ساخت مدال‌های المپیک 2020 توکیو از لوازم الکترونیکی کهنه

با نزدیک‌ترشدن المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن، کمیته‌ی المپیک این کشور در رویدادی، طراحی مدال‌های خود را رونمایی کرد.

امروز بیست‌وچهارم ژوئیه، دقیقا یک سال قبل از مراسم افتتاحیه‌ی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مدال‌های برندگان این رویداد ورزشی رونمایی شدند. نکته‌ی درخورتوجه این است که این مدال‌ها با ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فردی طراحی و با استفاده از تلفن‌ها و لوازم الکترونیکی قدیمی ساخته شده‌اند.

طرح‌های رونمایی‌شده برای مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو با ظاهری شبیه به سنگ‌ریزه و قطری ۸.۵ سانتی‌متری، در‌ پی رقابت برای ساخت آن در کشور ژاپن انتخاب شده‌اند. همانند دوره‌های پیشین المپیک، تصویر نمایه‌ی مدال‌ها جلوه‌ای از چهره‌ی نایک (Nike)، الهه‌ی پیروزی یونان باستان، خواهد بود؛ اما برخلاف سال‌های پیش، تمامی مدال‌های طلا و نقره و برنز (در این دوره مس و روی) از قطعات اوراق‌شده‌ی تلفن‌ها و دیگر وسایل الکترونیکی اهدا‌شده ساخته خواهند‌ شد.

در سال ۲۰۱۷، کمیته‌ی برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو کمپینی با نام «مدال همه» به‌منظور ترغیب شهروندان برای اهدای لوازم الکترونیکی خود راه انداخت که قابلیت اوراق‌شدن با هدف استفاده از فلزات تشکیل‌دهنده را داشتند. مدال‌های تولید‌شده برای رقابت‌های المپیک و پاراالمپیک استفاده خواهند شد که به‌ترتیب در اوت و ژوئیه‌ی سال آینده آغاز خواهند‌ شد.

tokyo olympic medals

این مدال از میان ۴۰۰ طرح پیشنهادی دانش‌آموزان و طراحان حرفه‌ای پس از شرکت در رقابت انتخاب شده‌ است. برنده‌ی این رقابت، جونیچی کاوانیشی، استفاده از طرح پیشنهادی خود را افتخاری بزرگ دانست. او در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:

هرگز فکر نمی‌کردم طرحی که فقط به‌منظور یادبود برای این رویداد تاریخی پیشنهاد داده‌ بودم، واقعا انتخاب و استفاده شود. امیدوارم این مدال‌ها به‌عنوان بزرگ‌داشتی برای تلاش‌های قهرمانان مسابقات، بازتابی از افتخار و نمادی از دوستی‌ها باشد.

مطابق دستور‌العمل‌های کمیته‌ی جهانی المپیک، مدال‌های نقره‌ی این رویدادها حداقل باید شامل ۹۲.۵ درصد آلیاژ نقره باشند که البته در المپیک توکیو، این مدال‌ها از نقره‌ی خالص ساخته خواهند‌ شد. ناگفته نماند قسمت عمده‌ای از مدال‌های طلا نیز از نقره ساخته خواهد‌ شد؛ اما سطح هر‌یک از آن‌ها باید حداقل با ۶ گرم طلای خالص پوشیده شود. تا تابستان سال آینده، حدود پنج‌هزار مدال برای بازی‌ها تولید خواهد‌ شد. شایان ذکر است این دومین‌بار است که پایتخت ژاپن، برای میزبانی این رقابت‌ها انتخاب شده‌ است.

tokyo olympic medals

در طول کمپین «مدال همه»، از آوریل ۲۰۱۷ تا مارس سال جاری، در‌حدود ۷۹ هزار تُن تلفن (بیش از ۶ میلیون دستگاه گوشی کارکرده) و دستگاه‌های الکتریکی در ایستگاه‌های راه‌اندازی‌شده‌ی اپراتور ژاپنی NTT Docomo جمع‌آوری شد. در کل این کمپین، ۳۲ کیلوگرم طلا و ۳,۵۰۰ کیلوگرم نقره و ۲,۲۰۰ کیلوگرم روی و مس به‌دست آمد.

شایان ذکر است مدال دایره‌وار دیگری که از خاکستر ژاپنی ساخته شده، در رویداد امروز رونمایی شد که در آن، از نوارهای الهام گرفته‌شده از الگوهای سنتی ژاپن و تکنیک‌های لایه‌بندی کیمونو استفاده شده‌ است.

ریوهی میاتا، مدیر هیئت گزینش طرح مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:

متقاعد شده‌ام که تکنیک‌های قالب‌گیری فلزات در ژاپن و طراحی فوق‌العاده دست‌به‌دست هم داده‌ است تا بهترین مدال‌ها را در تمام دنیا داشته باشیم و به آن‌ها افتخار کنیم. همچنین، تعادلی زیبا بین طراحی مدال‌ها و نوارهای آن وجود دارد که باعت شده‌ است بخواهم به‌شخصه تمام تلاش خودم را برای داشتن یکی از این مدال‌ها به‌کار گیرم.

منبع cnn

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید