نسل جدید مرسدس بنز آکتروس رونمایی شد

جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
مرسدس بنز تراکس از نسل جدید کشنده‌های آکتروس رونمایی کرد،که با قابلیت‌های ایمنی پیشرفته مانند استفاده از دوربین به جای آینه جانبی ارائه می‌شود.

شرکت مرسدس بنز تراکس (Mercedes-Benz Trucks) که یکی از پیشروان جهانی در بازار کامیون‌های سنگین و خودروهای تجاری به شمار می‌رود، از نسل جدید کامیون مرسدس آکتروس (Mercedes Actros) رونمایی کرد. آکتروس که به عنوان یکی از ایمن‌ترین، کارآمدترین و بهترین کامیون‌های تولیدی جهان از نظر اتصال به تریلر شناخته می‌شود، نمایش آنلاین خود را دیروز (۱۵ شهریور) پشت سر گذاشت و طی روزهای آینده در نمایشگاه IAA در هانوفر آلمان در معرض دید عموم گذاشته خواهد شد.

در صورتی که راننده حرفه‌ای کامیون نباشید، نمی‌توانید تغییرات قابل توجه طراحی در نسل جدید این خودرو مرسدس بنز نسبت به مدل کنونی مشاهده کنید. اما حتی با چشم غیر حرفه‌ای نیز مشخص خواهد شد که آینه‌های بزرگ جانبی که در نسل کنونی کامیون مرسدس بنز آکتروس حضور داشتند، در حال حاضر جای خود را به دوربین‌های کوچک داده‌اند. خودروساز آلمانی این سیستم را به عنوان یکی از پیشرفت‌های چشم‌گیر در زمینه آیرودینامیک، ایمنی و فرمان‌پذیری (هندلینگ) کامیون آکتروس توصیف می‌کند. این سیستم با استفاده از دو دوربین نصب شده در خارج اتاق، اطلاعات را در دو صفحه نمایش ۱۵ اینچی (با رزولوشن ۷۲۰x۱۹۲۰ پیکسل) متصل به جلوی کابین نمایش می‌دهد. 

این سیستم که میرورکم (MirrorCam) نامیده می‌شود، علاوه بر داشتن فواید متنوع برای رانندگی ایمن و پیشرفته، در هنگام استراحت نیز به کمک راننده می‌آید؛ راننده کامیون مرسدس آکتروس هنگام استراحت می‌تواند با لمس یک دکمه نزدیک به تخت، فضای اطراف کامیون را بررسی کند. چنین قابلیتی حتی در زمانی که کامیون خاموش است نیز کار می‌کند. نقاط اتصال از پیش تعیین شده در ساختار درب کامیون برای آینه‌های معمولی، به عنوان حالت استاندارد وجود دارند.

یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم نسل جدید کامیون مرسدس آکتروس نسبت به نسل گذشته، رابط کاربری انسان و ماشین است که به طور کامل تجدید نظر شده است. این رابط کاربری در حال حاضر دارای دو صفحه نمایش تعاملی و مشابه طرح آخرین خودروهای مرسدس بنز است، که تمام اطلاعات پایه مربوطه را به راننده ارائه می‌دهد و فرآیندهای ایمنی و دستیار سیستم را بصری می‌کند.

نسل جدید کامیون مرسدس آکتروس دارای آخرین نسل دستیار رانندگی فعال (Active Drive Assist) است که از سیستم کنترل کروز انطباقی سازگار با عملکردعای توقف، رانندگی و دستیار نگهداری مسیر حرکت بهره می‌برد. این سیستم همچنین امکان رانندگی خودکار را نیز برای راننده فراهم می‌کند. سایر قابلیت‌های جدید در مقایسه با نسل قبلی کامیون آکتروس، شامل کنترل عرضی فعال و ترکیبی از کنترل طولی و جانبی در تمام محدوده‌های سرعت می‌شود.

مرسدس بنز تراکس همچنین مفتخر است اعلام کند که نسل جدید کامیون آکتروس تا ۵ درصد بیش‌تر در جاده‌های عمومی بهره‌وری دارد و در بزرگراه‌ها نیز تا ۳ درصد افزایش بهره‌وری اقتصادی خواهد داشت. احتمالاً این مزایا عمدتاً به علت کاهش مقاومت هوا و بکارگیری نسبت جدید مصرف سوخت محور عقب است.

مطالب مشابه

نظرات