طرح دو فوریتی مجلس برای بهبود فضای کسب و کار و حذف مجوزها

طبق اعلام رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس، تعداد مجوزهای لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار کاهش پیدا می‌کند.

پروانه‌ مافی، رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی، در حاشیه‌ی نشست خبری بیست‌وچهارمین دوره‌ی نمایشگاه الکامپ اعلام کرد که بررسی‌های این کمیسیون در خصوص چالش‌های پیش روی کسب‌وکارها به ۱۶ چالش مشترک ختم شد که مهم‌ترین آن‌ها، تعدد مجوزهای لازم برای کسب‌وکار بود که از نظر مافی، یکی از مهم‌ترین عوامل در بی‌انگیزگی کارآفرینان محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس می‌گوید، براساس بررسی‌ها، راه‌اندازی برخی از کسب‌وکارها مستلزم کسب ۱۴۰ مجوز است؛ اما ظاهرا این تعداد اکنون به ۳۰ مجوز کاهش یافته و به‌گفته‌ی مافی تا پایان سال جاری به کمتر از ۱۰ مجوز می‌رسد. براساس اعلام پروانه مافی، پیشنهاد حذف صدور مجوز و جایگزینی آن با ضابطه‌ها ارائه شده است، او می‌گوید:

طرح دو فوریتی با امضای ۹۱ نماینده‌ی مجلس را برای بهبود وضعیت تولید، اشتغال و حذف مجوزها مطرح کرده‌ایم که معتقدم غوغایی در اشتغال ایجاد می‌کند. براساس این طرح، هیچ مجوزی نباید برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید وجود داشته باشد و تنها ضوابطی در نظر گرفته شود که هر شخص منطبق با این ضوابط، مجاز به فعالیت باشد؛ مانند بسیاری از کشورها که شروع فعالیت طی ۴۸ ساعت و با پذیرش ضوابطی امکان‌پذیر است.

پروانه مافی در خصوص لزوم نظارت بر فعالیت کسب‌وکارها جهت جلوگیری از تخلفات اظهار داشت که نظارت وجود دارد؛ برخی از تخلفات بسیار کم و نادر هستند، از این رو نباید به کسب‌وکارهای جدید سخت‌گیری شود؛ به‌ویژه در شرایط فعلی اقتصادی که این کسب‌وکارها باری از دوش مردم برداشته‌اند. او در ادامه تأکید کرد که نباید با حمایت افراطی از کسب‌وکارهای اینترنتی، کسب‌وکارهای سنتی را رها کنیم؛ چرا که آن‌ها پایه‌ی اشتغال هستند.  

منبع iran-elecomp

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات