پردازنده‌های سری 4000 رایزن AMD احتمالا توانایی اجرای چهار ترد به ازای هر هسته را دارد

پردازنده‌های سری 4000 رایزن AMD احتمالا توانایی اجرای چهار ترد به ازای هر هسته را دارد

پردازنده‌های نسل بعدی AMD، احتمالا به‌لطف معماری ذن ۳ خواهند توانست چهار رشته‌ی پردازشی را به ازای هر هسته اجرا کنند.

شایعه‌های جدید درمورد پردازنده‌های نسل بعد AMD از مدتی پیش آغاز شده‌اند. در همین راستا به‌تازگی رسانه‌ای مدعی شده است که نسل بعدی پردازنده‌های خانواده‌ی رایزن شرکت AMD در مقایسه با نسل فعلی، به‌لطف بهره‌مندی از مالتی‌تردینگ هم‌زمان بهبودیافته با نام SM4، توانایی بیشتری در زمینه‌ی عملکرد چندرشته‌ای (Multithreaded Performance) خواهند داشت. این اتفاق می‌تواند به‌شکلی مؤثر به پردازنده‌های مرکزی مبتنی بر معماری ذن ۳ (Zen 3) توانایی اجرای چهار رشته‌ی پردازشی را به ازای هر هسته بدهد؛ یعنی دو برابر آنچه که پردازنده‌های فعلی مبتنی بر معماری ذن و ذن ۲ از پس انجام آن بر می‌آیند.

پردازنده‌های سری رایزن ۳۰۰۰ شرکت AMD سرانجام توانستند در زمینه‌ی عملکرد تک رشته‌ای (Single-Threaded Performance) به پردازنده‌های اینتل برسند و حتی هنگام اجرای برخی بازی‌ها، عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌های این شرکت داشته باشند. از طرفی عملکرد چندرشته‌ای پردازنده‌های سری رایزن ۳۰۰۰ طی چند وقت اخیر به‌شکل درخورتوجهی تحسین‌برانگیز بوده است.

پردازنده‌های جدید خانواده‌ی رایزن ۳۰۰۰ در مقایسه با پردازنده‌های هم‌رده‌ی ساخت اینتل،‌ از هسته‌ها و رشته‌های پردازشی بیشتری بهره‌مند هستند. در ضمن پردازنده‌های سری رایزن ۴۰۰۰ که مبتنی بر معماری ذن ۳ هستند، می‌توانند به‌لطف بهبودهای درخورتوجه این معماری، حتی عملکرد بهتری نیز نسبت به رایزن ۳۰۰۰ داشته باشند و فاصله‌ی بین پردازنده‌های AMD و اینتل را بیشتر از قبل کنند. در واقع این اتفاق به‌لطف توانایی پردازنده‌های سری رایزن ۴۰۰۰ برای اجرای هم‌زمان چهار رشته به ازای هر هسته امکان‌پذیر خواهد شد.

ryzen

ذن ۳ در حقیقت نسل بعدی معماری پردازنده‌های مرکزی AMD به‌شمار می‌آید که تا ماه جاری میلادی، طراحی آن به‌طور کامل به اتمام رسیده است. این یعنی معماری یادشده هم‌اکنون مراحل اولیه‌ی تولید را به اتمام رسانده و آماده‌ی حضور در نمونه‌های آزمایشی است تا بعدا وارد تولید انبوه شود. معماری ذن ۳ در مقایسه با قبل، بهبودهای درخورتوجهی به خود دیده است. این معماری با اتکا بر نسخه‌ی بهبودیافته‌ی لیتوگرافی ۷ نانومتری شرکت TSMC با نام لیتوگرافی ۷ نانومتر پلاس ساخته شده است و از مزیت‌های مختلف آن بهره می‌گیرد. این موضوع در کنار بهبودهایی دیگر در طراحی خود معماری، باعث شده‌اند که طبق گزارش‌های اخیر، ذن ۳ بتواند در مقایسه با ذن ۲ در زمینه‌ی عملکرد کلی، ۱۰ درصد بهبود پیدا کند. افزایش اندک سرعت کلاک، یکی از موارد مهم برای دستیابی به بهبود عملکرد ۱۰ درصدی در معماری ذن ۳ بوده است. 

از طرفی اگر AMD بتواند در پردازنده‌های جدیدش از SM4 پشتیبانی کند، احتمالا شاهد بهبود عملکرد درخورتوجهی در زمینه‌ی عملکرد چندرشته‌ای پردازنده‌های مبتنی بر معماری ذن ۳ خواهیم بود. اگر SM4 واقعا به معماری ذن ۳ راه پیدا کند، AMD نخستین شرکت دنیا خواهد بود که پردازنده‌هایی با توانایی اجرای بیش از دو ترد به ازای هر هسته را تولید خواهد کرد. فناوری‌های مالتی‌تردینگ هم‌زمان AMD و هایپرتردینگ اینتل در حال حاضر توانایی اجرای دو ترد را به ازای هر هسته امکان‌پذیر می‌کنند. 


مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت پردازنده AMD در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی محصولات این شرکت با یکدیگر و CPU اینتل را در بخش محصولات زومیت مشاهده کنید. پردازنده‌های متنوعی از سری‌‌ رایزن ۳، رایزن ۵، رایزن ۷ و رایزن ۹ در کنار دیگر محصولات AMD در این بخش برای خرید و مقایسه در اختیار کاربران قرار گرفته است.

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟


منبع digitaltrends

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید