خاموش شدن سیستم خود جلوگیری کنید و تمایل نداشته باشید تا تنظیمات پروفایل عملکردی و مصرف انرژی سیستم خود را تغییر دهید، کاربرد دارد. اگر این گزینه را فعال کنید، می‌توانید از قسمت Mode تنظیم کنید که:

  • Keep using the selected power plan: سیستم‌عامل براساس تنظیمات پروفایل عملکردی رفتار کند.
  • Keep awake indefinitely: پاورتویز تازمانی که این گزینه انتخاب شده باشد از هرگونه متوقف‌شدن فعالیت سیستم اعم‌از Sleep، Hibernate و Shut Down جلوگیری می‌کند.
  • Keep awake temporarily: با انتخاب این گزینه می‌توانید تنظیم کنید که سیستم‌ با یک تأخیر نسبت به تنظیمات اصلی ویندوز، به‌حالت خواب برود. برای مثال اگر تنظیم‌شده باشد تا درصورت یک ساعت بیکار بودن سیستم به‌خواب برود، اگر یک‌ساعت زمان تأخیر تعیین کنید، سیستم پس از گذشت دو ساعت به‌ خواب می‌رود.
بیدار نگه داشتن سیستم با پاورتویز

همچنین اگر می‌خواهید در طول این‌ مدت صفحه نیز روش بماند کافی است گزینه Kepp screen on را فعال کنید.

Color Picker

شاید برای شما پیش آمده باشد که در هنگام مرور وب یا مشاهده یک تصویر، یک رنگ خاص توجه شما را جلب کرده باشد و شما دقیقا همان رنگ را بخواهید در جایی دیگر (مثلاً فتوشاپ) بکار بگیرید. دراین‌صورت شما نیاز به کدرنگی آن خواهید داشت. قابلیت Color Picker این اجازه را می‌دهد تا در هر برنامه و پنجره‌ای با استفاده از میان‌بر Win+Shift+C انتخاب کننده رنگ را باز کرده و با حرکت موس روی هر شیء، کدرنگی آن‌ را مشاهده کنید. این امکان بخصوص برای گرافیست‌ها به منظور اصلاح و یکدست‌تر کردن رنگ تصاویر کاربرد دارد.

انتخاب رنگ با پاورتویز

افزون‌براین با کلیک روی هر قسمت پنجره‌ای باز می‌شود که کدرنگی بخش انتخاب‌شده را در سه فرمت HEX، RGB و HSL نشان می‌دهد و همچنین سابقه‌ای از رنگ‌های انتخاب‌شده را در سمت چپ به‌نمایش می‌گذارد، در صورتی که نیاز به فرمت دیگری مانند CMYK داشته باشید،‌ از پنجره اصلی پاورتویز و قسمت Color formats می‌توانید، فرمت‌های رنگی دیگر را فعال کنید. موارد دیگری چون تغییر میان‌بر، تغییر فرمت رنگی پیش‌فرض و همچنین امکان نمایش نام رنگ از دیگر امکانات این بخش هستند.

انتخاب رنگ با پاورتویز

FancyZones

در ویندوز ۱۱، می‌توان با جابه‌جا کردن پنجره به لبه یا گوشه‌ی نمایشگر، یا با نگه‌داشتن موس روی گزینه بزرگ‌کردن پنجره و استفاده از قابلیت Snap Layouts چینش پنجره‌ها را برای چندوظیفگی و مالتی‌تسکینگ بهینه‌تر تغییر داد.

ابزار تقسیم پنجره پاورتویز

پاورتویز با استفاده از ابزار FancyZones اجازه می‌دهد تا به‌دلخواه خود چینش‌های شخصی‌سازی‌شده از پنجره‌ها را بسازید و موقعی که پنجره‌ها باز هستند، با نگه‌داشتن کلید Shift و درگ کردن پنجره‌ها،‌ هرکدام را به زون مورد نظر منتقل کنید. برای ایجاد یا ویرایش چینش‌های شخصی‌سازی‌شده می‌توانید از میان‌بر `+Win+Shift استفاده کنید و روی Create new layout ضربه بزنید و با استفاده از موس و کیبورد، چیش موردنظر را بسازید.

ابزار تقسیم پنجره پاورتویز

افزون‌بر این گزینه‌های بسیاری برای شخصی‌سازی رفتار پنجره‌ها موقع بازشدن وجود دارد. برای مثال می‌توانید تعیین کنید که هر پنجره‌ جدید در زون مشخص‌شده توسط شما باز شود یا پنجره‌ها هنگامی که از حالت Snap از کناره‌ها خارج می‌شوند، وضعیت خود را حفظ کنند. همچنین گزینه‌ای برای جایگزین کردن Snap ویندوز با Snap پاورتویز وجود دارد تا پنجره‌ها مطابق الگوی تعریف‌شده شما به اطراف صفحه بچسبند. این‌ها تنها تعداد اندکی از قابلیت‌های این بخش هستند.

File Locksmith

احتمالاً برای شما پیش آمده باشد که قصد انتقال یا حذف یک فایل را داشته و ویندوز به خاطر درگیربودن فایل در یک پروسه یا برنامه اجازه‌ی این‌کار را نمی‌دهد. در بسیاری از موارد ویندوز مشخص نمی‌کند که فایل در چه برنامه‌ای باز است که شما بتوانید آن را ببندید. ابزار File Locksmith به‌شما می‌گوید که کدام پروسه باعث قفل‌شدن فایل شده است. برای این‌ کار کافی است روی فایل راست کلیک کرده و گزینه ?What's using this file را انتخاب کنید و از همان‌جا روی End task کلیک کنید تا برنامه بسته شود.

مشاهده فایل های در حال استفاده در ویندوز

یک نکته اینکه ممکن است برخی برنامه‌ها که در حالت Administrator در حال اجرا هستند نشان‌ داده نشوند که در این‌ حالت کافی است فقط روی آیکون سپر بالا کلیک کنید تا این دسته از برنامه‌ها نیز نمایش داده شوند.

File Explorer add-ons

فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۱ مانند نسخه‌های پیشین یک پنجره‌ی پیش‌نمایش دارد که مشاهده‌ی پیش‌نمایشی از برخی از فایل‌ها مانند عکس یا اسناد را ممکن می‌کند. فعال‌سازی پنجره‌ی پیش‌نمایش در فایل اکسپلورر از گزینه‌ی View، یا با میان‌بر Alt+P فعال می‌شود.

مشاهده پیش نمایش متن در اکسپلورر

قابلیت پیش‌نمایش در فایل اکسپلورر تنها از فرمت‌های معدودی مانند عکس‌ها پشتیبانی می‌کند اما ابزار File Explorer add-ons پاورتویز، امکان پشتیبانی از پیش‌نمایش فرمت‌های دیگری چون svg، pdf و همچنین نمایش پیش‌نمایشی از فایل‌های متنی حاوی کد چون xml، py و json را که می‌تواند برای برنامه‌نویسان بسیار مفید باشد، فراهم می‌کند.

یک امکان دیگر این بخش پشتیبانی از فرمت‌های بیشتر برای نمایش تصاویر بندانگشتی یا همان Thumbnail فایل‌هایی چون svg، pdf، gcode و stl است.

Hosts File Editor

این ابزار از پاورتویز ویرایش فایل‌ Hosts را بسیار آسان‌تر می‌کند. ویندوز به‌کمک فایل Hosts، درخواست‌هایی را که از یک آدرس اینترنتی مشخص به آدرس آی‌پی ارائه‌شده توسط DNS منتقل می‌شوند، به آی‌پی‌های تعیین‌شده در این فایل تغییر مسیر می‌دهد. درواقع این فایل بیشتر برای مسدود کردن ارتباط با یک سایت مشخص کاربرد دارد.

ویرایشگر فایل hosts در پاورتویز

Hosts File Editor شما را از کپی، تغییرنام و ویرایش متنی فایل hosts بی‌نیاز می‌کند. پس از ورود به این بخش روی گزینه Launch Host File Editor کلیک کنید، روی New entry کلیک کنید، در بخش Address، آدرس اینترنتی و در بخش Hosts، آی‌پی موردنظر را وارد و روی Add ضربه بزنید. همچنین درصورتی که به‌صورت موقت قصد جلوگیری از ارتباط یک آدرس اینترنتی یا آ‌ی‌پی اصلی‌اش را دارید کافی است گزینه‌ی Active را فعال و دوباره غیرفعال کنید.

Image Resizer

این ابزار بسیار کارآمد به‌شما اجازه می‌دهد تا اندازه عکس‌ها را به‌صورت دسته‌جمعی و بدون نیاز به بازکردن آن‌ها در ابعاد از پیش تعریف‌شده تغییر دهید. برای تغییر ابعاد گروهی، تنها باید در فایل اکسپلورر تمامی فایل‌های عکس مدنظر را انتخاب کرده و با کلیک راست، Resize Pictures را انتخاب کنید. سپس یک پنجره باز می‌شود که باید در آن ابعاد مدنظر جدید برای عکس‌ها را وارد کنید. گزینه‌های دیگری شامل حفظ نسخه‌ی اصلی عکس، حذف متادیتای غیرضروری یا نادیده گرفتن جهت آن نیز وجود دارد. پس از انتخاب تنظیمات مدنظر، روی دکمه‌ی Resize کلیک کنید.

تغییر اندازه عکس ها با پاورتویز

Image Resizer در تنظیمات پاورتویز، به شما امکان می‌دهد تا تنظیمات پیش‌فرض تغییر ابعاد در پنجره‌ی تغییر ابعاد گروهی را تغییر دهید و گزینه‌های مدنظر سفارشی خود را وارد کنید. همچنین می‌توان سیستم انکودینگ پیش‌فرض عکس‌ها و نام‌گذاری عکس‌های جدید را تغییر داد.

Keyboard Manager

با استفاده از قابلیت Keyboard Manager در پاورتویز می‌توان میان‌برهای اختصاصی برای کیبورد تنظیم کرد. همچنین امکان تغییر نقش میان‌برهای کنونی کیبورد هم در این ابزار وجود دارد. همه‌ی قابلیت‌ها در بخش Keyboard Manager پاورتویز وجود دارند.

به‌عنوان مثالی از کارکرد Keyboard Manager، می‌توانید کلیدهای کم کاربرد خود را به کلیدهای کنترل پخش محتوای رسانه‌ای یا ناوبری مرورگر وب تبدیل کنید. شاید هم دوست داشته باشید کارایی میان‌برهایی همچون Ctrl+C را از کپی کردن، به عملکردی دیگر تغییر دهید!

مدیریت کیبورد با پاورتویز

در بخش Keyboard Manager در پاورتویز دو زیرمجموعه وجود دارد. در Remap Keyboard می‌توانید عملکرد تک کلید‌ها را تغییر دهید و در Remap Shortcuts هم میان‌برها به عملکردهای جدید تغییر می‌کنند. همچنین می‌توان تعیین کرد که در هر برنامه به‌صورت جداگانه،‌ مثلا در مرورگرها عملکرد پرینت از میان‌بر Ctrl+P به میان‌بر دلخواه تغییر کند.

مدیریت کیبورد با پاورتویز

برای تغییر میان‌برها وارد یکی از بخش‌های بالا شوید و سپس روی آیکون بعلاوه کلیک کنید. در سمت چپ، عمکردهای کنونی کلیدها و میان‌برها دیده می‌شود و هر عملکرد جدیدی که وارد کنید، در پنجره‌ی سمت راست به نمایش در می‌آید. از آیکون سطل زباله هم می‌توان برای پاک کردن عملکردهای جدید استفاده کرد. پس از اعمال تنظیمات جدید، روی دکمه‌ی OK کلیک کنید. برای آشنایی کامل‌تر با این بخش می‌توانید مقاله‌ی نحوه تغییر عملکرد کلیدها و میانبرها در ویندوز ۱۰ و ۱۱ را مطالعه کنید

Mouse utilities

این ابزار برخی قابلیت‌های کاربردی به نشانگر موس اضافه می‌کند، از جمله میان‌بری برای پیدا کردن و فوکوس کردن روی موقعیت موس، هایلایت روی نشانگر موس و نمایش کراس‌هیر. تمامی این موارد به‌صورت کامل از نظر از میان‌برها، رنگ پس‌زمینه، شفافیت و اندازه قابل شخصی‌سازی هستند.

ابزارهای موس پاورتویز

PowerRename

کاربران عادی ویندوز که از ابزارهایی همچون پاورشل (PowerShell) استفاده نمی‌کنند، در تغییر نام دسته‌جمعی فایل‌ها و پوشه‌ها فرایند دشواری در پیش دارند. اکنون در ویندوز ۱۱ و با استفاده از پاورتویز می‌توان به‌راحتی این کار را انجام داد.

تغییرنام حرفه ای فایل ها با پاورتویز

برای تغییر نام دسته‌جمعی فایل‌ها، در فایل اکسپلورر پس از انتخاب همه‌ی فایل‌ها کلیک راست کرده و PowerRename را انتخاب کنید. در پنجره‌ی جدید، می‌توانید عبارتی که قصد تغییر نام دارید و عبارت جایگزین آن‌ها را وارد کنید (Search for و Replace with). گزینه‌های کاربردی‌تر متعدد دیگری در این پنجره وجود دارند که مثلاً تغییر نام با حساسیت به کوچک و بزرگ بودن حروف، صرف‌نظر از تغییر نام پوشه‌ها، تغییر پسوند فایل‌ها، شماره‌گذاری، سبک نام‌گذاری و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهند.

PowerToys Run

PowerToys Run ابزارکی بسیار مفید و کاربردی شبیه Spotlight Search مک است که تقریباً هر دستورعمل کیوردمحوری را برای شما انجام می‌دهد. این ابزار درواقع پلاگین‌های مختلفی دارد که به‌وسیله هرکدام،‌ می‌توانید کارهای مختلف انجام دهید. کار اصلی این ابزارک، جست‌وجو در بخش‌های مختلف ویندوز از جمله برنامه‌ها، فایل‌ها، پوشه‌ها، تنظیمات و سایر موارد دیگر است اما پلاگین‌های مختلفی برای اجرای دستورات مختلف درنظر گرفته شده‌اند. برای مثال با پلاگین ماشین حساب می‌توانید محاسبات را به‌صورت سریع در کادر جست‌وجو انجام دهید یا دستورات خط فرمان را بدون بازکردن برنامه اجرا کنید یا اعداد را از یک واحد اندازه‌گیری به واحد دیگری تبدیل کنید.

جستجوی هر چیز در ویندوز با پاورتویز

این ابزارک به‌صورت پیش‌فرض با میانبر Alt+Space فراخوانی می‌شود اما مانند سایر ابزارهای دیگر به‌سادگی قابل تغییر است. در کنار هر نتیجه‌ی جست‌وجو، آیکونی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان برنامه‌را به‌عنوان Administrator اجرا کرد، پوشه محل فایل اجرایی را باز کرد یا از مسیر نصب برنامه برای اجرای دستورات استفاده کرد. مواردی مانند مدت تاخیر در نمایش تمامی دستورات، دسته‌بندی نتایج، تغییر تعداد نتایج نشان داده‌شده، تعیین نوع کاراکتر برای فراخوانی یک نوع پلاگین خاص و مواردی از این دست همگی قابل شخصی‌سازی هستند.

Quick Accent

این ابزار بیشتر برای زبان‌های با الفبای لاتین و زمانی‌ که کاربران درهنگام تایپ می‌خواهد شکل دیگری از حروف از زبان‌های دیگر را تایپ‌ کنند کاربرد دارد. در هنگام تایپ، با نگه‌داشتن روی یک حرف و سپس انتخاب Space یا کلید‌های جهت‌نما (بسته‌ به انتخاب خودتان)، نواری در بالای صفحه از کاراکترهای هم‌شکل نشان داده می‌شود. در تنظیمات این بخش، گزینه‌هایی برای انتخاب زبان، موقعیت نوار، نمایش کد یونیکد کاراکتر و مرتب‌کردن نویسه‌ها برحسب میزان استفاده وجود دارد.

Screen Ruler

این ابزار برای اندازه‌گیری فواصل المان‌های مختلف صفحه برحسب پیکسل است. روش کار این ابزار به این‌صورت است که با میان‌بر Win+Shift+M یک نوار ابزار در بالای صفحه باز می‌شود، سه‌گزینه یکی برای اندازه‌گیری طول و عرض به‌صورت همزمان، یکی برای اندازه‌گیری عرض و دیگری برای اندازه‌گیری طول دردسترس قرار می‌گیرد و با انتخاب هریک و حرکت دادن نشانگر موس، فاصله بین دو قسمت مثلاً دو دکمه برحسب اختلاف کد رنگی آن‌ها نشان دادن می‌شود.

خط کش پاورتویز

برخی گزینه‌های شخصی‌سازی همچون تغییر میزان حساسیت به رنگ‌ها،‌ تغییر رنگ خط‌کش، تغییر میان‌بر و چند مورد دیگر در تنظیمات این بخش دردسترس هستند.

Shortcut Guide

ویندوز ۱۱ مجموعه‌ای کاربردی از میان‌برهای عملیاتی را ارائه می‌کند. اما تعداد این میان‌برها به‌قدری زیاد است که شاید بسیاری از افراد با آن‌ها آشنا نباشند بنابراین در ابزار پاورتویز بخشی طراحی شده تا کاربران بتوانند به‌طور سریع میان‌برهای پرکاربرد در ویندوز را مشاهده کنند و اگر مشغول کار در محیط ویندوز یا کار با ابزار خاصی هستند،‌ با استفاده از آن میان‌برها، بهره‌وری و سرعت خود را افزایش دهند.

این ابزار به‌صورت پیش‌فرض با شورتکات /+Win+Shift فراخوانی می‌شود اما برای اجرای سریع‌تر صفحه راهنمای شورتکات‌ها، می‌توانید میان‌بر مذکور را به نگه‌داشتن کلید ویندوز تغییر دهید. به‌علاوه، می‌توان طیف رنگ و شفافیت منو را هم سفارشی کرد. برای آشنایی با کلیه شورتکات‌ها در ویندوز ۱۱ می‌توانید سری به مقاله کاربردی‌ترین شورتکات‌های ویندوز ۱۱ بزنید.

Shortcut Guide

Text Extractor

یکی دیگر از ابزارهای فوق کاربردی پاورتویز، امکان استخراج متن از تصاویر یا همان OCR است. با استفاده از شورتکات Win+Shift+T این ابزار شروع به‌کار کرده و می‌توانید با کلیک و کشیدن کادر روی هر قسمت از عکسی که درون خود یک متن دارد، نوشتار را از تصویر استخراج کنید. با رهاکردن کلیک موس، هر مقدار از متن که شناسایی شود، در کلیپ‌بورد ویندوز ذخیره می‌شود و شما می‌توانید با Ctrl+V در هر برنامه متنی دیگر آن‌را جایگذاری کنید.

استخراج متن از تصویر با پاورتویز

متأسفانه این ابزار فعلاً از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند اما عملکرد آن در استخراج متون انگلیسی عالی است. با استفاده از دستور زیر در پاورشل در حالت Admin می‌توانید مشاهده کنید که چه زبان‌های دیگری از OCR پشتیبانی می‌کنند:

Get-WindowsCapability -Online | Where-Object { $_.Name -Like 'Language.OCR*' }

برای نصب بسته‌های زبانی OCR موجود در لیست می‌توانید از این دستور استفاده کنید، به‌جای en-us، باید کد زبانی موردنظر از لیست زبان‌های نمایش داده‌شده را جایگزین کنید:

$Capability = Get-WindowsCapability -Online | Where-Object { $_.Name -Like 'Language.OCR*en-US*' } $Capability | Add-WindowsCapability -Online

پس‌ از این‌ کار،‌ بسته زبانی نصب‌شده در بخش Preferred Languages در تنظیمات این ابزار قابل مشاهده است.

Video Conference Mute

در نهایت، آخرین ابزار پاورتویز Video Conference Mute نام دارد که اجازه می‌دهد در هنگام تماس‌های تصویری، وب‌کم و میکروفون خود را تنها با یک شورتکات غیرفعال کنید و همچنین با استفاده از یک نوار ابزار که در بالای صفحه نشان داده می‌شود، از قطع یا وصل بودن میکروفون و وب‌کم مطمئن شوید. اگرچه با امکان جدیدی که در ویندوز ۱۱ اضافه‌ شده است، می‌توان قطع و وصل کردن گیرنده‌های صوتی و تصویری را از ناحیه تسک‌بار کنترل کرد و این بخش کارکرد خود را در ویندوز ۱۱ از دست داده است، اما برای افرادی که همچنان از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند می‌تواند کاربردی باشد.

بی صدا کردن میکروفون و وب کم در پاورتویز

در پایان این ابزار تنها زمانی کار می‌کند که PowerToys را در حالت Administrator اجرا کنید. جدا از آن برای کارکرد بهتر پاورتویز و دسترسی به تنظیمات پیشرفته‌تر بهتر است اجرای پیش‌فرض پاورتویز را روی حالت ادمین تنظیم کنید. برای این‌کار از تب General و از قسمت Administrator mode، گزینه‌ی Always run as administrator را فعال کنید. ضمنا از همان تب General می‌توانید کارهای مختلفی از جمله پشتیبان‌گیری از شخصی‌سازی‌ها، شخصی‌سازی ظاهر برنامه، به‌روزرسانی و مواردی از این دست را مدیریت کنید.

همان‌طور که دیدید، پاورتویز ابزارهای کاربردی متعددی را ارائه می‌کند. با استفاده از برخی از آن‌ها می‌توان وظایف را با سرعت و بهره‌وری بهتری در ویندوز ۱۰ انجام داد. پاورتویز همیشه در مسیر توسعه قرار دارد. ماهیت متن‌باز بودن آن نیز به توسعه‌ی بهتر و سریع‌تر کمک می‌کند. درنتیجه فعال بودن دریافت به‌روزرسانی برای آن، قطعاً با دریافت امکانات بهتری برای شما همراه خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات