موتوراد از قدرتمندترین پیشرانه باکسر بی ام و رونمایی کرد

سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
بی‌ام‌و از جدیدترین، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین پیشرانه‌ی باکسر برای موتورسیکلت با حجم  ۱،۸۰۲ سی‌سی و قدرت ۹۱ اسب‌بخار رونمایی کرد.

دپارتمان بی‌ام‌و موتورراد (BMW Motorrad) از جدیدترین پیشرانه‌ی باکسر برای موتورسیکلت‌های خود رونمایی کرد. با نگاهی اجمالی به این پیشرانه می‌توان دریافت که قطعا ارزش صبر کردن را داشت. سرانجام آلمانی‌ها آخرین ساخته‌ی خود برای دنیای موتورسیکلت‌ها را معرفی کردند. فقط ظاهر این پیشرانه عالی به‌نظر نمی‌رسد، بلکه دارای مشخصات عملکردی بسیار شگفت‌انگیزی نیز هست. باکسر بزرگ (Big Boxer)، همان‌طور که بی‌ام‌و موتورراد از آن یاد می‌کند، اکنون به‌طور کامل در دسترس است و نگاه کردن به تصاویر اولیه‌ی آن باعث می‌شود که به یاد مجموعه‌ فیلم‌های جنگ ستارگان بیفتیم.

اولین باری که بی‌ام‌و به‌طور اجمالی از پیشرانه‌ی جدید باکسر رونمایی کرد، اوایل امسال در رویداد کونکورسو دلگانزا ویلا دسته (Concorso d’Elganza Villa d’Este) در موتورسیکلت مفهومی R 18 بود. سپس، از همان پیشرانه در دو موتورسیکلت دست‌ساز سفارشی استفاده شد که هر دو در نوع خود بی‌نظیر هستند.

حالا ببینیم چه چیزی در زیر این سازه‌ی فلزی پنهان می‌شود. طبق گفته مسئولان بی‌ام‌و، این پیشرانه‌ی باکسر ۲ سیلندر با حجم دقیق ۱،۸۰۲ سی‌سی، درواقع دارای بیشترین میزان حجم در میان تمام پیشرانه‌های موتورسیکلت این برند است.

چنین حجم چشمگیری باعث شد تا باواریایی‌ها نیز آن را به‌عنوان قدرتمندترین پیشرانه‌‌ی تولیدی قرارگرفته روی موتورسیکلت معرفی کنند؛ پیشرانه‌ای که ۹۱ اسب‌بخار قدرت و ۱۵۸ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. پیشرانه به گونه‌ای ساخته شده است که می‌تواند با جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی کلاچ خشک تک دیسک کار کند، بنابراین باید انتظار داشته باشیم که از چنین ترکیبی روی مدل‌های تولیدی استفاده شود. تاکنون جدیدترین پیشرانه‌ی باکسر را روی دو موتورسیکلت سفارشی Departed و American Revival Cycles Revival Birdcage دیده‌ایم. 

دو موتورسیکلت سفارشی یادشده هنوز برای آزمایش رانندگی در دسترس نیستند، بنابراین باید کمی بیشتر صبر کنیم تا بتوانیم موتورسیکلت جدید بی‌ام‌و موتورراد R18 را با پیشرانه‌ی باکسر جدید مشاهده کنیم. بی‌ام‌و موتورراد تأیید نکرده است که این پیشرانه چه زمانی وارد مرحله‌ی تولید انبوه می‌شود یا اینکه چه موتورسیکلتی برای اولین‌بار از آن استفاده می‌کند؛ اما به‌نظر می‌رسد که این اتفاق، چندان دور نباشد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود