سیر تکاملی شگفت انگیز خودروهای الکتریکی در ۱۰۰ سال اخیر

سیر تکاملی شگفت انگیز خودروهای الکتریکی در ۱۰۰ سال اخیر

بازار خودروهای الکتریکی هر سال گرم تر می‌شود. اما در واقع این خودروها تاریخ گسترده‌ای در آمریکا دارند و حتی در بازه‌ای از زمان، غالب خودروهای بازار آمریکا خودروهای الکتریکی بوده‌اند. در ادامه با هم به تاریخچه‌ی این خودروها می‌پردازیم.

به نظر می‌رسد پتانسیل رشد خودروهای الکتریکی حالا بیش از هر زمان دیگری است. خودروسازان سنتی نظیر جنرال موتورز، فولکس واگن و دایملر و برخی دیگر از شرکت‌های قدیمی خودروساز در دنیا سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه‌ی خودروهای الکتریکی انجام داده‌اند. تسلا هم که شرکت به نسبت جدیدتری محسوب می‌شود تمام تجارت خودروسازی خود را به خودروهای مجهز به باتری‌های الکتریکی اختصاص داده است.

اما خودروهای الکتریکی چیز جدیدی محسوب نمی‌شوند. در واقع این خودروها تاریخ گسترده‌ای در آمریکا دارند وحتی در بازه‌ای از زمان غالب خودروهای بازار آمریکا خودروهای الکتریکی بوده‌اند. در ادامه با هم به سیر تکاملی خودروهای الکتریکی می‌پردازیم.

اولین خودروهای الکتریکی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم تولید شدند

 the electric cars early 1900s ba27c

طی سال‌های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۰ خودروهای الکتریکی فروش بیشتری نسبت به سایر خودروها داشتند. در واقع ۲۸ درصد از ۴۱۹۲ خودرویی که در سال ۱۹۰۰ در آمریکا تولید شدند، الکتریکی بودند و ارزش خودروهای الکتریکی فروخته شده بیش از مجموع ارزش فروش خودروهای بنزینی و بخار در آن سال بود. در تصویر بالا توماس ادیسون را در کنار یک خودروی الکتریکی در سال ۱۹۱۳ مشاهده می‌کنید. 

در اوایل قرن بیستم خودروهای الکتریکی برتری‌های کلیدی نسبت به خودروهای بنزینی و موتور بخار داشتند

they even had key advantages over gasoline and steam powered cars in the early 1900s 11ea9

این خودروها سروصدا، بو یا لرزش خودروهای بنزینی و موتور بخار را نداشتند؛ همچنین عملکرد آنها نیز برای راننده ساده‌تر بود. خودروهای بنزینی برای روشن شدن نیاز به هندل داشتند و از طرفی در هنگام حرکت نیاز به تعویض دنده وجود داشت که البته کار دشواری در آن زمان بود. 

از سوی دیگر خودروهای مجهز به موتور بخار نیازی به تعویض دنده نداشتند؛ ولی روشن شدن آن‌ها به مقداری زمان نیاز داشت. همچنین مسافتی که طی می‌کردند به اندازه خودروهای الکتریکی نبود. 

در سال ۱۹۳۵ خودروهای الکتریکی دیگر چندان متداول نبودند

but by 1935 93cfc

اوج موفقیت خودروهای الکتریکی در سال ۱۹۱۲ بود و این خودروها در دهه بیست میلادی باز هم شاهد موفقیت‌هایی بودند؛ ولی در این زمان بود که تولید انبوه موتورهای احتراقی توسط هنری فورد سبب شد که خودروهای گاز سوز به مراتب ارزان‌تر از خودروهای الکتریکی باشند. برای مثال در سال ۱۹۱۲ قیمت یک خودروی الکتریکی roadster حدود ۱۷۵۰ دلار بود؛ در حالی که خودروهای بنزینی با قیمت ۶۵۰ دلار به فروش می رفتند.

از سوی دیگر نسل بعدی خودروهای بنزینی دارای برخی بهبود‌هایی بودند برای مثال استارتر الکتریکی که روشن کردن ماشین را به مراتب ساده‌تر می‌کند. این روند به طوری پیش رفت که در سال ۱۹۳۵ خودروهای الکتریکی به نوعی کمیاب شده بودند. 

در دهه شصت و هفتاد میلادی توجه‌ها دوباره به سمت خودروهای الکتریکی جلب شد

it wasnt until the 1960s and 1970s when interest in electric cars began to grow again 77706

درست مثل امروز، در آن سال‌ها هم نگرانی از افزایش میزان آلودگی هوا یکی از دلایل مهم توجه دوباره به خودروهای الکتریکی بود. در سال ۱۹۷۰، ماده قانونی هوای پاک اعلام شد که از ایالت‌های آمریکا می‌خواست که میزان کیفیت هوای خود را کنترل کنند و تا زمان مشخصی استانداردهای لازم در این زمینه را اخذ کنند. تحریم نفت اوپک در سال ۱۹۷۳ که منجر به افزایش شدید قیمت بنزین شد هم دلیل دیگری برای پیدا کردن جایگزین مناسبی برای خودروهای بنزینی بود. 

در نهایت در سال ۱۹۷۶ کنگره‌ی آمریکا وارد عمل شد و قانون تحقیق، توسعه و ارائه‌ی خودروهای الکتریکی و هیبریدی را تصویب کرد. به سبب این موضوع دپارتمان انرژی کنگره‌ی آمریکا مامور شد تا از تحقیق و توسعه در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی و هیبریدی حمایت کند. 

در دهه‌ی ۷۰ میلادی یکی از دو شرکت پیشتاز خودروهای الکتریکی، Sebring-Vanguard بود

two companies became leaders in electric car production during the 1970s the first was sebring vanguard which produced over 2000 citicars faa02

شرکت Sebring-Vanguard حدود ۲۰۰۰ خودروی CitiCars را در آن زمان تولید کرد. حداکثر سرعت این خودروها ۴۴ مایل در ساعت بود و مسافتی حدود ۵۰ تا ۶۰ مایل را طی می‌کرد. Citicar و نسخه‌های مختلف آن تا سال ۲۰۱۱ عنوان پرفروش‌ترین خودروهای الکتریکی آمریکا را در اختیار داشتند تا این که در این سال Roadster‌ تسلا موفق شد این جایگاه را از آن خود کند. 

شرکت پیشتاز دیگر در دهه‌ی ۷۰ میلادی Elcar Corporation بود

the other company that rose to prominence was elcar corporation a54b9

الکار دارای ماکزیمم سرعت ۴۵ مایل در ساعت بود و مسافت ۶۰ مایل را با یک بار شارژ طی می‌کرد. قیمت این خودرو ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار بود. 

بی ام و خودروی الکتریکی خود را در سال ۱۹۷۲ معرفی کرد

electric cars werent just a us phenomenon though automakers around the world began investing more in the technology bmw even debuted its first electric car at the 1972 summer olympics aea96

ظهور خودروهای الکتریکی فقط مختص آمریکا نبود و در سال ۱۹۷۲ در جریان المپیک تابستانی، بی ام و اولین خودروی الکتریکی خود را معرفی کرد. خودروی 1602E بی ام و مجهز به موتور الکتریکی ۴۲ اسب بخاری بود و سرعت بیشینه آن به ۶۲ مایل در ساعت می‌رسید. این خودرو با هر بار شارژ تا ۳۷ مایل را می‌پیمود. 

اگرچه برگزار کنندگان المپیک مونیخ از این خودرو طی برگزاری این رقابت‌ها استفاده کردند، ولی خودروی الکتریکی بی ام و هرگز به مرحله تولید نرسید. 

خودروهای الکتریکی دیگری هم در دهه‌ی هفتاد میلادی معرفی شدند، ولی فروش چندانی نداشتند

many more electric cars debuted in the 1970s but not many sold 1c30b

محدودیت‌های موجود در طراحی، سرعت و مقدار مسافتی که خودروهای الکتریکی طی می‌کردند باعث شدند تا خودروهای الکتریکی از تولید انبوه باز بمانند و به این ترتیب از محبوبیت این خودروها در دهه‌ی ۸۰ میلادی کاسته شد. 

در دهه‌ی ۱۹۹۰ قوانین گازهای گلخانه‌ای باز هم خودروسازان را به سمت خودروهای الکتریکی سوق داد

but by 1990s emissions regulations once again pushed automakers to revisit electric vehicles d2af3

اصلاحیه‌ی قانون هوای پاک سال ۱۹۹۰ و قانون رویه‌ی انرژی سبب شد تا باز هم سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی رونق بگیرد. از سوی دیگر هیئت منابع هوایی کالیفرنیا قانونی را به تصویب رساند که طی آن خودروسازان مجبور بودند خودروهایی که انتشار گازهای آلاینده ندارند، بسازند تا از طریق آن بتوانند مجوز فروش خودروهایشان در این ایالت را بدست آورند. 

یکی از محبوب‌ترین خودرهای الکتریکی در این ایام EV1 جنرال موتورز بود

one of the most popular electric cars during this period became general motors ev 1 d025e

با آغاز سال ۱۹۹۶، جنرال موتورز ۱۱۱۷ خودروی EV1‌ تولید کرد. این خودرو فقط در دسترس مردم ساکن در کالیفرنیا، آریزونا و جورجیای آمریکا بود و البته قابل خریداری هم نبود و فقط کرایه داده می‌شد. 

این خودرو مسافت ۱۰۰ مایل را با یک بار شارژ می‌پیمود و تنها در ۷ ثانیه از سرعت صفر به ۶۰ مایل در ساعت می‌رسید. اگرچه واکنش مردم به این خودرو کاملا مثبت بود، با این حال تجارت سودآوری برای جنرال موتورز محسوب نمی‌شد؛ از این رو این شرکت تصمیم گرفت تا تمامی این خودروها را  جمع‌آوری کند. این شرکت در نهایت همه این خودروها را نابود کرد و فقط ۴۰ دستگاه را برای اهدا به موزه‌ها و سایر سازمان‌ها سالم باقی گذاشت. 

ظهور خودروی پریوس تویوتا بار دیگر توجه‌ها را به خودروهای با مصرف بهینه جلب کرد

the rise of the toyota prius also helped grow interest in fuel efficient cars a8f15

پریوس ابتدا در سال ۱۹۹۷ در ژاپن تولید شد و بعدها در سال ۲۰۰۰ بطور جهانی عرضه شد. این خودرو یکی از اولین خودروهای هیبریدی الکتریکی بود که خیلی زود تبدیل به یک مدل برجسته شد. در سال اول از عرضه‌ی جهانی پریوس، تویوتا موفق به فروش ۵۰,۰۰۰ خودروی پریوس شد. شاید جالب باشد که بدانید تا ماه جولای سال ۲۰۱۵، تویوتا ۶ میلیون خودروی هیبریدی فروخته است که ۵ میلیون آن پریوس بوده‌اند. 

در سال ۲۰۰۶ برنامه‌های تسلا برای خودرویی که با یک بار شارژ باتری بیش از ۲۰۰ مایل را طی می‌کرد مجددا توجه‌ همه را به خود جلب کرد

and in 2006 news of teslas plans for a battery powered car with a range of 200 miles per charge helped raise the profile of electric vehicles fe1d1

 در سال ۲۰۱۱ تسلا مدل Roadster خود را هم به بازار عرضه کرد. در شرایطی که این مدل مسافت بیش از ۲۴۰ مایل را تنها با یک بار شارژ طی می‌کرد، قیمتی معادل ۱۰۰ هزار دلار داشت. 

 در سال ۲۰۱۰ نیسان مدل تمام الکتریکی Leaf را در آمریکا عرضه کرد

in 2010 nissan begin delivering its all electric leaf in the us 2bbec

 مدل لیف نیسان با یک بار شارژ بیش از ۱۰۰ مایل مسافت را طی می کند و البته قیمت به مراتب به صرفه‌تری هم دارد. برای داشتن این خودرو باید ۳۰ هزار دلار بپردازید. این خودرو در حال حاضر پر فروش‌ترین خودروی الکتریکی است که در دنیا به فروش می‌رسد و قابلیت حضور در آزاد راه‌ها را هم دارد. تا دسامبر سال ۲۰۱۵ نیسان بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه از این خودرو را به فروش رسانده بود که بیش از ۸۸ هزار دستگاه از بین این تعداد در آمریکا فروخته شده بود. 

تسلا برنامه‌های بزرگی برای تولید انبوه خودروی Model 3 خود تا سال ۲۰۱۷ دارد

looking forward tesla has big plans to produce its first mass market car called the model 3 by 2017 2dbca

با وجود این که تا اینجا تسلا تمرکز خود را روی خودروهای لوکس و پیشرفته گذاشته است، ولی انتظار می‌رود تا اولین خودروی الکتریکی مقرون به صرفه‌ی خود را نیز در سال ۲۰۱۷ تولید کند. 

جنرال موتورز و فولکس واگن هم سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه خواهند کرد

in response traditional automakers like general motors and volkswagen are ramping up investment in the space 71a47

طی سال‌های آتی خودروهای الکتریکی بیشتری را در خیابان‌ها خواهیم دید که ساخت شرکت‌های با سابقه خودروسازی دنیا هستند. جنرال موتورز در نظر دارد تا مدل Chevy Bolt‌ را تا آخر سال ۲۰۱۶ به تولید برساند. این خودرو با یک بار شارژ تا ۲۰۰ مایل را می‌پیماید و البته باتری آن تنها در ۴۵ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود. 

همچنین انتظار می‌رود این خودرو با قیمت ۳۰,۰۰۰ هزار دلار به بازار عرضه شود که در این صورت رقیب مستقیم مدل ۳ تسلا خواهد بود. 

استارت‌آپ جدید خودرو یعنی Faraday Future به دنبال تسلا درصدد تولید طیف وسیعی از خودروهای الکتریکی است

a new car start up called faraday future is taking after tesla and is planning on building a long range electric car 78989

فارادی فیوچر هنوز در حالت استیلث یا پنهان‌کاری است و ادعا کرده که تا سال ۲۰۲۰ شاهد حضور خودروهایش در جاده‌ها خواهیم بود. این شرکت هنوز از مسافتی که خودروهایش با یک بار شارژ می‌توانند بپیمایند صحبتی نکرده است، ولی نیک سیمپسون- مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت اعلام کرده است که باتری های مورد استفاده در خودروهای این شرکت از باتری های تسلا بزرگتر خواهند بود. این موضوع می‌تواند نوید خودروهایی با رنج مسافتی بیش از ۲۵۰ مایل را بدهد. فارادی فیوچر در جریان نمایشگاه CES 2016  از مدل مفهومی خودروی الکتریکی ۱۰۰۰ اسب بخاری خود رونمایی کرد.

نظر شما در مورد آینده خودروهای الکتریکی چیست؟ 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده