با افزونه Dmail ایمیل ارسال شده‌ی خود را حتی پس از گذشت زمان طولانی از بین ببرید

با افزونه Dmail ایمیل ارسال شده‌ی خود را حتی پس از گذشت زمان طولانی از بین ببرید

در ماه‌های گذشته گوگل با معرفی گزینه‌ی Undo Send این اجازه را به کاربران جیمیل داد که ۳۰ ثانیه پس از ارسال ایمیلی که به اشتباه ارسال کرده بودند، ارسال آن را متوقف کنند. اما اگر ۳۰ ثانیه زمانی کافی برای شما نیست، Dmail به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

دیمیل که در واقع افزونه‌ای برای مرورگر کروم گوگل است که به شما اجازه می‌دهد تا ایمیل ارسال شده را در هر زمانی که می‌خواهید از بین ببرید. به علاوه می‌توانید زمان پیش‌فرض برای از بین رفتن خودکار ایمیل تعیین کنید تا برای مثال ایمیل شما پس از یک ساعت، یک روز و یا یک هفته به صورت خودکار از بین برود.

شاید مهم‌ترین ویژگی دیمیل این باشد که نیازی به نصب آن در کامپیوتر دریافت کننده‌ی ایمیل نیست. این افزونه در واقع ایمیل را پاک نمی‌کند؛ بلکه آن را بنا بر درخواست شما رمزگذاری کرده و یا رمز آن را خنثی می‌کند. کاربرانی که یک دیمیل دریافت می‌کنند اگر این افزونه را نصب شده نداشته باشند، دکمه‌ای با نام «View Message» در آن وجود دارد که در تب جدید ایمیل را باز می‌کند و اگر افزونه‌ی دیمیل را نصب شده داشته باشند می‌توانند در بخش ایمیل‌های خود دیمیل را مشاهده کنند. پس از آن که فرد فرستنده اجازه‌ی دسترسی به دیمیل را محدود می‌کند، دریافت کننده‌ی ایمیل با این پیام از آن مطلع می‌شود: « این پیام از بین رفته و در دسترس نیست»

زمانی که یک کاربر ایمیلی را با سرویس دیمیل ارسال می‌کند در واقع آن را به صورت محلی با الگوریتم ۲۵۶ بیتی استاندارد رمزگذاری می‌کند. اریک کوهن از توسعه‌دهندگان این افزونه می‌گوید:

یک کپی رمزنگاری شده به پایگاه داده‌ای تحت کنترل دیمیل ارسال می‌شود. سپس دریافت کننده‌ی ایمیل در واقع آدرس محل ایمیل را بر روی سرورهای دیمیل به همراه رمز عبور آن دریافت می‌کند. هیچ یک از سرورهای دیمیل  یا جیمیل نه رمز عبور و نه محتوای پیام را دریافت نمی‌کنند و فقط فرستنده و گیرنده‌ی ایمیل می‌توانند محتوای آن را بخوانند.

2015 08 12 000406 1600x1200

این روش بسیار کاربردی است؛ اما باید توجه کرد که با پاک کردن ایمیل از راه دور تفاوت دارد. به این معنا که دیمیل از لحاظ معیارهای امنیتی به نظر می‌رسد بهتر از لغو ارسال یا Undo Send عمل خواهد کرد. البته اگر پس از گذشت دقایقی از ارسال ایمیل، آن را از دسترس خارج کنید شاید نیاز داشته باشید تا به فرد دریافت کننده دلیل این کار را شرح دهید؛ چرا که او از طریق پیامی از این عمل شما مطلع خواهد شد.

با این همه دیمیل روشی بسیار خوب و ایده‌ای بی‌نظیر است و گروه توسعه‌دهندگانی که بر روی آن کار می‌کنند قصد گسترش این افزونه را دارند. این گروه در نظر دارند تا پایان سال میلادی حاضر، این سرویس را برای iOS و اندروید نیز ارائه دهند و امکان از بین بردن فایل پیوست در ایمیل‌ها را نیز فراهم کنند. به علاوه آن‌ها می خواهند برنامه را رایگان عرضه کنند و برای کاربران پراستفاده و صاحبان کسب و کار سرویس‌های پرداختی در نظر بگیرند.

شما نیز می‌توانید از این لینک افزونه را برای مرورگر کروم خود دریافت کنید و پس از استفاده از آن نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید