۱۳ افزونه کاربردی مرورگر گوگل کروم (بخش دوم - آخر)

چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۸
مطالعه 9 دقیقه
در بخش اول این نوشته، هفت افزونه‌ی محبوب مرورگر کروم را که می‌تواند بازده کاری شما را افزایش دهد، معرفی کردیم. در این بخش نیز قصد داریم شما را چهار اکستنشن محبوب دیگر آشنا کنیم تا بتوانید تجربه‌ی فراتر از یک مرورگر صرف را با کروم داشته باشید. با ما همراه باشید!
تبلیغات

Note Board

یک تابلو اعلانات که بتوان وظایف و ایده‌های خود را بر روی آن سنجاق کرد، مزیت‌های خاص خود را دارد. در کنار اینکه ایده‌ها را فراموش نمی‌کنید، می‌توانید در طول زمان آن‌ها را پرورش دهید و کامل کنید. حالا فکرش را کنید که این تابلو را بر روی صفحه‌ی کامپیوتر داشته باشید، حتماً  کاربردی خواهد بود.

Note Board یک تابلو اعلانات دیجیتالی است که در همه‌ی دستگاه‌ها در دسترس شما خواهد بود.

Note Board با همین هدف توسعه پیدا کرده است. این افزونه یک تخته‌ی اعلاناتِ   هوشمند را به کامپیوتر شما می‌آورد. به راحتی صفحات و نوشته‌ها را ذخیره کنید و حتی برای یادآوری آن‌ها زمانی را مشخص کنید. قابلیت بکش و رها کن، سرعت و سادگی کار با این افزونه را دو چندان کرده است. استفاده‌ی پایه‌ای از این اکستنشن نیاز به هیچ گونه اجازه‌ی دسترسی ندارد. ولی اگر بخواهید از قابلیت همسان‌سازی بهره ببرید اوضاع کمی فرق می‌کند. شما می‌توانید یادداشت‌ها را بین مرورگرها یا در اپلیکیشن موبایل همسان‌سازی کنید؛ برای این منظور نیز تنها ثبت نام در وب‌سایت www.noteboardapp.com کافیست. 

می‌توانید یادداشت انجام داده را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و از همه‌ مهم‌تر Note Board با زبان‌های راست به چپ هم مشکلی ندارد، در نتیجه شما فارسی‌زبان نیز می‌توانید از تمامی ویژگی‌های این اکستنشن بهره ببرید. این افزونه می‌تواند به عنوان یک سربرگ یا یک پنجره‌ی جدید باز شده و مورد استفاده قرار گیرد. کار با یادداشت‌ها در این برنامه به همین چند مورد کوتاه ختم نمی‌شود. آن را نصب کنید و در قابلیت‌های آن کاوش نمایید.

امتیاز کاربران: ۴/۶۸ از ۵

امیتاز بالای این برنامه نشان از رضایت تمام و کمال کاربران دارد. مفیدترین دیدگاه‌ها در خصوص این برنامه حاکی از عملکرد بدون کم و کاست آن است. کاربران، آن را برای سامان بخشیدن به افکار، ایده‌ها و ساخت یک لیست وظایف ساده، بی‌نظیر دانسته‌اند. همچنین ظاهر زیبای آن چشم بسیاری از کاربران را به خود خیره کرده است. امکان همسان‌سازی این افزونه، قدرت بی‌نظیری را به آن داده است. در نهایت کاربران آن را به عنوان افزونه‌ای که هر کسی باید داشته باشد، معرفی کرده‌اند.

اگر سر و کار شما دائماً  با مرورگرتان است و هر از گاهی به خاطر یادداشت برداری بایستی برنامه‌ی جداگانه‌ای باز کنید، این افزونه‌ی بسیار سبک راه حل خوبی برای‌تان در چنته دارد. Quick Write یک ویرایشگر متن تمام صفحه را برای شما در یک سربرگ در مرورگرتان مهیا می‌کند. Quick Write به خوبی از زبان‌های راست به چپ پشتیبانی می‌کند.

تعیین جهت متن در این ویرایشگر از طریق تنظیمات قابل تغییر است، در نتیجه افزونه برای کاربران فارسی‌زبان هم کاربردی خواهد بود. قسمت تنظیماتِ   این اکستنشن، امکان تغییر رنگ پس زمینه، رنگ، نوع، و اندازه‌ی فونت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

امتیاز کاربران: ۴/۶ از ۵

این برنامه ساده‌تر از آن است که مسأله یا مشکلی برای کاربر ایجاد کند. تنها چند کاربر درخواست افزایش قابلیت‌های برنامه را داده‌اند. قابلیت‌هایی مانند امکان ویرایش فایل متنِ  موجود یا اضافه کردن صفحات مختلف.

Simple Pomodoro

پومودورو یک تکنیک ویژه مدیریت زمان است. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا زمان خود را به بازه‌های تعیین شده‌ای تقسیم کنید تا به حداکثر بهره‌وری برسید. فن پومودورو توسط فرانسیسکو سیریلو ابداع شده است. سیریلو متوجه شده بود بهترین بازه‌ی زمانی برای متمرکز بودن و کار کردن ۲۵ دقیقه است و بعد از آن لازم است که چند دقیقه‌ای استراحت کرده و مجدداً به انجام کار بپردازید. پومودورو یک تکنیک ساده ولی کاربردی است که می‌تواند بازده شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

این روش مدیریت زمان به دلایلی منحصر به فرد است. ۱) شما با زمان کار می‌کنید و نه در برابر زمان، ۲) دچار خستگی مفرط ناشی از کارهای پیوسته و پشت سر هم نخواهید شد، ۳) بر روی کار خود به خوبی متمرکز می‌مانید و ۴) تعادل خوبی بین کار و زندگی برقرار می‌کنید. Simple Pomodoro یک افزونه‌ است که با ارائه‌ی یک زمان‌سنج، پومودورو را به مرورگر کروم آورده است. کار کردن با آن بی‌نهایت ساده است.

Simple Pomodoro یک تایمر بسیار ساده را در نوار ابزار مرورگر برای شما فراهم می‌کند.

بر روی علامت گوجه در نوار ابزار کلیک کنید، سپس روی گزینه‌ی پومودورو بزنید. زمان‌سنج ۲۵ دقیقه به شما فرصت برای انجام فعالیت مورد نظر را می‌دهد. زمان‌های استراحت هم نسبت به ترجیح خودتان می‌تواند بین پنج، ده یا پانزده دقیقه انتخاب شود.

امتیاز کاربران: ۳/۷۴ از ۵

عملکرد این افزونه رضایت نسبی کاربران را به همراه داشته است. نداشتن قابلیت نمایش زنده‌ی زمان باقیمانده بر روی نوار ابزار یا صدای تیک‌تاک از جمله کمبودهای Simple Pomodoro از نقطه نظر کاربران بوده است. سادگی استفاده از این اکستنشن، توجه اکثر استفاده کنندگان را به این افزونه جلب کرده است، اما از طرفی نبود هیچگونه گزینه برای تنظیمات هم از کاربرپسندی آن به شدت کاسته است، به طوری که درصد زیادی از کاربران از عدم توانایی برای تغییر صدای زنگ آن گله‌مند بوده‌اند. هنگامی که زمان مشخص شده به پایان برسد یک اعلان بر روی دسکتاپ ظاهر می‌شود و شما را مطلع می‌سازد.

Sortd پوسته‌ی هوشمندی برای Gmail 

سرویس ایمیل این روزها به یک باید برای همگان تبدیل شده، ولی رابط‌هایی که برای این سرویس‌ها ارائه می‌شوند لزوماً بهترین چیزی که می‌توانند باشد، نیستند. حتی در سرویس محبوبی مثل جیمیل، ایمیل‌ها ترتیب مناسبی که بتواند بازده‌ی کاری ما را تحت تاثیر قرار دهد، ندارند. بنابراین بهتر است با Sortd آشنا شوید.

سورتِد اولین پوسته‌ی هوشمند برای جیمیل است که تجربه‌ی شما در استفاده از این سرویس محبوب ایمیل را بهبود می‌بخشد. قابلیت‌های فراوانی که همراه این افزونه ارائه شده سطح کاربری جیمیل را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به وسیله‌ی پیش‌نمایش ایمیل می‌توانید به سرعت نامه‌های دریافتی را بازبینی کنید. منوی بازشوی صندوق ورودی، دسترسی سریع به بخش‌های مختلف اینباکس     شما را فراهم می‌کند. به راحتی با ویژگی بکش و رها کن می‌توانید به ایمیل‌های خود سر و سامان داده یا الویت‌های آن‌ها را تغییر دهید. حتی می‌توانید عناوین نامربوط ایمیل‌های دریافتی را با دوبار کلیک کردن تغییر دهید، این ویژگی، کاربردهای گوناگونی می‌تواند داشته باشد، که برای مثال دسترسی راحت‌تری از طریق جستجو به آن‌ها خواهید داشت یا ایمیل‌هایی که نیاز به اقدام خاصی دارند را می‌توانید توسط این ویژگی مشخص کنید. سورتِد قابلیت‌های متعدد دیگری را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اگر قصد دارید که در کنار سرویس ایمیل از یک فهرست وظایف نیز بهره ببرید، سورتِد پاسخ خوبی به نیاز شما خواهد بود.

امتیاز کاربران: ۴/۰۴ از ۵

با وجود این که سورتد در ابتدای راه خود به سر می‌برد ولی به نظر می‌رسد که پختگی لازم برای استفاده روزمره را دارد. کاربران Trello بسیار این ظاهر جدید جیمیل را پسندیده‌اند. با این وجود تعداد کمی از کاربران از عمل‌کرد این برنامه رضایت نداشته و عنوان کرده‌اند کاری را که باید، انجام نمی‌دهد. به هر حال نظر مثبت کاربران به صورت محسوسی بر نظرات منفی آن‌ها می‌چربد و در کل قابلیت‌های اغوا کننده و فریبنده‌ای که این افزونه به جیمیل اضافه می‌کند را نمی‌توان نادیده گرفت.

Limitless

Limitless سربرگ جدید مرورگر شما را به یک داشبورد قدرتمند تبدیل می‌کند. از ویژگی‌های مختلفی که این افزونه برای شما به ارمغان می‌آورد، می‌توان به فهرست وظایف، ردگیری زمان سپری شده در وب‌سایت‌ها، اضافه کردن یادآور و مواردی از این دست اشاره کرد. در یک جمله آنچه برای سرعت بخشیدن و ارتقاء بازدهی لازم دارید را این افزونه به تنهایی ارائه می‌کند. Limitless سربرگ جدید در مرورگر شما را به یک داشبورد کاربردی تبدیل می‌کند.

این داشبورد به شما لیستی از وب‌سایت‌هایی که بیشترین تعداد بازدید را از آن‌ها داشته‌اید نمایش می‌دهد. همچنین جزئیات زمانی که در آن‌ها سپری کرده‌اید به شما کمک می‌کند تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید. همراه این افزونه، یک برنامه‌ی کوچک برای یادداشت‌برداری نیز ارائه شده است. برگِ   تنظیمات آن، گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد ولی در عوض برنامه‌ی یادداشتِ   لیمت‌لس منعطف است و می‌تواند تعدادی فرمان برای یادآوری کارهایی که باید انجام دهید با فرمت خاصی، که در همان صفحه توضیح داده شده است، دریافت کند.

Limitless اطلاعات خوبی در خصوص چگونگی عملکرد شما در سطح وب را برایتان به نمایش می‌گذارد.

امتیاز کاربران: ۴/۶۲ از ۵

این برنامه‌ نزد کاربران از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. کاربران از این که Limitless زمان سپری شده در وب‌سایت‌ها را ردگیری می‌کند خرسند شده و عنوان کرده‌اند که این موضوع به ما یادآوری می‌کند تا بر روی کارهای مفید بیشتر تمرکز کنیم. البته کاربری هم از دقت پایین برنامه برای اندازه‌گیری زمان گله داشته است. فردی با اعتراف به این موضوع که به راحتی تمرکز خود در کارها را از دست می‌داده، استفاده از این برنامه را بسیار سودمند قلمداد کرده و عنوان نموده که Limitless به شدت بازدهی او را بالا برده است. در نهایت می‌توان گفت که زمانسنج این برنامه شما را از تلف کردن زمان بیشتر در وب‌سایت‌های زمان هدرده باز می‌دارد، آمار ارائه شده توسط افزونه اطلاعات خوبی برای بالا بردن کارایی شما ارئه می‌کند، طراحی زیبای آن به ظاهر مرورگرتان جلا می‌دهد و قابلیت‌های اضافه‌ی دیگر Limitless، این برنامه را از چیزی که انتظارش دارید، بهتر می‌کند.

SimpleExtManager

بعد از نصب این همه افزونه، داشتن یک برنامه برای مدیریت آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد. افزونه‌ها همانگونه که کاربرد مرورگری مثل کروم را تحت تأثیر قرار می‌دهند، با اضافه شدنشان سرعت مرورگر را خواهند کاست. همچنین وجود آن‌ها در منوی ابزارها جلوه‌ی خوبی را به مرورگر نخواهد داد. SimpleExtManager به شما کمک می‌کند تا به این مشکلات رسیدگی کنید. دسترسی آسان به گزینه‌های فعال و غیرفعال کردن افزونه، ساخت گروه برای افزونه‌ها و فعال یا غیرفعال کردن دسته‌ای آن‌ها از ویژگی‌های این برنامه سبک و کم حجم است.

با SimpleExtManager به راحتی به مدیریت افزونه های کروم بپردازید.

امتیاز کاربران: ۴/۸۵ از ۵

کاری که این افزونه انجام می‌دهد ساده است و طبق نظر کاربران آن، از پس انجام این کارها به خوبی برمی‌آید. این برنامه محبوبیت زیادی هم دارد و برای کسانی که زیاد با افزونه‌ها سر و کار دارند به شدت توصیه شده است. صفحه‌ی تنظیمات آن نیز گزینه‌های به درد بخوری را در اختیار کاربران، به منظور بیشترین بهره‌وری از افزونه، قرار می‌دهد.

حرف آخر

درست است که افزونه‌ها با اضافه کردن قابلیت‌های متعدد به مرورگر می‌توانند بازدهی و کارایی ما را بالا ببرند ولی وجود افزونه‌های متعدد، خود می‌تواند عاملی برای حواس‌پرتی شود. شما نیازها و الویت‌های خود را مشخص کنید و با در نظر گرفتن آن‌ها، افزونه‌هایی که بیشترین تأثیر را بر روی کارایی شما دارند انتخاب و استفاده کنید.

آیا تصمیم به استفاده از افزونه‌ای که در این سری به شما معرفی کردیم، دارید؟ کدامیک و چرا؟ اکنون از چه افزونه‌هایی در مرورگر خود استفاده می‌کنید و چگونه این اکستنشن‌ها کارایی و بازده شما را تحت تأثیر قرار داده است؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات