مدیرانی را استخدام کنید که توانایی جذب نیروهای با استعداد دارند

یکی از فاکتورهای مهم استخدام مدیر برای سازمان، قدرت آن‌ها در انتخاب و جذب بهترین نیروهای کاری و تشکیل تیم است.

لو ادلر، مشاور کسب و کار و مدیرعامل شرکت مشاوره‌ی استخدام Adler، در مقاله‌ی اخیر خود نکته‌ی اساسی در استخدام مدیران کارآمد را شرح می‌دهد. این مقاله از زبان او به نگارش درآمده است.

من در حال حاضر مشاور استخدامی شرکتی هستم که قصد دارد تعدادی مدیر سطح سوم جذب کند. مدیران این شرکت برای جذب افراد روی کارایی آن‌ها در شغل‌های قبلی تأکید دارند. لیست مهارت‌ها و تجربیات این نامزدهای استخدام برای مدیران مهم نیست و تنها کارایی در پروژه‌های و وظایف گذشته باید مورد بررسی قرار بگیرد.

من برای مشاوره‌ی بهتر به مدیران این شرکت، داستان اولین تجربه‌ی مدیریتی خودم را برای آن‌ها تعریف کردم. زمانی که برای اولین بار در سن ۲۶ سالگی یک وظیفه‌ی مدیریتی در کارخانه‌ی خودروسازی داشتم، روزی مدیر ارشد من درخواست کرد که برای تشکیل جلسات استخدامی همراه او به مأموریت بروم. وقتی قبول نکردم و کارهای زیاد روزانه‌ی خود را به او یادآوری کردم، با پاسخی روبرو شدم که هنوز به‌عنوان یک درس به یاد دارم:

استخدام افراد بااستعداد، مهم‌ترین وظیفه‌ای است که داریم. تمام وظایف دیگر را می‌توانیم به تعویق بیندازیم.

من به این نصیحت او گوش کردم و جلسات استخدامی ما موفق بود و چند نیروی عالی جذب کردیم که همگی امروز مدیرعامل یا معاون عملیاتی شرکت‌های معتبر هستند. در آن روز وظایف دیگر را نیز تا آخر وقت انجام دادم. مدیران دیگر از ناقص بودن کارم شکایت داشتند که با توضیح دلیل، آن‌ها را قانع کردیم.

در سال‌های بعدی کار متوجه شدم که استخدام افراد بااستعداد برای دیگر شرکت‌ها، نه‌تنها برای آن‌ها مفید بوده بلکه روند کاری خودم را نیز پیشرفت داده است. در طول این سال‌ها یاد گرفتم که در زمان استخدام مدیران، تجربه‌های قبلی آن‌ها در مورد استخدام و تشکیل تیم را جویا شوم. از آن‌ها بپرسم که چگونه یک تیم را تشکیل داده و در راه رسیدن به اهداف چگونه میان کارمندان تعادل برقرار کرده‌اند.

همیشه به یاد داشته باشید که استخدام مدیران خوب، نقشی اساسی در جذب نیروهای بعدی دارد. متأسفانه در اکثر شرکت‌ها این مورد نادیده گرفته می‌شود یا وظیفه‌ی آن تنها به بخش تأمین نیروی انسانی محول می‌شود. استخدام مدیران باید بر اساس مهارت جذب نیرو، نتایج کارایی تیم‌های آن‌ها، میزان رضایت افراد استخدام‌شده توسط این مدیران، بازگشت و سود مالی کارکرد تیم‌ها و در نهایت میزان ارتقاء نیروهای استخدام ‌می‌شود در طول سال‌های متمادی باشد. متأسفانه در بسیاری از سازمان‌ها، مدیران بر اساس مهارت‌های فردی استخدام‌ می‌شوند و توانایی مدیریتی آن‌ها مورد سنجش قرار نمی‌گیرد.

در نهایت، باید به این نکته اشاره کرد که اگر مدیری توانایی و سابقه‌ی جذب نیرو ندارد، نباید در هیچ پستی مرتبط با استخدام افراد به کار گرفته شود.

منبع inc

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید