قوانین سخت‌گیرانه چین احتمالا برای هوش مصنوعی اپل دردسرساز می‌شوند

پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو اپل / Apple در میان جمعیت مردم سایه
قوانین سخت‌گیرانه‌ی چین با محوریت هوش مصنوعی، ارائه‌ی سرویس اپل اینتلجنس را با چالش مواجه می‌کنند.
تبلیغات

وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی می‌نویسد نحوه‌ی ارائه‌ی اپل اینتلجنس در کشور چین نامشخص است، چون کشور چین قوانینی سخت‌گیرانه برای هوش مصنوعی دارد.

ظاهرا ارائه‌ی سرویسی که توسعه‌اش در آمریکا انجام شده، در کشور چین غیرممکن است؛ بدین ترتیب احتمال دارد که هوش مصنوعی ابری آیفون در کشور چین از سرورهای همان کشور استفاده کند.

چین قوانین متعددی برای نحوه‌ی استفاده از هوش مصنوعی مولد در نظر گرفته است و تمامی سرویس‌های هوش مصنوعی فعال در آن کشور باید مجوز اداره‌ی فضای سایبری چین را دریافت کنند. در حال حاضر صرفا به سرویس‌های چینی مجوز فعالیت داده می‌شود.

اپل برای ارائه‌ی هوش مصنوعی در چین باید با شرکت‌های فعال در آن کشور همکاری کند. فعلا مشخص نیست Private Cloud Compute (که اپل مانور زیادی روی آن داده است) چگونه در چین فعال خواهد شد.

اپل برای ارائه‌ی آی‌کلاد در چین مجبور شد با یکی از شرکت‌های دولتی آن کشور همکاری کند و گفته می‌شود که کلیدهای رمزنگاری آی‌کلاد در چین، در اختیار همان شرکت قرار دارد. اگر اپل بخواهد رویکرد مشابهی برای Private Cloud Compute در پیش بگیرد، احتمالا با انتقادهای زیادی مواجه خواهد شد.

اپل اینتلجنس برخی از پردازش‌ها را به‌صورت محلی و بدون نیاز به اینترنت انجام می‌دهد، اما پردازش‌های سنگین‌تر وابسته به سرورهای ابری هستند؛ آن دسته از پردازش‌های سنگین در آمریکا توسط ChatGPT انجام می‌شوند و ChatGPT در چین اجازه‌ی فعالیت رسمی ندارد.

بر اساس ادعای وال‌استریت ژورنال، اپل اخیرا با شرکت‌های بایدو و علی‌بابا و استارتاپ Baichuan AI وارد مذاکره شده است تا ازطریق آن‌ها، اپل اینتلجنس را وارد چین کند. در حال حاضر هوش مصنوعی گوشی گلکسی S24 در کشور چین ازطریق شرکت بایدو ارائه می‌شود، نه گوگل.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات