لزوم ۲ نرخی شدن بنزین در سال آینده

سه‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
بر اساس آمارها ۷۰% رانندگان، کمتر از ۸۰ لیتر در ماه مصرف دارند. پس می‌توان برای آن‌ها بنزین لیتری ۱۰۰۰ تومان در نظر گرفت و قیمت بنزین مصرفی بالای ۸۰ لیتر را معادل بنزین آزاد و در حدود ۲۰۰۰ تومان تعیین کرد.
تبلیغات

اخیرا لایحه بودجه سال ۹۷ از طرف دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و این لایحه در حال بررسی توسط نمایندگان مجلس است. در تبصره ۱۸ لایحه اشاره شده است که دولت قصد دارد با افزایش حامل‌های انرژی، میزان درآمد خود را به ۱۷,۴۰۰ میلیارد تومان افزایش دهد. هرچند در این تبصره به‌صراحت نامی از حامل‌های انرژی که قرار است گران شود، برده نشده است؛ اما با توجه به صحبت‌های مسئولان به نظر می‌­رسد که یکی از حامل­‌های انرژی که مشمول این افزایش قیمت خواهد شد، بنزین است و قیمت احتمالی آن ۱۵۰۰ تومان خواهد بود.

در همین راستا و با توجه به تجربه دو سال اخیر، به نظر می­‌رسد که نظام تک ­نرخی بنزین مورد توجه دولت است و در نتیجه همه مصرف­‌کنندگان بنزین با افزایش قیمت یکسانی مواجه خواهند شد. با در نظر رفتن شیوه تک­ نرخی بنزین به قیمت ۱۵۰۰ تومان، به همه مردم فشار اقتصادی وارد خواهد شد و در نتیجه میزان نارضایتی عمومی از دولت نیز افزایش خواهد یافت؛ اما اگر دولت نظام دونرخی را برای افزایش قیمت بنزین اجرا کند، عموم مردم از افزایش قیمت بنزین مصون می‌مانند و در نتیجه نارضایتی عمومی از دولت نیز متعاقبا کاسته می‌­شود.

بر اساس آخرین اطلاعات سامانۀ هوشمند سوخت، حدود ۷۰% مصرف‌کنندگان به میزان کمتر از ۸۰ لیتر در ماه بنزین مصرف می‌کنند. در این صورت می­‌توان میزان بنزین یارانه‌­ای را ۸۰ لیتر در ماه و به قیمت ۱۰۰۰ تومان در نظر گرفت و قیمت بنزین بالای ۸۰ لیتر را برابر بنزین آزاد یعنی در حدود ۲۰۰۰ تومان تعیین کرد.

اما در رابطه با برق و گاز دولت این اجازه را دارد تا قیمت این حامل‌های انرژی را با توجه به تبصره ۱۴ که مربوط به قانون هدفمندی یارانه‌­ها است، افزایش دهد.

سوخت سبز

بررسی روند افزایش قیمت برق طی سال‌های اخیر نشان می­‌دهد که وزارت نیرو طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ سه مرتبه تعرفه­‌های برق را به میزان ۲۴% ، ۱۰% و ۱۰% در بخش خانگی افزایش داد؛ اما در هر سه مرتبه، هیچ تفاوتی بین مشترکان کم‌­مصرف و پرمصرف قائل نشد. این امر در حالی است که با توجه به نظام‌­های تعرفه‌­گذاری دنیا و در راستای اصلاح الگوی مصرف، باید بین مشترکان کم­‌مصرف و پرمصرف تفاوت قائل شد. در همین راستا ضروری است که در صورت تصمیم دولت برای افزایش قیمت برق سال آتی، قیمت برق مشترکان کم­‌مصرف ثابت بماند و تنها قیمت برق مشترکان پرمصرف افزایش یابد. با توجه به یارانه­‌ای بودن برق بخش خانگی، این امر نیز عادلانه‌­تر شدن توزیع یارانه برق بین مشترکان را تسریع خواهد کرد.

در رابطه با گاز خانگی نیز روندی مشابه برق وجود دارد و سیاست‌های قیمت­‌گذاری بر پایه حمایت از مشترکان کم­‌مصرف نیست؛ بنابراین احتمالا در صورت افزایش قیمت گاز، همه مشترکان با یک درصد مشمول افزایش قیمت قرار خواهند گرفت.

در مجموع، ضروری است که در صورت افزایش قیمت بنزین، برق و گاز خانگی، دولت از مشترکان کم‌­مصرف حمایت کند و قیمت حامل‌های انرژی این مشترکان را افزایش ندهد. ثابت نگه‌­داشتن قیمت انرژی مشترکان کم­‌مصرف و تمرکز بر افزایش قیمت انرژی مشترکان پرمصرف علاوه بر کنترل روند مصرف انرژی در کشور، اهداف برنامه ششم توسعه اقتصادی را نیز سریع‌تر محقق خواهد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات