اینتل تأمین‌کننده عمده مودم‌ آیفون‌های 2018 اپل خواهد بود

آن‌طور که پیداست، کوپرتینویی‌ها تصمیم دارند تا تأمین ۷۰ درصد از مودم‌های لازم برای آیفون‌های ۲۰۱۸ خود را به اینتل واگذار کنند.

یک منبع مطلع از برنامه‌های شرکت اپل، مدعی شده است که اینتل نزدیک به ۷۰ درصد از چیپ‌های مودم‌ مورد نیاز برای گوشی‌های آیفون را در سال ۲۰۱۸ تأمین خواهد کرد؛ البته اگر همه چیز به خوبی پیش برود، بعید نیست اینتل در سال آینده، تأمین‌کننده ۱۰۰ درصدی چیپ مودم برای آیفون‌های شرکت کوپرتینویی باشد.

امسال برای اولین‌بار نیست که اینتل و اپل با یک‌دیگر همکاری می‌کنند؛ همکاری این دو شرکت به زمان عرضه آیفون ۷ باز می‌گردد که اینتل بخشی از چیپ‌های مودم مورد نیاز برای آیفون‌های اپل را تأمین می‌کرد. پیش از اینکه اپل با اینتل همکاری کند، کوالکام تأمین‌کننده تراشه مودم برای آیفون‌های اپل بود اما شهرت کوپرتینویی‌ها و فروش بالای آیفون‌ها، غول تولید تراشه موبایل را به این موضوع واداشت که علیه اپل به دلیل نقض تعدادی از پتنت‌هایش شکایت کند. همین موضوع باعث شد تا رفته رفته، جایگاه کوالکام نزد مقامات اپل تنزل پیدا کند و در نهایت، شرکت آمریکایی به دنبال یک جایگزین جدید برای کوالکام باشد.

اینتل برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۸، تراشه‌های مودم مبتنی بر فرآیند ساخت ۱۴ نانومتری توسعه می‎دهد و با توجه به دشواری‌هایی که از نظر فناوری وجود دارد، کوپرتینویی‌ها فعلاً برای ارزیابی عملکرد اینتل منتظر مانده‌اند؛ اگر این شرکت در ارزیابی اپل موفق نشود، احتمالاً سهم کوالکام در تولید تراشه مودم برای آیفون‌های جدید اپل بیشتر از ۳۰ درصد خواهد بود و در صورتی‌که اینتل بتواند به موقع تراشه‌های لازم را تحویل دهد؛ سهمش به بیشتر از ۷۰ درصد خواهد رسید. با این‌حال، فعلاً میزان تولید تراشه‌های مودم مطابق با انتظارات اینتل نیست؛ گفته می‌شود تنها نیمی از تراشه‌های تولیدی قابل استفاده هستند اما مهندسان اینتل امیدوارند که تا پیش از تولید انبوه در ماه ژوئن یا جولای، مشکلات موجود در تولید تراشه‌های مودم را برطرف کنند.

در گذشته، اپل از مودم‌های ساخت اینتل در گوشی‌های آیفون خود برای پشتیبانی از شبکه ارتباطی 3G GSM اپراتور AT&T و T-Mobile استفاده می‌کرد و مودم‌های کوالکام نیز در دیگر مدل‌ها به منظور پشتیبانی از شبکه CDMA اپراتور اسپرینت و ورایزن مورد استفاده قرار می‎گرفت؛ با این‌حال، بیشتر اپراتورها اکنون از LTE پشتیبانی می‌کنند. البته اپراتورهایی نظیر اسپرینت، US Cellular، چاینا تلکام، KDDI (ژاپن) و سایر اپراتورهای کوچک همچنان از CDMA پشتیبانی می‌کنند. به دلیل ظهور نسل پنجم ارتباطی (5G) اینتل درنظر دارد تا تراشه‌های مودم آیفون‌های آینده را سازگار با نسل جدید ارتباطات تولید کند.

اینتل برای ساخت تراشه‌های مودم آیفون‌های ۲۰۱۸ با صنایع نیمه‌هادی تایوان (TSMC) وارد همکاری خواهد شد و از اینکه بتواند در تأمین قطعه برای آیفون‌های جدید اپل نقشی داشته باشد؛ بسیار رضایت دارد. همین موضوع باعث شده است با وجود هزینه ۲۰ میلیارد دلاری، به تولید تراشه مودم ادامه دهد و این کسب‌وکار خود را در آینده به دلیل میزان فروش آیفون‌های اپل، سودده تلقی کند.

هنوز مشخص نیست شایعات منتشر شده در این رابطه، تا چه اندازه صحت داشته باشد؛ با این‌حال، کوالکام از پیش‌بینی پیرامون کسب درآمد از محل تأمین قطعه برای آیفون‌های اپل در گزارش سه ماهه نخست سال مالی جدیدش خودداری کرده است. البته این موضوع به معنای قطع همکاری اپل و کوالکام نخواهد بود اما به‌نظر می‌رسد که مقامات کوالکام، هنوز به درک مشخصی از آینده همکاری خود با اپل برای آیفون‌های جدید نرسیده‌اند.

در سال ۲۰۱۸، اپل در مجموع از سه گوشی آیفون رونمایی خواهد کرد؛ مدل ۲۰۱۸ آیفون ۱۰ (iPhone X) با نمایشگر ۵.۸ اینچی اولد در راه است و نسخه «پلاس» آن نیز با صفحه‌نمایش ۶.۵ اینچی معرفی خواهد شد. ضمن اینکه یک آیفون LCD ارزان‌قیمت‌تر با نمایشگر ۶.۱ اینچی رونمایی می‌شود که سیستم تشخیص چهره سه‌بعدی داشته و فاقد حاشیه‌های اضافی در اطراف نمایشگر خود خواهد بود.

آیفون ۱۱ / آیفون ۱۱ پرو

برای مطالعه‌ی تمام مطالب مرتبط با گوشی‌های جدید اپل شامل مشخصات فنی، قیمت، تصاویر و ویدیوی نگاه نزدیک، به صفحه‌‌های آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون 11 مراجعه کنید.

منبع fastcompany

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید