همکاری بی ام و با دانشگاه MIT برای یخ زدایی شیشه خودرو

همکاری بی ام و با دانشگاه MIT برای یخ زدایی شیشه خودرو

غالب پروژه‌های تحقیقاتی که در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا مطرح می‌شوند به یقین گره‌ای از صنعت کشور را باز خواهند کرد. این بار دانشگاه MIT طرحی را ارایه کرده که در آن سلول‌های مخصوصی برای جذب انرژی خورشیدی و آزاد کردن آن در موقع لازم، در شیشه‌ی جلوی خودروها به کار برده می‌شوند. شرکت بی ام و تصمیم گرفته است تا از تکنولوژی جدید معرفی شده است در محصولات خود استفاده کند. با زومیت همراه باشید.

ایالات متحده همه‌ساله زمستان‌های سخت و سردی را تجربه می‌کند. اما مشتریان جدید بی‌ام‌و دیگر مشکل یخ‌زدگی شیشه‌های جلو را تجربه نخواهند کرد. به لطف همکاری مشترک دانشگاه MIT و بی‌ام‌و، در آینده‌ای نزدیک خودروهای این شرکت از موادی استفاده می‌کنند که از نور آفتاب برای تولید گرما استفاده می‌کنند. این موضوع به معنی یخ‌زدایی از سطح خودرو به سادگی هر چه تمام‌تر در طول زمستان صورت خواهد گرفت.

مواد جدید در جذب و ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی بسیار عالی عمل می‌کنند و در مواقع ضروری آن گرما را آزاد می‌کنند. دانشگاه MIT اعلام کرده است که شیشه جلوی خودرو انرژی خورشید را ذخیره می‌کند و سپس آزاد می‌کند تا یخ‌های بر روی شیشه آب شوند. بی‌ام‌و به عنوان شرکتی که خالق حس رانندگی لذت‌بخشی در خودروهایش است تمایل دارد از این تکنولوژی جدید در محصولات تولیدی خود استفاده کند.

همکاری دانشگاه MIT با بی ام و

راز ساختن این چنین موادی در ساختار مولکولی آن نهفته است که توانایی پایداری هم در حالت جذب و هم در حالت غیر جذب را دارند. در حضور نور خورشید، مولکول‌ها شارژ می‌شوند (انرژی را جذب می‌کنند) و انرژی را در مواقعی که ضروری است رها می‌کند؛ در این حالت مولکول‌ها به حالت اولیه خود باز می‌گردند (حالت غیر جذب). این فرآیند موجب تغییر ساختار از حالت جذب به غیرجذب می‌شود که منجر به تولید گرما می‌شود. در گذشته این مولکول‌ها را به عنوان سوخت‌های حرارتی خورشیدی می‌شناختند (STF) و در حالت جامد در دسترس نبودند که آن‌ها را فعال کنند تا در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. محققان MIT یک فیلم (لایه فوق العاده نازک) پلیمری نیمه شفافی ساخته‌اند که می‌تواند انقلابی در ایجاد کاربرد از انرژی خورشیدی به وجود آورد.

"این تکنولوژی یک خط مشی هیجان انگیز از برداشت انرژی و ذخیره سازی به صورت توأمان ارائه می‌کند. این رویکرد بسیار خلاقانه و متمایز است. این پروژه یکی از کاربردهای پیشرفته‌ی ذخیره‌سازی و آزاد سازی انرژی در حالت جامد مواد از هر دو نظر مهندسی و علمی است." پروفسور تد سارجنت (Ted Sargent) استاد دانشگاه تورنتو، در این خصوص بیان کرده است. رانندگان جدید بی‌ام‌و می‌توانند به زودی از شیشه با قابلیت یخ زدایی خودکار در خودروهای خود نهایت بهره را در فصل‌های سرد ببرند.

همکاری دانشگاه MIT با بی ام و

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع digitaltrends
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده