۱۳ افزونه کاربردی مرورگر گوگل کروم (بخش اول)

۱۳ افزونه کاربردی مرورگر گوگل کروم (بخش اول)

افزونه‌های فراوانی که برای مرورگری مثل کروم عرضه شده، کاربرد آن را از یک ابزار مخصوص گشت و گذار در دنیای اینترنت فراتر برده است. در دو مطلب جداگانه قصد داریم ۱۳ افزونه‌ی برتر کروم را به انتخاب کاربران وب‌سایت makeuseof به شما معرفی کنیم. ۱۳ افزونه‌ای که مطمئناً  می‌توانند کارایی شما را به سطح بالاتری ارتقاء دهند و لذت استفاده از مرورگر کروم را دوچندان کنند. با بخش اول این مقاله و معرفی ۷ افزونه‌ی نخست همراه ما باشید.

افزونه‌ها می‌توانند کارایی‌های برنامه‌ی اصلی را گسترش و بازدهی کاربر را افزایش دهند. افزونه های کروم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در ادامه به بررسی ۷ مورد از محبوب‌ترین افزونه‌های مرورگر کروم خواهیم پرداخت.

Dayboard

Dayboard سربرگ جدید در مرورگر شما را به یک لیست وظایف تبدیل می‌کند. این افزونه یک فهرست کارها یا Todo list است که به شما اجازه‌ی تمرکز بر روی پنج مورد در طول روز را می‌دهد. روز خود را با نوشتن مهم‌ترین وظایفی که بایستی تا پایان روز به سرانجام برسانید، شروع کنید. هر بار که یک تب جدید در مرورگر باز می‌کنید این لیست وظایف را با اولویت‌بندی که تعیین کرده‌اید، به شما نشان خواهد داد تا به جای گشت و گذار در سایت‌هایی که تمرکزتان بر روی کارها را از بین می‌برند، به فکر انجام کارهای کامل نشده بیفتید. با این افزونه می‌توانید بر روی مهم‌ترین کارهای روز تمرکز کنید!

dayboard2

همه‌ی ما اگر روز خود را بدون انجام دادن کارهایی که باید انجام دهیم، به پایان برسانیم، احساس گناه می‌کنیم؛ ولی همین که لیست مشخصی از کارهایی که اولویت بالاتری دارند را مدام جلو چشم خود ببینیم، احتمال این که در پایان روز کاری آن‌ها را به سرانجام برسانیم بیشتر می‌شود. Dayboard دقیقاً  همین کار را انجام می‌دهد و به احتمال زیاد استفاده از آن برای شما و کارایی‌تان مثمر ثمر خواهد بود. 

این افزونه‌ی بی‌نهایت ساده و کاربردی، همواره گزارشی از ۱۴ روز آخر عملکرد کاربر را به نمایش می‌گذارد. همین ویژگی جالب به شما امکان می‌دهد تا دورنمایی از سطح بازدهی در طول هفته داشته و در صورت نیاز به تغییر سبک و روش کار خود اقدام کنید. البته این برنامه هیچگونه تنظیمات اضافه‌تری در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد، اما توسعه‌دهندگان وعده‌ی آن را داده‌اند. باید دید که چه تنظیماتی مد نظر توسعه‌دهندگان این افزونه است و آیا سادگی استفاده از آن در آینده نیز حفظ خواهد شد یا خیر.

امتیاز کاربران: ۴/۵۲ از ۵

در میان نظرات مختلفِ  کاربران، به این موضوع که این افزونه به اولویت‌بندی و انجام مؤثر کارهای مهم روزانه کمک شایانی کرده، بارها اشاره شده است. به یادآوری وظایف با باز کردن هرسربرگ جدید در مرورگر، در عمل نیز باعث بهبود کارایی افراد شده است. این ویژگی برای افرادی که به راحتی توسط وب‌سایت‌های مختلف مانند فیس‌بوک، توییتر، گوگل پلاس و غیره از انجام وظایف خود غافل می‌شدند واقعاً  مثمر ثمر بوده است. پاسخگویی توسعه‌دهندگان این افزونه نیز مزید بر علت شده تا کاربران هر چه بیشتر از این برنامه راضی باشند. در نهایت، سادگی استفاده از برنامه در کنار کاربردی بودن آن امتیاز بالای ۴/۵۲ را برای این افزونه به ارمغان آورده است.

StayFocusd

پشت کامپیوتر می‌نشینید و قسم می‌خورید که این بار به کارتان می‌چسبید. ولی اوضاع جور دیگری رقم می‌خورد؛ استاتوس یکی از دوستان در فیس‌بوک به روز شده، شخصی دیگر عکس جدیدی در اینستاگرام گذاشته، فید یک وب‌سایت به روی فیدخوانتان آمده، یا دوستی که حوصله‌ش سر رفته به فکر گپ زدن با شما در هنگ‌اوت می‌افتد.

در نهایت این شما می‌مانید و کارهای که باید انجام دهید، ولی تاکنون وقت نکرده‌اید. تقصیر آن را گردن وب‌سایت‌هایی به قول معروف حواس‌پرت‌کنی مثل توییتر، فیس‌بوک و … می‌اندازید. ولی راه چاره چیست؟ StayFocusd یک افزونه برای بهره‌وری حداکثری است که می‌تواند مشکل شما را حل کند. این افزونه با محدود کردن مدت زمانی که می‌توانید در وب‌سایت‌های وقت پُرکن، هدر دهید شما را به اجبار به سمت انجام کارهایتان هُل می‌دهد. هنگامی که زمانِ تعیین شده برای هر سایت به پایان رسید، دسترسی شما به آن‌ها مسدود می‌شود تا روز بعد فرا برسد.

این برنامه به شدت قابل پیکربندی است. شما می‌توانید دسترسی به تمامی وب‌سایت‌ها را بعد از به پایان رسیدن زمان مد نظر، مسدود کنید یا این محدودیت را به یک یا چند سایت یا ساب‌دامین تقلیل دهید. تنظیمات StayFocusd گزینه‌های زیادی را برای پیکربندی این افزونه در اختیار شما قرار می‌دهد.

امتیاز کاربران: ۴/۶ از۵

کاربری که از عدم توانایی تمرکز بر روی کارها رنج می‌برد، اذعان داشته که این برنامه برای کسانی که مرورگر کروم، برنامه‌ی اصلی آن‌ها برای مرور وب است بسیار مفید واقع خواهد شد. کاربر دیگری از قابلیت‌های زیاد این برنامه ابراز خرسندی نموده و به این موضوع اشاره کرده که حتی اگر شما با مشکل تمرکز مواجه نیستید، این برنامه می‌تواند با ردگیری فعالیت‌های شما، زمانی که در یک وب‌سایت می‌گذرانید را به دست آورید.

در کمال تعجب خواهید دید زمان بسیار بیشتری را نسبت به چیزی که فکرش را می‌کردید در سایت‌های محبوبتان هدر می‌دهید و همین موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا یک نگاه واقع‌بینانه به وضعیت و زمانی که در اختیار دارید، کنید و از وقت خود بهتر استفاده کنید. کاربران این برنامه را به شدت به همه توصیه کرده‌اند. آن‌ها به صورت پی در‌ پی به این موضوع اعتراف کرده‌اند که با این برنامه نسبت به زمان زیادی که تلف می‌کرده‌اند، آگاه شده‌اند.

بسیاری از آن به عنوان افزونه‌ای که زندگی‌تان را نجات می‌دهد یاد کرده‌اند. در نهایت محبوبیت بالای این برنامه را می‌توان ثمره‌ی تأثیر شگفت‌انگیزی که بر روی بازده کاربران می‌گذارد دانست. StayFocusd فقط برای کاربرانی که از مشکل عدم تمرکز بر روی کارها رنج می‌برند مفید نیست؛ بلکه این برنامه برای طیف وسیعی از کاربرانی که روزانه ساعت‌های زیادی را در اینترنت سپری می‌کنند می‌تواند مفید واقع شود.

Auto Text Expander

بسیار محتمل است که در حین تایپ یک آدرس ایمیل طولانی، حرفی جابجا شود و ایمیل را به اشتباه برای شخص دیگری بفرستید. امکان بروز خطا در تایپ کردن ایمیل یا عبارت‌های طولانی به کنار، خود ضربه زدن‌های مکرر به کیبورد گاهی انسان را خسته می‌کند. به نظر شما راه چاره چیست؟ توسعه‌دهندگان برنامه‌ی Auto Text Expander به خوبی از این معضل آگاه هستند و سعی کرده‌اند افزونه‌ای برای کروم ارائه کنند تا پاسخ مناسبی برای حل این مشکل باشد.

این افزونه‌ی رایگان، اسکریپت‌هایی ابتدایی از جاوا اسکریپت به صفحات شما اضافه می‌کند و به محض این که کلمات تایپ شده با یکی از میانبرهای ایجاد شده در برنامه همخوانی پیدا کرد، کار خود را انجام می‌دهد. به عنوان مثال شما به برنامه می‌فهمانید که کلمه «ایمیل» را با email@example.com عوض کند. در ادامه در هر صفحه‌ای از مرورگر چنانچه کلمه‌ی ایمیل را تایپ کردید، این عبارت حذف شده و email@example.com به جای آن نمایش داده می‌شود. البته بازه‌ی محدودی برای تایپ کردن در اختیار دارید که آن هم از طریق صفحه‌ی تنظیمات این افزونه قابل تغییر است. کار کرد این بازه زمانی به این صورت است که چنانچه تایپ کردن کلمه میان‌بر(در اینجا کلمه‌ی «ایمیل») بیش از آن بازه‌ی زمانی طول بکشد، دیگر کلمه به عبارت مورد نظر شما تبدیل نمی‌شود.

 auto text expander chrome extension

 Auto Text Expander برنامه‌ای مفید برای صرفه‌جویی در تعداد کلیدهایی که فشار می‌دهد.

از ویژگی‌های این برنامه به قابلیت پشتیبان‌گیری از میان‌بر‌های اضافه شده می‌توان اشاره کرد. برای استفاده از این قابلیت باید در کروم وارد (Sign in) شده باشید. در خصوص حریم خصوصی لازم است اضافه کنیم که شورتکات‌های ساخته شده توسط شما بر روی سیستم باقی می‌ماند و برای هیچ کسی فرستاده نمی‌شود. کد‌های این افزونه در گیت‌هاب به این آدرس (https://github.com/pviswanathan/ChromeAutoTextExpander) در دسترس همگان برای بررسی قرار گرفته که می‌توانید مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید به توسعه‌دهندگان این برنامه با اهدا کد از طریق گیت‌هاب کمک کنید تا توسعه‌ی این افزونه هرچه سریع‌تر پیش برود. صفحه‌ی تنظیمات Auto Text Expander به شما کمک می‌کند تا شورت‌کات‌های مد نظر خود را به سادگی به برنامه اضافه کنید.

امتیاز کاربران: ۳/۹۵ از ۵

برخی از کاربران از عدم کارایی درست برنامه در برخی اوقات گله‌مند بوده‌اند؛ با این وجود ما در حین کار با برنامه به هیچ مشکلی بر نخوردیم. دیگر کاربران هم از زمان زیادی که این برنامه برایشان می‌خرد و باعث صرفه‌جویی در وقتشان می‌شود، بسیار خرسند بودند. همانطور که از امتیاز پایین‌تر از ۴ این برنامه استنباط می‌شود، مشکلات کوچکی گریبان‌گیر این افزونه گوگل کروم است. ولی باید توجه داشته باشید که توسعه‌ی این افزونه با جدیت و به صورت فعالانه صورت می‌پذیرد؛ در نتیجه به زودی شاهد بهبود عملکرد آن و رفع مشکلاتش خواهیم بود. خبر خوش برای فارسی‌زبانان این است که این افزونه مشکلی با زبان فارسی و نویسه‌های آن ندارد و به خوبی کار می‌کند. ظاهر صفحه‌ی تنظیمات آن بسیار ساده و ابتدایی است و این امر گرچه جلوه‌ی خوبی به افزونه نداده ولی استفاده از آن را بسیار آسان کرده و نیازی به باز کردن مکرر این صفحه احساس نمی‌شود.

Save to Pocket

شاید در حال مرور وب، به مقاله یا ویدیو یا صفحه‌ای برخورد کنید که اکنون فرصت مطالعه یا مشاهده‌ی آن را ندارید. به نظر شما آسان‌ترین راه برای ذخیره‌ی آدرس صفحه‌ی آن چیست؟ گذاشتن آدرس در جیبتان؟ درست است! Pocket یک سرویس بوک‌مارک ایده‌آل برای همین کار است.

 get pocket 640x480

به راحتیِ یک کلیک با Save to Pocket صفحه را ذخیره کنید.

شما به راحتیِ   یک اشاره می‌توانید هر صفحه‌ای را در مرورگر کروم ذخیره کنید؛ این اشاره می‌تواند از طریق نوار ابزار یا میانبر صفحه‌کلید انجام شود. همچنین Pocket شما را قادر می‌سازد تا به ذخیره‌ی لینک‌های یک صفحه، بدون باز کردنشان، بپردازید. این افزونه رابطه‌ی خوبی با برنامه‌هایی نظیر توییتر، فلیپ‌بورد، پالس و… دارد و از طریق آن به راحتی می‌توانید در برنامه‌های ذکر شده نیز به ذخیره‌ی لینک بپردازید.

از ویژگی‌های جالب این افزونه همسان‌سازی اطلاعات موجود بر روی تلفن همراه، تبلت، و یا کامپیوتر است، تا در هر جایی با هر دستگاهی، به صفحات مورد علاقه یا صفحاتی که در لیست مطالعه گذاشته‌اید دسترسی داشته باشید. کاربرد پایه‌ای این نرم‌افزار کاملاً رایگان است و امکانات خاصی نیز برای افرادی که مایل به ارتقاء هستند در نظر گرفته شده است. Save to Pocket با قابلیت همسان‌سازی، تجربه‌ی خوبی برای کسانی که از دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند را رقم خواهد زد.

امتیاز کاربران: ۴/۲۷ از ۵

استفاده کننده‌گان این افزونه، از ظاهر زیبا و همچنین کارایی آن بسیار خرسند بوده‌اند. ویژگی همسان‌سازی بین دستگاه‌های مختلف همانگونه که انتظار می‌رود بسیار مفید واقع شده است. این که تمامی لینک‌های مفید را در یک سرویس واحد با رابطی مرتب داشته باشیم و از طریق هر وسیله‌ای به آن‌ها دسترسی پیدا کنیم رضایت کاربران از این سرویس را به همراه داشته است. تعدادی از کاربران نسخه‌ی فایرفاکس این افزونه را بسیار کاراتر ارزیابی کرده‌اند؛ چرا که امکانات بیشتری را در اختیارشان قرار می‌دهد. اگر چه در تیزر تبلیغاتی این برنامه به قابلیت استفاده آفلاین اشاره شده، ولی این قابلیت کاربرد چندانی نداشته و به شهادت برخی از کاربران شما برای باز کردن لینک‌ها به یک اتصال اینترنتی نیاز خواهید داشت.

OneTab

اگر کار شما به ابزار مبتنی بر وب پیوند خورده، احتمالاً  اغلب اوقات تعداد زیادی سربرگ باز شده در مرورگر خود دارید. ولی تک‌تک این سربرگ‌ها فضایی از حافظه‌ی اصلی دستگاه شما می‌گیرند و باعث کند شدن سیستم می‌شوند. از طرفی ظاهر به هم ریخته‌ای را در نوار بالایی مرورگر ایجاد می‌کنند. OneTab سعی نموده تا برای حل این مشکل چاره‌ای بیاندیشد. بعد از نصب این افزونه، یک آیکن در نوار منوها ظاهر می‌شود. زمانی که بر روی این آیکن کلیک می‌کنید، تمامی سربرگ‌های شما بسته شده و به یک لیست مرتب تبدیل می‌شوند.

شما در هر زمانی که مایل بودید، هر کدام از سربرگ‌ها را می‌توانید فراخوانی کنید. با بسته شدن سربرگ‌ها مقدار زیادی از فضای حافظه‌ی اصلی شما آزاد شده و با سرعت بیشتری می‌توانید به ادامه‌ی کار خود بپردازید، چرا که هم به پردازنده‌ی مرکزی خود استراحت داده‌اید و هم بار بزرگی از دوش حافظه‌ی اصلی برداشته‌اید. OneTab با بستن سربرگ‌ها به خالی شدن حافظه و افزایش سرعت سیستم کمک شایانی می‌کند.

one tab 640x430

از نقطه نظر حریم خصوصی این برنامه به کاربران خود اطمینان می‌دهد که هیچ گونه اطلاعاتی از آن‌ها به هیچ شخص یا ارگانی ارسال نمی‌شود. سربرگ‌ها تحت هیچ شرایطی به اشتراک گذاشته نمی‌شوند؛ مگر این که شما، شخصاً برای هم‌رسان کردن آن‌ها از گزینه‌ی Share as a web page استفاده کنید.

یک ویژگی جالب برای این برنامه می‌تواند امکان همسان‌سازی ابری آن بین دستگاه‌های مختلف باشد. در مارس ۲۰۱۵ توسعه‌دهندگان این برنامه وعده‌ی این قابلیت را داده‌اند و امکان دارد که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد این ویژگی باشیم.

امتیاز کاربران: ۴/۷۴ از ۵

روش کار برنامه همانگونه که شرح داده شد بسیار ساده است و شاید همین سادگی دلیل جذابیت بیش از حد آن در بین کاربران بوده است. استفاده کننده‌گان این افزونه، آن را برای کسانی که با سربرگ‌های زیاد سر و کار داده‌اند ضروری دانسته‌اند. برخی کاربران پا را فراتر گذاشته و ادعا کرده‌اند که این افزونه زندگی شما را تغییر خواهد داد. کاربری که از یک کامپیوتر قدیمی استفاده می‌کند، OneTab را بسیار ساده و در عین حال کارا دانسته و اذعان داشته که این برنامه کمک زیادی به او کرده است.

قابلیت هم‌رسان کردن به عنوان صفحه‌ی وب یک ویژگی کاربردی است که می‌تواند استفاده‌های مختلفی داشته باشد؛ به عنوان مثال برخی از کاربران برای ذخیره‌ی صفحاتی که تمایل به مطالعه یا مشاهده‌ی آن‌ها در آینده دارند از این قابلیت استفاده می‌کنند و برخی دیگر برای به اشتراک گذاری سربرگ‌ها؛ اینجاست که مشخص می‌شود چرا این برنامه محبوبیت بالایی بین کاربران دارد. استفاده‌ی ساده و رابط کاربردی آن می‌تواند هر کاربری را به نصب این افزونه متقاعد کند.

Clearly

در حال مطالعه‌ی مقاله‌ای روی یک صفحه‌ی وب هستید که دائم عناصر موجود در صفحه، به خصوص موارد تبلیغاتی که وب‌سایت می‌خواهد به زور در ذهنتان وارد کند، تمرکز شما بر روی متن را از بین می‌برد. راه چاره چیست؟ Clearly!

Clearly محصولی از Evernote است و همانگونه که انتظار می‌رود تعامل خوبی با آن دارد. تنها با یک کلیک، Clearly پست یا مقاله را برای خواندن مرتب و تمام عناصری را که تجربه‌ی خواندن مقاله را با مشکل مواجه می‌کند از صفحه حذف می‌نماید. به وسیله‌ی این افزونه حتی می‌توانید چند مقاله را در یک صفحه مطالعه کنید. قابلیت اتصال Clearly به Evernote برای برگزیدن و همسان‌سازی مقاله‌ها با هر کامپیوتر، تلفن همراه و تبلت، کارایی این برنامه را دو چندان کرده است. شما توسط آن می‌توانید قسمتی از متن را برجسته نمایید تا در آینده با دقت بیشتری مطالعه کنید. قسمت جالب ماجرا اینجاست که این قسمت‌ها به صورت خودکار در Evernote نیز بروز می‌شوند.

clearly format 640x464

از طریق نوار کناری در این افزونه می‌توانید بنا به سلیقه‌ی خود، ترجیحات را تغییر دهید.

این افزونه قابلیت پیکربندی مناسبی را دارد. می‌توانید حالت‌های مختلف برای نمایش متن را انتخاب کنید و از میانبرهای شخصی برای دسترسی سریع و بالا بردن بازده کمک بگیرید.

این افزونه با زبان فارسی و نوشته‌های راست به چپ به خوبی کار می‌کند. اگر با CSS آشنا باشید، می‌توانید حتی آن را مطابق با نیازهای خود شخصی‌سازی کنید. انتخاب اندازه و نوع فونت، رنگ پس زمینه و نوشته‌ها به شما تحمیل نمی‌شود و از طریق برگ تنظیمات، تمام موارد بالا به علاوه‌ی گزینه‌های اضافه‌تر را می‌توانید بنا به ترجیحات خود تغییر دهید. این برنامه یک تجربه‌ی دل‌نشین از مطالعه‌ی مقاله‌ها در سطح وب را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

صفحه‌ی تنظیمات این اکستنشن شما را قادر می‌سازد تا بنا به نیاز خود تغییراتی در نوع و اندازه‌ی فونت و موارد دیگر اعمال کنید.

امتیاز کاربران: ۴/۶۳ از ۵

برخی کاربران از مشکلات مربوط به CSS گله داشته‌اند و عنوان کرده‌اند که این افزونه تجربه‌ی خوبی را برای آن‌ها رقم نزده است. کاربری آن را مناسب چشمان ضعیف و خسته‌ای که دائم تحت‌تأثیر عناصر به درد نخور وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرد دانسته است. چند کاربر نیز به خاطر اجبار برنامه برای ورود به حساب Evernote امتیاز بسیار پایینی به افزونه داده‌اند.

کاربری از سنگین و کند بودن برنامه گله‌مند بوده، در حالی که این مورد در تجربه‌ی شخصی ما به هیچ وجه مشاهده نشد. اکثر کاربران این افزونه را توصیه کرده‌اند و با وجود گله‌مندی‌هایی که از برنامه وجود دارد امتیاز بالایی به آن داده‌اند. در هر صورت ممکن است با توجه به سیستمی که قرار است این برنامه بر روی آن نصب شود بازده و نوع عملکرد افزونه متفاوت باشد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده