جگوار I-Pace SVR، پرشتاب‌ترین خودروی دنیا خواهد بود

 جگوار I-Pace SVR، پرشتاب‌ترین خودروی دنیا خواهد بود

جگوار ادعا می‌کند که شاسی‌بلند الکتریکی جگوار I-Pace SVR قادر است در زمان ۱.۸ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد، اما شتاب‌گیری آن محدود خواهد شد.

از زمان اولین نمایش شاسی‌بلند الکتریکی جگوار I-Pace، شایعاتی در مورد عملکرد بسیار عالی آن در سرعت و شتاب‌گیری منتشر شده است. پیش از این نیز بخش عملیاتی خودروهای ویژه جگوار (SVO)، تمایل خود را برای ساخت خودروی جگوار I-Pace SVR نشان داد؛ اما اکنون مصاحبه جدید، اعتبار بیش‌تری به شایعات در مورد امکان ساخت نسخه تولیدی می‌دهد. اوایل سال جاری نیز جگوار از نسخه‌ی SVR شاسی‌بلند F-Pace رونمایی کرد که دارای قدرت ۵۵۰ اسب بخاری و قیمتی در حدود ۸۰ هزار دلار است. این نسخه تقویت شده در نمایشگاه خودروی نیویورک امسال رونمایی شد و بهره‌گیری از ظاهر اسپرت، از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. 

2019 Jaguar I-Pace / شاسی‌بلند جگوار I-Pace مدل 2019

هانو کِرنر، رئیس بخش برنامه‌ریزی تولید جگوار در مصاحبه‌ای با نشریه بریتانیایی اتوکار معتقد است که از لحاظ تئوری، مدلی از خودروی جگوار I-Pace SVR می‌تواند در خط تولید حضور داشته باشد. اما مشکلی نیز در این راه وجود دارد؛ شرکت جگوار نگران است که اگر مدل تولیدی وارد بازار شود، می‌تواند برای مصرف‌کنندگان متوسط نیز بسیار قدرتمند باشد. به عقیده کرنر، خودروی الکتریکی جگوار I-Pace SVR آن‌قدر توانایی دارد که می‌تواند در زمان کمتر از ۲ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد. 

2019 Jaguar I-Pace / شاسی‌بلند جگوار I-Pace مدل 2019

کرنر گفت:

بله، ما می‌توانیم این خودروی الکتریکی را با زمان ۰ تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت ۱.۸ ثانیه داشته باشیم. چنین سرعتی، نشان از عملکرد بسیار بالای خودروی برقی جگوار I-Pace SVR دارد. این خیلی خوب است؛ اما هنگامی که یکی دو بار این کار را انجام دادید و چشم‌هایتان از حدقه بیرون آمد، ممکن است نخواهید که این کار را دوباره انجام دهید. من نگران هستم که گشتاور آنی و عملکرد سریع خودروی الکتریکی، ممکن است برای رانندگان کم‌تجربه و آموزش ندیده بسیار خطرناک باشد. به همین علت ما مجبوریم نوعی محدودیت اعمال کنیم تا کارایی خودروی برقی در بعضی مواقع محدود شود.

مدل کنونی جگوار I-Pace، در حال حاضر سریع‌تر از خودروی الکتریکی تسلا مدل X 75D است. دلیل چنین عملکردی استفاده از بسته باتری لیتیوم یون ۹۰ کیلووات ساعت است که ۳۹۴ اسب بخار قدرت و ۶۹۴ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند؛ در نتیجه خودروی برقی جگوار در زمان ۴.۵ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. به این معنا که تقریبا به اندازه خودروی برقی جدید جگوار I-Pace SVR سریع است. 

کِرنر در ادامه از عزم جدی جگوار برای تولید این خودروی برقی خبر داد:

اگرچه ممکن است جگوار نگران قدرت خروجی خودروی الکتریکی جگوار I-Pace SVR باشد، اما لزوما به این معنا نیست که این ایده از روی میز برداشته خواهد شد. ما می‌توانیم مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به هدف انتخاب کنیم، بنابراین قطعا خودرو یا خودروهای الکتریکی با عملکرد مناسب در خط تولید وجود خواهند داشت. اما در حال حاضر امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد نسخه الکتریکی جگوار I-Pace SVR باشیم. 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده