سبک طراحی هیوندای به‌زودی متحول می‌شود

سبک طراحی هیوندای به‌زودی متحول می‌شود

هیوندای به دنبال پایان سبک طراحی خسته‌کننده و میانه‌رو در خودروهای خود است و قصد دارد با مدیریت طراح سابق آئودی، بنتلی و لامبورگینی، متحول شود.

اگر به سبک طراحی خودروهای تولیدی خودروسازان نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که بسیاری از این خودروها اساسا مشابه هستند. می‌توان گفت بدون توجه به اندازه خودرو و جایگاه آن‌ها در خط تولید، همگی از الگوی مشابهی پیروی می‌کنند. این چیزی است که لوک دانکروولک، (طراح ارشد سابق برندهای بنتلی، آئودی و لامبورگینی) رئیس مرکز طراحی هیوندای، می‌گوید و امیدوار است چنین قاعده‌ای در آینده شامل برند کره‌ای نباشد. دانکروولک در گفتگو با موتورینگ از استراتژی هیوندای برای دنبال کردن نگاهی وسیع، بصری و متفاوت به فرآیند طراحی خودرو خبر داد.

دانکروولک به وب‌سایت موتورینگ گفت:

ما باید به هر مدل خودرو، شخصیت خاص خودش را بدهیم. خیلی زود است که درباره‌ی آن حرف بزنیم؛ اما در پایان سال ۲۰۱۸ یا آغاز سال آینده شاهد خودروهای جدیدی از هیوندای خواهیم بود که نشان می‌دهد که ما نیازی به تقلید از سبک‌های مشابه نداریم. در بازار داخلی کره جنوبی که خودروسازهای هیوندای و کیا برتر هستند، دیدن بسیاری از خودروهای مشابه در جاده اصلا دلچسب نیست. اگر خودروها طراحی مشابهی داشته باشند، چشم‌انداز بسیار خسته‌کننده‌ای ایجاد می‌کنند؛ ما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم.

Genesis Essentia concept / خودروی مفهومی جنسیس اسنشیا

دانکروولک از محدود بودن زبان طراحی مدل‌های جنسیس (Genesis) صحبت کرد؛ اما این محدودیت را به‌عنوان حرکت اجباری این برند تجاری لوکس و کم‌حجم ارزیابی می‌کند.

دانکروولک به موتورینگ گفت:

جنسیس نمی‌تواند حجم تولید زیادی داشته باشد؛ اما ما اعتمادبه‌نفس داریم. ما یک برند طراحی‌محور هستیم که به سلیقه خوب و توازن معتقدیم. ما جوان هستیم و نمی‌خواهیم خود را زندانی کنیم.

از نظر دانکروولک، تولید برخی طرح‌ها ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتد؛ اما باعث می‌شود مشتریان بالقوه نسبت به آن بی‌اعتنا باشند. شاید طراحی برخی خودروها در آغاز پرسروصدا باشد؛ درحالی‌که می‌توان با یک اظهار نظر تحریک‌آمیز ابتدا توجه زیادی جلب کرد؛ اما این اتفاق در آینده نتیجه عکس خواهد داد.

با توجه به خودروی مفهومی خیره‌کننده جنسیس اسنشیا (Essentia) که در نمایشگاه خودروی نیویورک نشان داده شد، دانکروولک اعتقاد دارد که این خودرو می‌تواند به‌عنوان یک نماد قدرتمند و ظریف برای برند جنسیس خدمت کند.

دانکروولک گفت:

هر برند تجاری به یک نماد نیاز دارد و من فکر می‌کنم خودروی مفهومی جنسیس اسنشیا به این هدف خدمت می‌کند.

هیوندای و جنسیس تنها خودروسازانی نیستند که در مورد تمایز گسترده بین طراحی مدل‌های خود صحبت می‌کنند. در ماه ژانویه امسال، آدریان ون هایدونک مدیر سابق بخش طراحی بی‌ام‌و، از برنامه مشابهی این شرکت برای تغییر در زبان طراحی محصولاتش خبر داد.

ون هایدونک به اتوموتیو نیوز گفت:

در آینده شما خودروهایی خواهید دید که شخصیت قوی‌تری دارند و با یک‌دیگر نیز تفاوت قابل‌ توجهی خواهند داشت.

طی سال‌های اخیر شاهد طراحی مدل‌های جدیدی از خودروهای آینده‌محور هستیم که از زبان طراحی متفاوتی الگو می‌گیرند. به نظر می‌رسد خودروسازان مطرح جهان در پی انقلاب جدیدی در زمینه طراحی هستند و این مسئله بیش‌تر به دلیل تفاوت سلیقه نسل کنونی و آینده با نسل‌های گذشته است. همانند چرخش‌هایی که در زمینه تولید خودروی الکتریکی و خودران انجام شده است، ایجاد زبان طراحی نوین می‌تواند به‌عنوان نقطه عطفی در صنعت خودرو خدمت کند.

 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده